TANJU ÖZCAN’IN GÖLCÜK PLANI NE?

AKP’li Bolu Belediyesi'nce 2017 yılında ihalesi yapılan ve mahkeme sürecine rağmen kamu kaynaklarından 7 milyon TL harcanarak Gölcük Tabiat Parkı'nda inşa edilen bungalovların durumuyla ilgili hala bir gelişme yok.

TANJU ÖZCAN’IN GÖLCÜK PLANI NE?

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca Bolu Belediyesi'ne 2012 yılında 29 yıllığına kiralanan Gölcük Tabiat Parkı için 19 Aralık 2017'de yapılan ihaleyle Gölcük’te yapılaşmanın önü açılmak istenmişti. İhale kapsamında 19 odalı dağ köşkü ile 25 bungalov yapımı ve göl gazinosunun özel işletmeye verilmesi yer almıştı.  

Bolu halkının itirazı ve Gölcük Platformu'nun girişimiyle açılan davada mahkeme 2018 yılında yürütmeyi durdurma kararı almış, 2019 yılı mayıs ayında ise mahkeme 25 kır evi ve diğer işlerin yapımının uygun olmadığı kararını almıştı.

Ankara Bölge İdare Mahkemesinin 2020 yılının mart ayında Danıştay’a temyiz yolunu açması ile birlikte, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği tarafından dosya temyize taşınarak Danıştay’a itiraz edilmişti.

DOĞA TAHRİBATI OLDUĞU GİBİ DURUYOR

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)’nden geçtiğimiz aylarda ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ihalenin yapıldığı 2017 yılında milletvekiliyken ihalenin hukuka aykırı olduğunu, Gölcük’ün talanına karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğini belirtmiş, Bolu halkının Gölcük’ün ranta açılmaması için gerçekleştirdiği eylemlerde en ön saflarda yer almıştı.

Yerel seçimler öncesi, Belediye yönetimine geldiğinde yapılan bungalovların söküleceğini ve Gölcük Tabiat Parkının eski haline getirileceğini açıklayan Özcan kent yönetimine geldikten sonra “Mahkeme yürütmeyi durdurmasına rağmen buradaki yapılaşma devam etmiş. Ve bizim tespitlerimize göre minimum 7 milyon lira para harcanmış buraya. Ben de gittim, içim sızladı.” ifadelerini kullanmış, ama Gölcük Tabiat Parkının eski haline dönmesi için herhangi bir somut adım atmamıştı.

Gölcük Tabiat Parkı ile ilgili yaptığı her açıklamada “içinin sızladığını” söyleyen Özcan’ın idare mahkeme kararlarına rağmen Gölcük’ü tahrip eden yapılaşma hakkında herhangi bir girişiminin bulunmaması dikkat çekiyor. O dönem halkın kaynaklarını yok yere harcayan kurum ve kişilerden hukuksal zeminde ‘hesap sormayan’ Özcan’ın göreve geldiği günden bu yana Gölcük’ün korunması için neden adım atmadığı ise merak konusu.

ABAK DA BUNGALOVLARA TALİP OLMUŞTU

Geçmiş dönem Belediye Başkanı A. Yılmaz’ın 2012 senesinde işletmesinin Bolu Belediyespor’a verdiği Gölcük Tabiat Parkı, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından 2021 yılında Boluspor’a devredilmişti.

Boluspor'un Mayıs ayında gerçekleştirilen Olağan Genel Kongresi'nde başkan olarak seçilen Savaş Abak ise Eylül ayında yaptığı açıklamalarda Gölcük’te bulunan bungalovlarla ilgili “Gölcük ile ilgili çok uğraşıyorum. Orada yaklaşık olarak 27 tane bungalov var. Ben şunu da söyledim. Bize de verilmesin. Sonuçta yapılmış. 2-3 yıl sonra bunlar çürüyüp gidecek. Herhalde şimdi yapmaya kalksak 50-60 milyona mal olur. Ama oranın faaliyete geçmesi lazım. Yazık, günah. Yapılmış, bitmiş. Doğaya da bir zarar vermemiş. Onları oradan söküp götürmenin bir manası da yok. Orası Boluspor’a büyük bir katkı sağlar. Onunla ilgili uğraşıyoruz ama daha neticeye bağlanmadı.” ifadelerini kullanmıştı.

RANT MI, KAMU ÇIKARI MI?

Karacasu yolunda bulunan 96 bin m², Paşaköy Mahallesi'nde yer alan 7 bin 436 m² ve Dağkent Mahallesinde yer alan 4.865,30 m² kamu arazilerinin satışına onay veren Özcan’ın ‘içinin sızladığı’ Gölcük Tabiat Parkı konusunda doğanın lehinde mi aksi yönde mi adım atacağı merak ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2022, 22:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgut
Turgut - 11 ay Önce

Dūn ne söylediyse bugūn tam tersi yönūnde kararlar alıyor ne yaptığından bi haber başkan

Ferit Atalay
Ferit Atalay - 11 ay Önce

Gölcük ile ilgili iptal kararı ( yargı kararı) olduğu sürece başkaca bir tasarrufta bulunulamaz.

SIRADAKİ HABER