BOLU'DA 33 OKULDA DERS ZİLİ ÇALMAYACAK!

Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde basın açıklaması gerçekleştiren Vali Erkan Kılıç, yıkılan ve güçlendirmeye alınan okulların Kasım ayı ara tatiline kadar tamamlanacağını ve tadilatı devam eden kurumlarda eğitim gören öğrencilerin taşımalı sistemle yakın okullarda sabah ve öğlenci olarak eğitimine devam edeceğini açıkladı.

BOLU'DA 33 OKULDA DERS ZİLİ ÇALMAYACAK!

Bolu’da güçlendirme çalışmaları yetişmediği için 33 okul da 12 Eylül pazartesi günü ders zili çalmayacak. Kentte 40 ilk ve orta dereceli okulda öğrencilerin daha güvenli ve modern ortamda öğrenim görmelerini sağlamak için başlatılan güçlendirme çalışması 33 okulda tamamlanamadı.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından gerekli ödeneğin tahsis edilmesinin ardından 40 okulun proje revize işlemlerine başlandı ancak teknik sıkıntılar sebebiyle 2021 yılında 7 okul binası ihale edildi.

Öğretmen ve öğrenci velileri güçlendirme çalışmalarının tamamlanmamasına tepki gösterirken Bolu Valisi Erkan Kılıç, dün İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde konuya ilişkin basın açıklaması düzenledi.


"OKULLARIN YAPIM İŞLERİ TAMAMLANAMADI"
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Vali Erkan Kılıç, “Okulların onarımı konularında zaman zaman sıkıntılar yaşadık. Müteahhitler yeterli sayıda usta bulma noktasında sıkıntı yaşadı. Bazı okullarımız da gecikmeler oldu. Hükümetimiz, müteahhitleri düşünerek, fiyat yükselişlerinden dolayı yüzde 15 ve altında fiziki gerçekleşme olan inşaat işlerinde onlara hak tanıyarak iptal ve tavsiye yoluna gidilmesi kararını aldı. Bu kapsamda da bazı okulların yapım işleri tamamlanamadı ve zaman noktasında sıkıntı çıkardı” dedi.

"PROJE TADİLATI VE REVİZELER YAPILDI"
Kasım’daki ara tatile kadar bütün okulların inşaat işlerinin bitirilmesinin planlandığını aktaran Kılıç, “90 günlük süre içerisinde yaz döneminde bu okulların eğitim-öğretime başlayacağı yönünde planlama yapmıştık. Teknik sıkıntılar da oldu. Okullar çok eski zamanlarda yapılmış. Proje tadilatı ve yeniden revizeler yapıldı. Bunlar da süre anlamında sıkıntıya soktu. Güçlendirme yapılan okullarla ilgili ön görümüz Kasım’daki ara tatile kadar bütün okulların inşaat işlerini bitirilmesi. Gidişat onu gösteriyor” diye konuştu.

"SADECE 500 KİŞİ TAŞIMA KAPSAMINDA"
Güçlendirmeye alınan okulların 500 öğrencinin taşımalı sistemle başka okullara götürüleceğini ifade eden Kılıç, “Planlamayı yaparken okulların yakınlığı göz önüne alındı. Sadece 500 kişi taşıma kapsamında. Daha önce bir okulda taşıma kapsamında bir faaliyet yoksa oraya öğrenci göndermişsek, yakındaki güçlendirilen bir okuldan onu veli artık çocuğunu gönderecek. Bolu da çok büyük bir yer değil. Bir sorun olacağını zannetmiyorum” ifadelerine yer verdi.

Güçlendirme nedneiyle ikili eğitimnin başlayacağı okulların listesi şöyle:

Koç İlkokulu (600 öğrenci – sabahçı / öğlenci) TOBB Zübeyde Hanım MTAL’de (496 öğrenci)

Sakarya İlkokulu (600 öğrenci – öğlenci) ile Sakaya Ortaokulun(578 öğrenci sabahçı), Cumhuriyet İlkokulu Ek Binası’nda (457 öğrenci) 

50.Yıl İlk Okulu (356 öğrenci-sabahçı/öğlenci), 60’yıl Ortaokuluna (244 öğrenci sabahçı), Anasınıfları ise Solmazana Anaokuluna (85 öğrenci)

Yukarısoku İlk ve Ortaokulu (329 öğrenci-öğlenci) Abant İlkokulu (358 öğrenci sabahçı) 

50.Yıl İzzet Baysal Ortaokulunu (1453 öğrenci-sabahçı) 50. Yıl İlkokulundan (1163 öğrenci-öğlenci) LGS’yi de hesaba katarak 

Bolu Anadolu Lisesini (703 öğrenci- öğlenci) Bolu Atatürk Anadolu Lisesinde (796 öğrenci-sabahçı) 

Yıldırım Beyazıt İlkokulunu 147 öğrenci-sabahçı/öğlenci) Bolu İHO’ndan (117 öğrenci- tam gün) 

Behiye Baysal İlkokulu’nu (380 öğrenci- sabahçı /öğlenci) 100. Yıl İ.O. (872 öğrenci ) ve Halk Eğitim ek binası

Milli Egemenlik İlkokulunu (310 öğrenci- öğlenci) Milli Egemenlik İlkokulunda (310 öğrenci-sabahçı) 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2022, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER