TMMOB KOCAELİ İKK,AYMAN YAYLASI'NDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Haber:Ahin ASLAN

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kocaeli, Sakarya ve Bolu İl Koordinasyon Kurulları, Bolu'da yapılması planlanan taş ocağına karşı direnen Ayman Yaylası köylülerine destek ziyaretinde bulundu.

Bolu’da bulunan Ayman Yaylası'nda yapılmak istenen taş ocağına için 24 Ağustos 2021 tarihinde erken saatlerde iş makineleri yaylaya girdi. Köylüler ise iş makinelerinin önüne geçerek çalışmayı durdurdu.

TMMOB, BÖLGEDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Seben ilçesinde yapılması planlanan HES barajının inşaatında kullanılacak olan taşları çıkarmak için, iş makineleri ile sabah saatlerinde Ayman Yaylası'na çıkan ekiplere köylüler itiraz etti. Karaköse mevkiinde bulunan merada taş ocağı yapılmasını istemeyen köylülerle bir araya gelen TMMOB İl Koordinasyon Kurulları, bölgedeki çalışmaları inceledi.

Taş ocağının yapılması planlanan bölgede basın açıklamasında bulunan TMMOB Kocaeli İKK ise, çalışmaların teknik ve bilimsel saiklerden uzak olduğunu ve acilen durdurulması gerektiği belirtti.

ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR!
Bölgede ağaçların kesildiğini belirten köylüler, inşaatın durdurulması için dava açtı. Bu kapsamda Bolu Valiliği de bölgedeki çalışmalar için ÇED raporunun gerekli olmadığı yönünde karar verdi. Bölgede ağaç kesme çalışmaları sürerken, köylüler de kararı protesto etti. İş makinelerinin önünü kesen köylüler, karara tepki gösterip, çalışmaları engelledi.

“TOZ,CANLI SAĞLIĞINI TEHDİT EDECEK”
“Taş ocağı faaliyetlerinde birçok işlemin sonucunda oluşacak olan toz, canlı sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşmaktadır” denilen açıklamanın tamamı şöyle:

“Uzunca bir zamandan beri yürütülmeye çalıştığınız mücadele, aslında bizlerin Türkiye’nin her tarafında yürüttüğümüz mücadelenin bir parçası. Türkiye’nin her tarafında maalesef doğa ve çevre katliamları, emeği ile geçinen, hayvancılıkla, tarımla uğraşan başta üreten köylülerimiz olmak üzere bütün üretim alanlarına rant uğruna müdahale eden bu anlayışı kınıyoruz. Bu bölge doğa ve hayvancılık açısından bakıldığında gerçekten Türkiye’de 3-4 tane verimli alandan bir tanesi. Burada korunması gereken şey çalılığın devamlılığı, üretimin korunması ve öncelikle hayvancılığın korunması gerekir. Eğer bir yerde önceliklendirme gibi bir sorunu varsa yönetenlerin, öncelik halk olmalı, köylü olmalı ve onların geleceği olmalı.”

150-200 YILLIK AĞAÇLAR YOK EDİLİYOR
“Henüz 3 kilometre uzakta 2 adet taş ocağı varken güzel bir doğa alanını tahrip ediyorlar. Geri dönülmez bir tahribatla karşı karşıyayız. 150-200 yıllık ağaçların yok olduğunu görmekteyiz. Hemen güneyde Akçakilise Deresi’nin kurumaya yüz tuttuğunu görmekteyiz. Burada patlatılacak dinamitlerle burada bulunan sadece hayvanların değil insanların da kullandığı doğal su kaynaklarının yok olacağını ve bu yaylada suyun yok olacağını görmekteyiz. Projeye esas olan ocağın 550 metre güneybatısında yer alan ve hayvancılık faaliyeti için yararlanılan Ayman Yaylası, 460 metre güneyinde hayvan sürüleri ile yaban hayatının su ihtiyacını karşıladığı Akçakilise Deresi bulunmaktadır. Ayrıca hayvancılık faaliyetini sürdüren Ayman Yaylası mera alanı ve hayvan ağılları ocağın kurulmak istendiği alan ile Ayman Yaylası arasında kalmaktadır.”

DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜ OLUMSUZ ETKİLENECEK
“Ayman Yaylası ve civar yerleşim yerlerinin elektrik ihtiyacının karşılandığı yüksek gerilim elektrik iletim hattı ocak alanına yaklaşık 60 metre mesafede bulunmaktadır. Taş ocağı faaliyetlerinde birçok işlemin sonucunda oluşacak olan toz, canlı sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaşmaktadır. Açığa çıkacak tozun bölgedeki ağaçların ve doğal bitki örtüsünün üzerine yerleşmesi sonucu bitkisel solunumu engelleyerek, doğal bitki örtüsü ve ağaçların kurumasına kadar olumsuz sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. Ayrıca tozun tane boyu küçüldükçe havada asılı kalma süresi uzadığından, civar yerleşim bölgelerine meteorolojik olarak taşınımıyla birlikte insan sağlığı açısından da ciddi tehdit oluşturacaktır. Yine taş ocağı faaliyetlerinde açığa çıkacak olan toz, geçimini hayvancılık faaliyetleriyle sürdüren yöre halkının su kaynağı olan ve bugünlerde ciddi anlamda kuraklık tehdidi altında olan Akçakilise Deresinde de telafisi mümkün olmayan kirlenmelere yol açacaktır.”

ORMAN YANGINLARINA DAVETİYE ÇIKARABİLECEK
“Ocak çalışmalarında başta patlatma olmak üzere tüm operasyonlarda açığa çıkacak olan çevresel gürültü, hayvancılık da veriminin azalmasına sebebiyet verecek, yakın yerleşim alanlarında yaşam konforunun düşmesine neden olacaktır. Ocak alanının açılması için kesilmesi muhtemel yüzlerce ağacın doğada yaratacağı tahribatsa cabasıdır. Ocak alanına 60 metre mesafede yer alan yüksek gerilim elektrik ilettim hattı ise ayrı bir tehlike barındırmaktadır. Olası kontrolsüz patlamalarda iletim hattının zarar görmesi durumunda, çevre yerleşim alanlarında enerji kesintisinin yaşanmasının yanı sıra, geniş ölçekli orman yangınlarına davetiye çıkarabilecektir."

70 dönümlük alanda taş ocağı yapılacağının kendilerine söylendiğini kaydeden köylüler, "Burada bir gedik açtırırsak, bu gedik buranın tamamını götürür. Bolu’nun tüm ormanlarını götürür. Burayı torunlarımıza bırakmak için mücadele ediyoruz. Bu mücadele sonuna kadar devam edecek. Bu süreçte bize destek veren herkese çok teşekkür ederiz" diyerek taş ocağına karşı mücadelenin sürdürüleceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2021, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER