TMMOB:HALKIN VE DOĞANIN SESİNE KULAK VERİN!

TMMOB Bolu İKK, Bolu'nun Seben ilçesi Ayman yaylası mevkiinde yapılması planlanan taş ocağı mevkiinde incelemelerde bulundu. Taş ocağı ile ilgili açıklamada bulunan TMMOB, "Bu alanda yapılacak taş ocağı telafisi mümkün olmayan tahribata yol açacaktır" diyerek yetkilileri halkın sesine kulak vermeye çağırdı.

Bolu Kıbrıscık Yolu üzerinde, Seben ilçesi Ayman Yaylası mevkiinde yapılması planlanan taş ocağına karşı yayla köylüleri eylem başlatmış ve çevre katliamını yargıya taşımıştı. Yasal süreç tamamlanmadan 16 Eylül sabahı 150-200 civarı ağacın kesilmesinin kamuoyunda tepkiyle karşılandı.“BU YANLIŞTAN GERİ DÖNMEYE DAVET EDİYORUZ”
Taş ocağının yapılacağı bölgede incelemelerde bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bolu İl Koordinasyon Kurulu açıklamalarda bulundu. Kurul adına açıklamayı okuyan TMMOB İKK Sekreteri Erol Perçin, “Bu ülkenin mühendisleri, mimarları ve şehir plancıları olarak yaşamı, doğası, merası ve geleceği için mücadele eden Ayman Yaylası Köylülerinin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, yetkilileri yöre halkının ve doğanın sesine kulak vermeye, bu yanlıştan geri dönmeye davet ediyoruz.

FELAKETLERİN TEMEL NEDENİ İNSAN KAYNAKLI DOĞA TAHRİBATLARI
Son zamanlarda yaşanan sel ve yangın gibi felaketlerin temel nedenleri doğa tahribatları, yanlış su politikaları, merkezi ve yerel yönetimlerin rant politikası olduğunu vurgulayan Perçin, “Değişik zamanlarda yaşanan sel, taşkın ve yangın gibi felaketlerde birçok insanımız hayatını kaybetmiş, birçok insanımız evinden olmuş, yurttaşlarımızın geçim kaynağı olan hayvanları ve tarım arazileri yok olmuştur.Son yıllarda yaşanan bu felaketlerin temel nedenleri, iklim değişikliğinden ziyade, insan kaynaklı doğa tahribatları, yanlış su politikaları, merkezi ve yerel yönetimlerin kentleri rant politikalarına teslim etmesidir. Kaz Dağları’nda, Gölcük’te, Abant’ta, Salda Gölü’nde, İkizdere’de olduğu gibi Ayman Yaylasında da halka danışılmadan, bilimsel ve teknik gerçekler göz ardı edilerek tahribatın temeli atılmak istenmiştir. Ne var ki Ayman Yaylası köylüleri yaşamına, doğasına sahip çıkarak demokratik tepkilerini dile getirmiş, konuyu mahkemeye taşıyarak gerekli girişimlerde bulunmuşlardır” dedi.KÖYLÜLERİN MÜCADELESİ TAŞ OCAĞINA KARŞI!
“Ayman yaylası köylülerinin mücadelesi yüzlerce yıllık geleneklerine, merasına ve geleceğine sahip çıkma mücadelesidir” diyen Perçin, “Proje muhatabı kurum tarafından geçtiğimiz günlerde ifade edildiği gibi, Ayman yaylası köylülerinin mücadelesi, Bolu Seben Taşlıyayla Göleti ve Sulaması Projesine karşı değil, bu projede kullanılacak ve merasının bitişiğinde planlanan taş ocağına karşıdır. Ayman yaylası köylülerinin mücadelesi, halihazırda farklı bir kamu kurumuna ait, herhangi bir ilave çalışma ve yatırım gerektirmeksizin mevcut alana 900 metre uzaklıktaki taş ocağının bu projede kullanılması içindir. Ayman yaylası köylülerinin mücadelesi yüzlerce yıllık geleneklerine, merasına ve geleceğine sahip çıkma mücadelesidir”ifadelerine yer verdi.

“UYARDIK,UYARMAYA DEVAM EDİYORUZ”
Yapılacak olan taş ocağını telafisi mümkün olmayan tahribata yol açacağına dikkat çeken Perçin, “Uyardık, uyarmaya devam ediyoruz. Bu alanda yapılacak taş ocağı telafisi mümkün olmayan tahribata yol açacaktır. Taş ocağı çalışmalarında açığa çıkacak, toz, gürültü ve titreşim ciddi çevresel kirlenmelere, hayvancılık veriminin azalmasına ve köylülerin yaşam konforunun bozulmasına neden olacaktır. Yine açılması planlanan taş ocağının 60 metre yakınında yer alan yüksek gerilim elektrik iletim hattının taş ocağı faaliyetlerinde zarar görmesi durumunda geniş ölçekli orman yangınlarıyla karşılaşılabilecektir. Taş ocağı için yüzlerce ağacın katledilecek olması bile ormanlık alanda yaşanacak tahribatın boyutunu göstermektedir”biçiminde konuştu.“ÇEVREYE TELAFİSİ İMKANSIZ ZARARLAR VEREN ANLAYIŞ KABUL EDİLEMEZ”
Çevreye telafisi imkansız zararlar veren bir anlayışın kabul edilemeyeceğini belirten Perçin, son olarak şunları söyledi:

“Unutulmamalıdır ki kamu kurumu faaliyetleri, halkın ihtiyaç ve çıkarları gözetilerek yürütülmelidir. Halkın yaşam hakkını ve sağlığını görmezden gelen, doğal yaşamı tehdit eden, çevreye telafisi imkansız zararlar veren bir anlayış kabul edilemez. Bu ülkenin mühendisleri, mimarları ve şehir plancıları olarak yaşamı, doğası, merası ve geleceği için mücadele eden Ayman Yaylası Köylülerinin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, yetkilileri yöre halkının ve doğanın sesine kulak vermeye, bu yanlıştan geri dönmeye davet ediyoruz. Yaşasın Ayman Yaylası Köylülerinin Mücadelesi!Yaşasın Mücadelemiz!”

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER