İKLİM KRİZİ İKİ SINIF YARATACAK: KAÇABİLENLER VE KAÇAMAYANLAR

İKLİM KRİZİ İKİ SINIF YARATACAK: KAÇABİLENLER VE KAÇAMAYANLAR

İngiliz Guardian gazetesinin geçtiğimiz haftaki sayısının baş makalesi tüm meseleyi özetler nitelikte bir başlığa sahipti: “İklim krizi iki sınıf yaratacak: kaçabilenler ve kaçamayanlar.”

Tuz Gölü’ndeki flamingolar kaçamadı, kuraklık ve yanlış sulama politikaları sonucu telef oldular. Avrupa’nın göbeği Almanya’da 155 kişi kaçamadı, bölgede yaşanan sel felaketinde yaşamlarını yitirdiler. Meksika açıklarında okyanus canlıları kaçamadı, boru hattındaki patlama sonucu okyanus -evet, okyanusun ortası- alev aldı.

Musilaj, santraller, orman yangınları derken sıra bize gelmekte ve çıkan yeni bir yasayla Türkiye, Avrupa’nın atık plastiğinin geri dönüştürüldüğü ülke olacak, yani Avrupa’nın çöplüğü haline gelecek. Kaçabilenler ise tüm bu felaketlerin asıl mimarları yani süper zenginler olacak, daha önceki yazıda nasıl hazırlandıklarını belirtmiştim. Onlarca yıl önce Karl Marx toplumdaki sınıfları dile getirirken, sermaye sahiplerinin çalışanların emeği üzerinde kurduğu egemenlikten bahsetmişti. Günümüzde ise bu egemenlik akan dereler, ormanlar, tüm canlılar üzerinde kuruluyor çünkü çalışanların emeği artık yetmiyor, sermaye için daha fazla kaynak gerekiyor. Çevre bundan zarar gördükçe salgınlar, iklim felaketleri de artıyor.

Fakirlik, susuzluk, göçler, kuraklık, gıda yetersizliği gibi birbirini etkileyen birçok evrensel sorun yumağında cebelleşiyor insanlık. Bunun sonucu haliyle sınıf gittikçe kalabalıklaşıyor. Birleşmiş Milletlerin nisan ayında yayınladığı rapora göre iklim ve hava felaketleri son bir yılda 20 milyondan fazla insanı yerinden etmiş. Şu an için güvenli bir ilde, güvenli bir evde oturmak sizi yanıltmasın; Yedigöllere yapılan çevre yolları, Gerede Çayına bırakılan sanayi atıkları, avlanmasına izin verilen yaban geyikleri bizi bu tüyler ürpertici geleceğe git gide daha da yaklaştırıyor.

Tüm bu karanlık senaryonun ise tek bir faili var: Kar hırsı... Yani kapitalizm. Son dönemde gençler arasında çok popüler olan “iklimi değil, sistemi değiştir” sloganındaki gibi bir rota izlemezsek bu karanlık senaryonun figüranları olmaktan başka bir çaremiz kalmayacak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER