TÜRKİYE'NİN 'İTHAL ÇÖP' SORUNU:2021’DE 685 BİN TON ALINDI!

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan,2021’de 685 bin ton plastik çöp ithalatı yapıldığını söyledi.Murat Bakan, konuya ilişkin, "En önemlisi de bu çöplerin hangi ülkelerden geldiği niçin gizleniyor? Gizlenen ‘hammadde ithalatı’ mı yoksa ‘suç rotası’ mı?" dedi.

TÜRKİYE'NİN 'İTHAL ÇÖP' SORUNU:2021’DE 685 BİN TON ALINDI!

Türkiye son üç yılda en çok ‘kullanılmış plastik’ ithal eden ülke oldu. Avrupa’nın çöpünün yüzde 30’una ulaşan vahim artış karşısında Çevre Bakanlığı adım atmıyor. 

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan, son iki yıla dair çöp ithalatı verilerini sordu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yanıt verdi. Kurum, 2020 yılında 775 bin ton olan plastik çöp ithalatının 2021’de 685 bin tona gerilediğini söyledi, yapılan çöp ithalatının ülkelere göre dağılımını ise gizledi.

Kurum ise Bakan’ın sorularına şu yanıtı verdi: “2020 yılında 775 bin ton olan plastik atık ithalat rakamı, alınan tedbirler sayesinde 2021 yılında 685 bin tona gerilemiştir. Çoğunlukla Avrupa ülkelerinden olmakla birlikte dünyanın muhtelif ülkelerinden atık ithalatı yapılmakta olup, gümrüklerde ve tesislerde yapılan sıkı denetimler sayesine 2022 yılında da temiz ve geri dönüşüm verimi yüksek plastik atıkların ithalatına müsaade edilmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER