KIŞ AYLARINDA SOKAK HAYVANLARINI KORUMAYI UNUTMAYALIM!

Bolu'da kış mevsimi boyunca sokakta yemek bulamayan kediler için 6 saat, köpekler için ise 17 saat ve daha fazla açlık hayati risk taşıyor. Bu saatlerin aşılması durumunda bu hayvanlar donarak hayatını kaybedebiliyor.

KIŞ AYLARINDA SOKAK HAYVANLARINI KORUMAYI UNUTMAYALIM!

Kış mevsimi, sokaklarda yaşamak zorunda olan hayvanlar için çok kolay geçmiyor. Başlarını sokacak bir yuvaları olmadığı gibi her gün yemek bulabileceklerinin garantisi de yok. Onların hayatı maalesef biz insanların vicdan ve insafına kalıyor.

Özellikle Bolu'da kış mevsiminin yoğun geçtiği illerden biri olan Bolu'da sokakta yaşayan hayvanlar yemek ve sıcak bir yuva bulmakta zorluk çekiyor. Abant ve Gölcük gibi kısa süreli konaklamaların yapıldığı turistik bölgelerde,sokak hayvanları için su ve mama bırakılması gerekir. 

Kış aylarında kediler için 6 saat, köpekler için ise 17 saat ve daha fazla açlık hayati risk taşıyor. Bu saatlerin aşılması durumunda bu hayvanlar donarak hayatını kaybedebiliyor.

İşte sokak hayvanları için yapılabilecekler:

 • Kapınızın önüne bir kap yemek ve bir kap su koymak her mevsim önemli, ama kış şartlarında sokak hayvanlarının yemek bulma imkanı daha düşük olduğu için bu konu daha da önem kazanıyor. Yiyecek ihtiyaçlarını karşılayıp hayatlarını kurtarmak için onlara yemek ve su vermeyi ihmal etmemek gerekiyor. İşte onlarla paylaşabileceğiniz bazı yemek önerileri:

 • Evde yaptığınız ve yemeyeceğiniz yemekleri çöpe atmak yerine plastik kaplara koyarak sokak hayvanlarına verebilirsiniz. Buradaki en önemli nokta ise yemek artıklarının bozulmamış olması. İnsana zarar veren hayvana da verebilir.

 • Et suyu ya da tavuk suyunun içerisine bayat ekmek doğrayabilir ve sokak hayvanların doymalarını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz sakatatları da tercih edebilirsiniz.

 • Salam, sosis gibi besinler özellikle kısırlaştırılmış hayvanlar için zararlı olabilir. Bunların yerine marketlerden kolaylıkla bulabileceğiniz kuru mamalara yönelebilirsiniz.

 • Kuşlar için yarısını kestiğiniz pet şişelerin içine buğday ya da ıslatılmış ekmek koyabilirsiniz. Pencere önlerine yem koymak ya da yüksek yerlere ve ağaçlara ekmek saplamak da diğer seçenekler.

 • Düşük hava sıcaklıkları, kapının önüne koyduğunuz suyun donmasına neden olabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla suyun donup donmadığını kontrol etmenizi öneririz. Donma süresini uzatmak için suyu oda sıcaklığından biraz daha sıcak bir şekilde koyabilirsiniz.

 • Veterinerler ve pet shoplarda satılan vitaminlerden sularına damlatarak vücut dirençlerini yükseltebilirsiniz.

 • Çantanızda kuru mama bulundurmanın mükemmel bir çözüm. Bu sayede yardıma ihtiyaç duyan daha fazla hayvanı kurtarabilirsiniz.

 • Dilerseniz hayvan barınaklarına da mama yardımı yapabilirsiniz.

 • Her gün hepsine mama yetiştiremeyebilirsiniz, maddi durumunuz el vermezse mahalle kasabınızdan gün sonu etlerini alarak canların karınlarını doyurabilirsiniz. Bunları haşlayarak verebilirsiniz.

 • Havalar soğuk ve sığınacakları bir yere her zamankinden daha çok ihtiyaçları var. Birçok noktadan alabileceğiniz küçük köpek ve kedi evleri ile onları kısmen de olsa korunaklı alanlara kavuşturabilirsiniz.Eğer dilerseniz kedi-köpek evlerini karton kutulardan da yapabilirsiniz. 

 • Elbette sokaklarda yaşayan hayvanları zorlu kış şartlarından korumanın en sağlıklı yolu, onların bu dönemde kapalı alanlarda yaşamalarını sağlamak. Eğer evinizi küçük dostlara açma gibi bir imkanınız varsa aşılarını yaptırdıktan sonra kısa bir dönem için onlarla evinizi paylaşabilirsiniz. 

 • Kedilerin, ısınma ihtiyacını karşılamak için en sık tercih ettiği yerlerden biri arabaların kaputların altı. Motorun sıcaklığından yararlanmak için kaputun altına ya da tekerleklerin üstüne sığınan küçük dostların zarar görmesini engellemek için yapmanız gereken ise oldukça basit: Aracınızı çalıştırmadan önce kaputa vurun. Kaputa vurduğunuzda o, uyarınızı anlayacak ve güvenliği için bulunduğu yeri terk edecektir.

 • Soğuk havalar ve zorlu kış şartları, sokak hayvanlarının bağışıklık sistemlerinin güçsüz kalmasına ve daha çok hastalanmalarına neden olabilir. Onları korumak için ise onları veterinere götürüp tedavi ettirmek şart. 

 • Ancak eğer böyle bir imkanınız yoksa yine de onlara sırtınızı dönmeyin. Veterinerler zaten sokak hayvanları için bir indirim yapıyor. Eğer yine de altından kalkamayacağınız bir masrafsa hayvan koruma derneklerine ulaşarak yardım isteyebilirsiniz.

 • Barınak şartlarında yaşamak zorunda olan hayvanları da unutmamak gerekiyor. Zaten Türkiye’de çok az sayıda geçici bakımevi var ve sokaklardaki hayvanlar son zamanlarda işkenceyle toplanıp bakımdan yoksun bırakıldıkları bu yerlere götürülüyor.

 • Orada üşüyüp aç kalan hayvanlar için eskimiş battaniye, yatak, kıyafet gibi eşyalarınızı bağışlayabilir, eski gazete, makarna ve mama ihtiyaçlarına da yardımcı olabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2022, 22:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER