HAYTAP'TAN GEREDE HAYVAN BARINAĞI AÇIKLAMASI

Bolu’nun Gerede ilçesinde çok sayıda köpeğin soğuğa ve açlığa terk edildiği görüntülerinin ardından Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Düzce Bölge Temsilcisi Neşe Perihan Kulak açıklamalarda bulundu. Kulak, "Bolu da bulunan Hayvansever Dernek ve arkadaşların nasıl uğraştıklarını bizzat biliyorum. Sürekli irtibat halindeyiz. Bu son olayda da görüştük,gerekli girişimleri yapmışlar zaten"dedi.

HAYTAP'TAN GEREDE HAYVAN BARINAĞI AÇIKLAMASI

Sokaktaki Patili Canları Yaşatma Derneği Başkanı (PADER) Alper Karmış, Gerede Belediyesi’ne ait hayvan barınağında çektiği görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşılan görüntülerde çok sayıda köpeğin soğuktan ve açlıktan etkilendiği, tavuk ölüleriyle beslendiği ve hatta bazılarının ise can çekiştiği görüldü. Söz konusu görüntülere ilişkin Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Düzce Bölge Temsilcisi Neşe Perihan Kulak, açıklamalarda bulundu.

"Yıllardır Hayvan Hak ihlalleri konusunda,Gerede'den gelen haberler biz hayvanseverleri,çözüm bulma konusunda,çok üzmüş ve yormustur"denilen açıklamada ruhsatsız olan bakımevi denilen yerdeki görüntülerin ülke genelinde tepkiye neden olduğu söylendi.

Önerilerin dikkate alınacağını kaydeden Kulak, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Bolu da bulunan Hayvansever Dernek ve arkadaşların,nasıl ugrastiklarinı bizzat biliyorum,sürekli irtibat halindeyiz.Bu son olayda da,görüştük,gerekli girişimleri yapmışlar zaten.Hayvan Hakları Düzce Bölge Temcisi olarak,yogunlugumdan dolayı yanlarında olamasam da,bu konu da ki önerilerimin dikkate alınacağını biliyorum. 
1-Oncelikle söz konusu bu yere,Yasal statü kazandırmak için çaba sarfedilmeli,yoksa kapatılmalıdır.

2-Kapatilmamasi durumunda,Geçici Bakimevi olarak devam eder,Yasal denetleme yapılabilir.

3-Gerede Bel.Başkanlığı,ödenek ayırmalı,tedaviler için gerekli ilaç,günlük yiyecek ihtiyaçları sağlanmalıdır.

4-Gerede Bel.Baş.lığı ve Vet.hekimi,Hayvansever Der.ve gönüllülerle dayanışma içinde olmalı,eksikleri giderme konusunda,birlikte çözüm üretmelidir.

5-Ayni dayanışmayı,sokaklarda yaşayan,rehabilitesi bitmiş,bitmemiş hayvanların takibi,gözlemi,beslenmeskonusunda da yaparak,

Gerede nin yıllardır süren,Hayvan Hakları ihllalleri görüntüsünü,olumlu bir görüntüye çevirmeleri gerekmektedir.Tüm bunlar rahatlıkla yapılacak çalışmalar olup,öncelikle inanmak,empati,sağduyu,yaşam hakkına saygı,sevgi ve dayanışma duygularını içermektedir.Dilerim,umarım bu duygular yeşerir,özel,tüzel,herkes üzerine düşen görevi yerine getirir,bir daha hak ihlalleri yaşanmaz."

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2022, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER