TMMOB:DOĞASI,MERASI VE YAŞAM HAKKI İÇİN DİRENEN KÖYLÜLERİN YANINDAYIZ!

DSİ tarafından Seben’de yapacak olan HES barajı için Kıbrısçık yolu üzerindeki Ayman Yaylası'na yapılacak olan taş ocağına karşı çıkan köylülere destek veren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bolu İl Koordinasyon Kurulu, “Doğası, merası, yaşam hakkı için direnen Ayman Yaylası köylülerinin yanındayız” dedi.

TMMOB:DOĞASI,MERASI VE YAŞAM HAKKI İÇİN DİRENEN KÖYLÜLERİN YANINDAYIZ!

Haber:Ahin ASLAN

Bolu'nun Kıbrıscık ilçesindeki Ayman yaylasında kurulacak taş ocağı için bölgede ağaç kesimi başladı. Köylüler kesimi engellemek iş makinelerinin önünü kesti. Köylüler 150 ağaç kesildiğini ve taş ocağı yapılırsa bin 500 ağaç kesileceğini ileri sürdü.

“ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” KARARI VERİLDİ
TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu, taş ocağına ve ağaç katliamına karşı direnen Ayman Yaylası sakinlerine destek verdi. Konuya ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin, “ İlimiz Seben ilçesi Ayman Yaylası mevkiinde, DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, 5. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Bolu Seben Taşlıyayla Göleti ve Sulaması Projesinde kullanılacak Taş Ocakları projesi ile ilgili olarak Bolu Valiliği’ne sunulan ÇED Proje Tanıtım Dosyası hakkında, 09.07.2021 tarihinde “ÇED gerekli değildir” kararı verilmiştir. Tesisin kurulması için kamu yönetimince mevzuatı zorlayarak izinlendirme süreci devam ederken, Ayman köylüleri yasal ve toplumsal mücadelesine devam etmektedir” dedi.

YÖRE HALKI DEMOKRATİK TEPKİLERİNİ DİLE GETİRDİ
Yürütmeyi durdurma talebiyle idari dava sürecinin başladığına dikkat çeken Perçin, “Kamuoyuna yansıdığı üzere, Ağustos ayı sonunda iş makinalarının bölgeye intikal etmesi sonucu söz konusu proje hakkında ancak bilgi sahibi olan yöre halkı, demokratik tepkilerini dile getirerek bölgede taş ocağı kurulmasını istemediklerini yüksek sesle dile getirmişti. Aynı zamanda yürütmeyi durdurma talebiyle idari dava sürecini de geçtiğimiz günlerde başlatmışlardır. Bugün geldiğimiz noktada tüm demokratik ve yasal girişimlere karşı bölge içerisinde yer alan ormanlık alanın kıyımına başlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

YÜKSEK GERİLİM HATTI,OCAK ALANINA 60 METRE MESAFEDE
Yüksek Gerilim Elektrik İletim Hattı’nın taş ocağı alanına yaklaşık 60 metre mesafede olduğunu vurgulayan Perçin, “Projeye esas kaya malzeme ocağına en yakın yerleşim yeri; ocağın 550 m güneybatısında yer alan ve hayvancılık faaliyeti için yararlanılan Ayman Yaylasında yer almaktadır. Kaya malzeme ocağının 460 m güneyinde, hayvan sürüleri ile yaban hayatının su ihtiyacını karşıladığı Akçakilise Deresi geçmektedir. Ayrıca hayvancılık faaliyetini sürdüren Ayman yaylası mera alanı ve hayvan ağılları ocağın kurulmak istendiği alan ile Ayman Yaylası arasında kalmaktadır. Ayman yaylası ve civar yerleşim yerlerinin elektrik ihtiyacının karşılandığı Yüksek Gerilim Elektrik İletim Hattı ocak alanına yaklaşık 60 metre mesafede bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

AKÇAKİLİSE DERESİ’NDE KURAKLIK TEHLİKESİ
Ayman Yaylası’nda bulunan Akçakilise Deresi’nin kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Perçin, “Taş ocağı faaliyetlerinde delik delme işleminde başlayan toz oluşumu, onu izleyen patlatma ve yüklemede de devem eder. Daha sonra kuru olarak yapılan kırma, eleme, öğütme, sınıflandırma ve bu işlemlerden geçmiş ürünlerin elleçlenmesi sırasında canlı sağlığını tehdit edecek boyutlarda toz oluşmaktadır. Açığa çıkacak tozun bölgedeki ağaçların ve doğal bitki örtüsünün üzerine yerleşmesi sonucu bitkisel solunumu engelleyerek, doğal bitki örtüsü ve ağaçların kurumasına kadar olumsuz sonuçlar doğurması kaçınılmazdır. Ayrıca tozun tane boyu küçüldükçe havada asılı kalma süresi uzadığından, civar yerleşim bölgelerine meteorolojik olarak taşınımıyla birlikte insan sağlığı açısından da ciddi tehdit oluşturacaktır. Yine taş ocağı faaliyetlerinde açığa çıkacak olan toz, geçimini hayvancılık faaliyetleriyle sürdüren yöre halkının su kaynağı olan ve bugünlerde ciddi anlamda kuraklık tehdidi altında olan Akçakilise Deresinde de telafisi mümkün olmayan kirlenmelere yol açacaktır” diye konuştu.

KONTROLSÜZ PATLAMALAR YÜKSEK GERİLİM HATTINA ZARAR VEREBİLİR!
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bolu İl Koordinasyon Kurulu olarak Ayman Yaylası köylülerinin yanında olduklarını söyleyen Perçin, “Ocak çalışmalarında başta patlatma olmak üzere, tüm operasyonlarda açığa çıkacak olan çevresel gürültü, hayvancılık da veriminin azalmasına sebebiyet verecek, yakın yerleşim alanlarında yaşam konforunun düşmesine neden olacaktır. Ocak alanının açılması için kesilmesi muhtemel yüzlerce ağacın doğada yaratacağı tahribatsa cabasıdır. Ocak alanına 60 metre mesafede yer alan Yüksek Gerilim Elektrik İlettim Hattı ise ayrı bir tehlike barındırmaktadır. Olası kontrolsüz patlamalarda iletim hattının zarar görmesi durumunda, çevre yerleşim alanlarında enerji kesintisinin yaşanmasının yanı sıra, geniş ölçekli orman yangınlarına davetiye çıkarabilecektir. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bolu İl Koordinasyon Kurulu olarak, yetkilileri bilimsel ve teknik saiklerden uzak bu projeden derhal vazgeçmeye davet ediyor, doğası, merası ve yaşam hakkı için direnen Ayman Yaylası köylülerinin yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz” biçiminde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER