KIZIL GEYİK İHALESİ İPTAL EDİLDİ

Bolu’da avlanması planlanan 15 kızıl geyik ihalesinin iptali için Vegan Derneği tarafından açılan davada Bolu İdare Mahkemesi avlanmanın iptaline karar verdi.

KIZIL GEYİK İHALESİ İPTAL EDİLDİ

Türkiye Vegan Derneği (TVD), Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı 2021-2022 Av Yılı Av Turizmi Uygulama Talimatı çerçevesinde Bolu’da avlanması planlanan 15 kızıl geyiğin öldürülmesine engel olmak için Bolu İdare Mahkemesi’nde Tarım ve Orman Bakanlığı’na karşı dava açtı.

Dernek, 28 Şubat 2022 tarihine kadar Bolu’nun Mudurnu Sırçalı, Kıbrısçık, Seben Merkez ve Seben Taşlıyayla bölgelerinde koruma altındaki 15 kızıl geyiğin “avlattırılması işi” ihalesinin etiğe ve hukuka aykırılık teşkil etmesi sebebiyle yürütmenin acilen durdurulmasını ve iptalini talep etti.

Bolu İdare Mahkemesi Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Parklar Genel Müdürlüğünün "av turizmi" ihalelerini hukuk dışı olarak nitelendirerek gerekçeli nihai kararını hayvanlar lehine verdi. Derneğin Bolu’daki kızıl geyik avının iptali için başlattığı hukuki mücadelenin sonucunda Bolu İdare Mahkemesi avlanmanın iptal edilmesine karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER