AKADEMİSYENLİK ALİŞARLI'NIN VİCDANINA KALDI!

Kişiye özel kadro ilanları ile gündeme gelen Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin Rektür Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Üniversitelerarası Kurul Başkanı oldu.

AKADEMİSYENLİK ALİŞARLI'NIN VİCDANINA KALDI!

Özel Haber

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğüne ikinci kez atanan Prof. Dr. Mustafa Alişarlı'ya bu kez de Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı görevi verildi.

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığında düzenlenen devir teslim töreninde, Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) dönem başkanlığını Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç’tan devralan Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, 1 Ağustos 2022 itibariyle ÜAK Başkanı oldu.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 11. maddesi uyarınca üniversiteler üstü bir akademik organ olarak kurulan Üniversitelerarası Kurulun görevleri arasında;
üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacını karşılayacak önlemleri teklif etmek, üniversitelerin tümünü ilgilendiren eğitim – öğretim, bilimsel araştırma ve yayım faaliyetleri ile ilgili yönetmelikleri hazırlamak veya görüş bildirmek, aynı veya benzer nitelikteki fakültelerin ya da üniversitelere veya fakültelere bağlı diğer yükseköğretim kurumlarının eğitim – öğretimine ilişkin ilkeler ve süreler arasında uyum sağlamak, doktora ile ilgili esasları tespit etmek ve yurt dışında yapılan doktoraları, doçentlik ve profesörlük unvanlarını değerlendirmek, doçentlik başvurularında ilgili bilim veya sanat alanında jüriler oluşturarak adayların yayın ve çalışmalarını Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen esas ve usuller kapsamında değerlendirip, yeterli yayın ve çalışmaya sahip olan adaylara doçentlik unvanı vermek bulunuyor.

2021 yılı Sayıştay raporunda Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ndeki 132 kadronun 125’i adrese teslim açılan ilanlar sonucunda oluşturulduğu ortaya çıkmıştı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından 24 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ilanda bazı kadroların "belirli bir adayı" tarif eder şekilde özel şartlarla sunulması dikkati çekti.İki öğretim görevlisi kadrosuna başvuran adaylardan bazılarının sertifika ya da özel çalışma koşullarını taşımadığı için elendiği öğrenişmişti.

Adrese teslim açılan kadrolara alanıyla ilgisi olmayan kişileri almak için kadro açan Alişarlı'ya ÜAK Başkanı görevinin verilmesi dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2022, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER