KIBRISCIK, KÖROĞLU DAĞI’NIN KAZDAĞLARI’NA DÖNÜŞMEMESİ İÇİN HAREKETE GEÇİYOR

11 Ocak Çarşamba günü Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından “maden arama” ruhsatıyla Bolu’nun Kıbrıscık ilçesinde belirlenen 2 milyon 400 bin metrekare alan ihaleye çıkacak.

KIBRISCIK, KÖROĞLU DAĞI’NIN KAZDAĞLARI’NA DÖNÜŞMEMESİ İÇİN HAREKETE GEÇİYOR

İhaleye açılacak alanda henüz aranacağı belirsiz madenler için arama grubu “IV. Grup Madenler” olarak açıklandı.  Kanundaki grup madenlerinde ise; sodyum, potasyum gibi hammaddeleri; altın, platin gibi enerji maddeleri ve gümüş, demir, titanyum gibi birçok metalik maddeler yer almasına rağmen henüz Kıbrıscık’ta hangi madenlere yönelik çalışmalar yapılacağı bilinmiyor.

“İLÇEMİZ TEK TEK YOK EDİLİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl Genel Meclis Üyesi Alaattin Karadoğan, basın açıklamasında “Bugün arama ruhsatı verilirse turizm ilçemiz tek tek elimizden alınacak” ifadelerine yer verdi.

CHP yönetici ve üyelerinin yanı sıra, Kıbrıscık halkının katılım sağladığı açıklamada konuşan Karadoğan “Dört yıldır su sorunu yaşayan Kızık Köyü’nde siyanürle olacak aramalara başlanırsa tamamen yok edilir; kaybederiz. Aramalara hayır diyoruz. Hayır diyoruz, çünkü bizden sonraki nesillere ihanet etmek istemiyoruz. Buradaki halkın zarar görmesini istemiyoruz ve Kıbrıscık’ın yok olmaması için çalışmalara izin vermeyeceğimiz bilinsin istiyoruz” şeklinde konuştu.

BEYKOZ: BOLU HALKINI BİRLİKTE DİRENMEYE DAVET EDİYORUZ

CHP İl Genel Meclis Grup Başkan vekili Erhan Beykoz ise; “Biliyoruz ki Bolu ve çevresini Kazdağları’na çevirmek isteniyor. Bölgenin yurttaşları olarak biz buradayız; sonuna kadar direneceğiz ve Bolu halkını yanımızda direnmeye devam ediyoruz!” diyerek halka çağrıda bulundu.

Kıbrıscık Belediye Başkanı Emin Tekemen’de kendisinden önce söz alan konuşmacaların ifadelerine katıldığını belirterek yerel halka birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER