TEMA:KÜRESEL SLOGAN 'TEK BİR DÜNYA'

TEMA Vakfı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, bugünün ve gelecek nesillerin yaşamının doğrudan bağlı olduğu doğal varlıklar üzerindeki baskı ve tahribatlara dikkat çekti.

TEMA:KÜRESEL SLOGAN 'TEK BİR DÜNYA'

1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan kararla kutlanan 5 Haziran Dünya Çevre Günü, 2022 yılında ‘Tek Bir Dünya’ sloganıyla kutlanıyor. 2021 yılında insan etkisiyle oluşan iklim değişikliğine bağlı çevre felaketleriyle geçiren ülkemizde doğayla uyumlu ve yeşili koruyan bir anlayışı korumanın önemine değinen TEMA Vakfı, doğayı korumanın, gezegenimizi ve kendi yaşamımızı korumak anlamına geldiğini belirtti.

İklim değişikliğine bağlı doğal afetlerle gündeme gelen 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde TEMA Vakfı, 1 milyon türün neslinin tehlike altında olduğuna dikkat çekerek doğanın yükünün her geçen gün arttığını belirten Vakıf, bu yükün azaltılması için tüm insanlara görevler düştüğünün altını çizdi.

"HER YIL 10 MİLYON HEKTAR ORMAN ALANI TAHRİP EDİLMEKTE"
TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç; “Evrende içinde yaşam olduğu bilinen tek gezegen dünyamızdır. İnsanların, doğal varlıklar üzerindeki etkilerini dikkate almayan, sürekli büyüme odaklı bir ekonomik anlayışla yaşam kaynaklarını hızla tükettiği ise artık yadsınamaz bir gerçektir. Bugünkü tüketim anlayışı ve ekonomik talepleri karşılamak için 1.8 dünya gerekmektedir. Ne yazık ki, özellikle 1970’li yılların başından itibaren bugünün ve gelecek kuşakların yaşamını, refahını etkileyen bu gidişin durdurulması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu yönde uluslararası girişimler de olmasına rağmen, bu adımların, beklenen hedeflere ulaşılması konusunda yeterli olmadığı görülmektedir. Her yıl 10 milyon hektar orman alanı tahrip edilmekte, 12 milyon tarım arazisi çölleşmektedir” dedi.

KAMU YARARI KAVRAMI YENİDEN TANIMLANMALI
Doğanın yükünün her geçen gün arttığını belirterek, bu yükün azaltılması için tek bir bireyden tüm insanlara, politikacılara ve yöneticilere görevler düştüğünün altını çizen Ataç; “Artık tüm hükümetler kalkınmalarını büyüme odaklı halden çıkarmalı, çevresel değerleri esas alan göstergeleri kullanmalıdır. Bu anlamda, yasalarımızda çoğu zaman geçen kamu yararı kavramının; ekosistem hizmetlerini dikkate alan, iklim krizi ve biyolojik çeşitlilik kaybının gıda üretiminden doğa felaketlerine kadar yaratacağı riskleri dikkate alan bir anlayışla yeniden tanımlanması gerekmektedir. Bu aynı zamanda doğa ile dost olmanın ve doğaya dost uygulamaların hayata geçirilmesinin de önemli bir aracı olacaktır. Doğa ile dost olmak; iklimi korumak, tüm canlıların yaşam hakkına saygı göstermek, yaşam alanlarını korumak, doğa tahribatlarını önlemek, kirliliği ve doğaya olan yükü azaltmak, doğada açılan yaraları iyileştirmek üzere restorasyon çalışmaları yapmaktır” diyerek, bugün artık dünyanın, doğa ile dost olmaktan başka çaresi olmadığını hatırlattı. 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2022, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER