BOLU'DA MAHKEME SONUÇLANMADAN AĞAÇ KATLİAMI BAŞLADI!

Ayman Yaylası’nda yapılacak olan taş ocağının mahkeme süreci devam ederken orman katliamı başladı. Ağaç katliamına karşı çıkan köylüler, “Biz dağdan bir tek odun dalı getirip yakmaya kıyamazken, ekmeğimizi beslediğimiz mandaların tezeğiyle pişirirken, elin oğlu şimdiden 150 ağacımızı kesti geçti bile. Ağaçlarımız, ormanımız katledilmesin, taş ocağı istemiyoruz” dedi.

Bolu’nun Seben ilçesinde yapılması planlanan HES barajının inşaatında kullanılacak olan taşları çıkarmak için, Ayman Yaylası’nda 70 dönümlük araziye taş ocağı yapılmak isteniyor.Doğaya zarar verdiği gerekçesiyle taş ocağının yapımına izin vermeyen köylüler 14 Eylül 2021 tarihinde Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açmış ise de, mahkeme henüz sonuçlanmadan bölgede bulunan ağaçlar kesilmeye başlandı.“KANUNSUZLUKLARA KARŞI DİRENİYORUZ”
Ayman Yaylası'na çıkan ekiplere itiraz edip ağaçların kesilmesini engellemeye çalışan köylüler, “Taş ocağına hayır” afişi açarak protesto etti. 500 yıldır Ayman Yaylası’nda hayvancılık yapan köylüler,“Taş ocağı yapılacak yere sadece 500 metre mesafedeki, 500 yıldır bu dağlarda hayvancılık yapan Ayman Yaylası’nın birkaç dönümlük merasına, köylülerin başını soktuğu iki odalı evine göz koyuyorlar. Daha yargı süreçleri tamamlanmadan asırlık çam ağaçlarını kesiyorlar. Buraya özgü bitkilere zarar verecekler, hayvanlara zarar verecekler. Bu dağları evi bilen ceylanların barınacak yeri kalmayacak. İşte Ayman Yaylası Halkı olarak bu kanunsuzluklara karşı direniyoruz” ifadelerini kullandı.BİR AVUÇ MADEN İÇİN ORMANLAR KATLEDİLİYOR!
Ayman Yaylası’nda çevre ve ağaç katliamı yaşandığını vurgulayan köylüler, “Kıbrıscık Yolu üzerindeki güzelim dağlarda, taş ocağı yapmak için ağaçlarımız kesiliyor. Güzelim doğamız yok ediliyor. Bir çevre ve ağaç katliamı yaşanıyor. Ülkemizin dört bir yanında tarihimizin gelmiş geçmiş en pervasız Doğa, Çevre ve Tarih katliamları yaşanıyor ard arda. Şimdi de Bolu Kıbrıscık Yolu üzerindeki ormanlara göz diktiler. Yer altından çıkarılacak bir avuç maden için, taş ocağı için yerin üstündeki ormana, canlılara, çiçeklere, ekosisteme kıyıyorlar. Üstelik bu alana 900 metre uzaklıkta, yakın zamana kadar kullanılmakta olan bir taş ocağı olmasına rağmen, yeni bir taş ocağı açmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.ASIRLIK ÇAM AĞAÇLARI KESİLİYOR!
Yargı süreci tamamlanmadan asırlık çam ağaçlarının kesildiğine dikkat çeken köylüler, “Taş ocağı yapılacak yere sadece 500 metre mesafedeki, 500 yıldır bu dağlarda hayvancılık yapan Ayman Yaylası’nın birkaç dönümlük merasına, köylülerin başını soktuğu iki odalı evine göz koyuyorlar. Daha yargı süreçleri tamamlanmadan asırlık çam ağaçlarını kesiyorlar. Buraya özgü bitkilere zarar verecekler, hayvanlara zarar verecekler. Bu dağları evi bilen ceylanların barınacak yeri kalmayacak. İşte Ayman Yaylası Halkı olarak bu kanunsuzluklara karşı direniyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaz Dağları’nda kesilen ağaçları anımsatan köylüler, “Kaz Dağları’nda Kanada’lı maden şirketi tarafından yüzbinlerce ağaç kesilirken bir şiir döküldü yüreklerden. Biz de diyoruz ki:''Ağaçların ayakları yok kaçmaya…Elleri yok dövüşmeye..Dilleri yok sövmeye…O halde…Dağlarımızı biz savunacağız biz…Bu dağlarda durursa kalbim bir gün…Düştüğüm yere gömün…Yüreğim dağ çiçeklerindedir…’’diye konuştu.

Taş ocağı için toplamda bin 500 ağacın kesileceğini vurgulayan köylüler, Bolu halkına çağrıda bulundu:

“Evet bu dağları biz savunacağız, biz! Bu mücadele tüm Bolu Halkı’nın ve Bolu’nu tüm yaylalarının mücadelesidir. Bugün burada ağaç kesenler, sesimizi çıkarmazsak, engel olmazsak yarın dağlarda orman bırakmazlar. Biz 500 yıldır bu dağlarda hayvancılık yapan, bu ormanın gerçek sahipleriyiz. Bu dağlarda büyüdük, karnımızı bu dağlar sayesinde, bu dağlarda doyurduk. Analarımız, babalarımız bu dağlardaki mezarlığımızda yatıyor. Onların gözü gibi koruduğu bu dağları, meralarımızı, ormanımızı onlardan nasıl teslim aldıysak, çocuklarımıza ve torunlarımıza da aynı şekilde bırakmak istiyoruz. Bir tek dalına zarar gelsin istemiyoruz. Biz dağdan bir tek odun dalı getirip yakmaya kıyamazken, ekmeğimizi beslediğimiz mandaların tezeğiyle pişirirken, elin oğlu şimdiden 150 ağacımızı kesti geçti bile. Ve 1500 ağaç kesmek istiyorlar, taş ocağı için. Ağaçlarımız, ormanımız katledilmesin, taş ocağı istemiyoruz! Bu güzelim doğamız yok olmasın! Tüm doğaseverleri mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER