5 EKİM:ÖĞRETMENLER İÇİN KUTLAMA DEĞİL MÜCADELE GÜNÜ!

Eğitim meslek örgütleri tarafından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla yapılan açıklamalarda, birlik, dayanışma ve örgütlü mücadele vurgusu öne çıktı.

5 EKİM:ÖĞRETMENLER İÇİN KUTLAMA DEĞİL MÜCADELE GÜNÜ!

Eğitim Sen’den 5 Ekim Dünya Öğretmenler gününe ilişkin yapılan açıklamada, “5 Ekim klasik anlamda sadece ‘kutlanan’ bir gün değil, eğitim emekçilerinin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve örgütlü mücadelenin simgesi olan evrensel anlamda bir mücadele gündür” denilirken, Eğitim-İş’ten yapılan açıklamada ise “Öğretmenlik mesleğini bu topraklarda tekrar hak ettiği yere yükseltecek, eğitim emekçisini insanca yaşayabilir koşullara kavuşturacak olan kuşkusuz kararlı emek mücadelesi olacaktır” denildi.

1994 YILINDA İLAN EDİLDİ
Uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alındı. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan bu tarihi karar, öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım oldu. Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’, öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşıdı. 5 Ekim, UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edildi.

YAŞAMINI YİTİREN EMEKÇİLERE İTHAF EDİLDİ
Dünya Öğretmenler Günü’ne ilişkin Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) tarafından yapılan açıklamada, “‘Tavsiye Kararı’, Türkiye tarafından da kabul edilen ve altına imza atılan bir belge olmasına rağmen, Türkiye yıllardır yükümlülüklerini yerine getirmemektedir” denilirken, bu yıl 5 Ekim’in Eğitim Enternasyonali tarafından yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında yaşamını yitiren tüm eğitim emekçilerine ithaf edildiği belirtildi.

Covid-19 salgınının eğitim ve bilim emekçilerinin çalışma koşullarını daha da ağırlaştırdığının altı çizilen açıklamada, “Türkiye’de de öğretmenlerin, hizmetli ve memurların aldıkları maaşlar, yapılan işin önemi ve niteliği açısından bakıldığında, insanca yaşam seviyesinin yanına bile yaklaşamamaktadır” denildi.

“5 EKİM HAKLARIMIZ İÇİN MÜCADELE GÜNÜDÜR!”
“Eğitim ve bilim emekçileri açısından 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, klasik anlamda sadece ‘kutlanan’ bir gün değil, eğitim emekçilerinin uluslararası alanda birlik, dayanışma ve örgütlü mücadelenin simgesi olan evrensel anlamda bir mücadele günüdür” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nde Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966’da kabul edilen ve Türkiye tarafından da imzalanan ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın eksiksiz hayata geçirme ile başta 3600 ek gösterge olmak üzere, ekonomik, sosyal, mesleki, özlük haklarıyla ilgili taleplerin kabul edilmesi çağrısı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER