Fırat Kalkanı'nın yeni müttefiki El Kaideci Ahrar El Şam

Türkiye'nin ÖSO'ya bağlı cihatçı çeteleri destekleyerek yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonuna El Kaide liderinin özel temsilcisinin kurduğu ve Kaide'nin Suriye kolu Nusra'nın en büyük müttefiki Ahrar EL Şam isimli terör örgütü de katılma fetvası yayınladı

Fırat Kalkanı'nın yeni müttefiki El Kaideci Ahrar El Şam
 Suriye’de faaliyet gösteren en güçlü cihatçı gruplardan biri olan Ahrar El Şam, Fırat Kalkanı’nın 28. gününde yayınladığı fetva ile savaşçılarına, Türkiye’nin yürüttüğü operasyona destek verme çağrısında bulundu.

El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin kişisel temsilcisi tarafından kurulan Ahrar El Şam’ın dört kişiden oluşan fetva meclisi tarafından imzalanan bildiriye göre Fırat Kalkanı’na destek kararı iki gerekçe ile alındı.

Bunlardan birincisi ‘Tasvip edilemez eylemleriyle İslam inancını karalayıp, Suriye devrimini sırtından hançerleyen’ IŞİD’e karşı savaşmak ve onun egemenliğine son vermek.

Ahrar El Şam, Fırat Kalkanı harekâtına katılmasının ikinci gerekçesi olarak da ‘Suriye devriminin düşmanı’ olarak tanımladıkları PKK, PYD gibi örgütlerin IŞİD’den temizlenen yerleri almasına engel olmak olarak açıkladı. Fetvada “PKK, PYD’nin Tel Abyad ve Menbic gibi yerlerde halkımıza yaptıkları unutulmamalı. Sünni Arapları ve diğer bölge sakinlerine musallat olup ölümlere, zorunlu göçe ve yıkıma neden oldular” denilerek, "Bunların bir daha yaşanmasına izin veremeyiz" ifadesi kullanıldı.

Ahrar, IŞİD'in eski bir müttefiği olsa da sahada kimi zaman hala eş zamanlı hareket etmeye devam ediyor. Örgüt ayrıca El Kaide'nin Suriye kolu olan ve kısa süre önce "ideolojimizi değil ismimizi değiştiriyoruz" diyerek Batı'dan gelen siah desteğini devam ettirebilme adına, Kaide liderinin de izniyle "örgütten ayrılan" Nusra Cephesi'nin de en büyük müttefiği. Suriye ordussuna karşı kurulan ve Türkiye, ABD, Katar, Suudi Arabistan başta olmak üzere Batı'nın desteklediği Fetih Ordusu isimli cihatçı çetenin de en önemli ikinci gücü. 

Ayrıca Ahrar'ın Suriye'de IŞİD'den sonra en fazla katliam yapan örgüt olduğu da bilinenler arasında.

ABC Gazetesi.com

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER