BOLU'DA 63 SINIF KARANTİNADA,37 ÖĞRETMEN COVİD!

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici’nin açıkladığı verilere göre Bolu’da 63 sınıf karantinada,37 öğretmen ise Covid-19 hastası.

BOLU'DA 63 SINIF KARANTİNADA,37 ÖĞRETMEN COVİD!

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, yüz yüze eğitimin başlamasının ardından okullarda giderilemeyen sorunlara ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

63 SINIF KARANTİNADA,37 ÖĞRETMEN COVİD
Yüz yüze eğitimin 5. haftasında Bolu’daki okulların koronavirüs salgınına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulunan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, “Eğitim öğretimin 5. haftasında bize ulaşan vaka sayılarına göre en az 1 yardımcı personel covid pozitif, toplam 63 sınıf karantinada 37 öğretmen Covid pozitif” dedi.

“MEB,YAŞANAN SÜRECİ YALNIZCA SEYREDİYOR”
“Her geçen gün salgın yayılımı ve karantinaya alınan sınıf sayısı artıyor” diyen Gezici, “Alınmayan önlemler ve yönetilmeyen salgın  nedeniyle kaygılarımız da her geçen gün  daha derinleşiyor. Sınıf mevcutlarının seyreltilmesi için önlem alınmıyor ancak karantinalar nedeniyle okullar fiilen seyreliyor, MEB ise yaşanan süreci yalnızca seyrediyor. Milli Eğitim Bakanı Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin 900 sınıfta vaka nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı.İlimizde eğitim öğretimin 5.Haftasına bize ulaşanvaka sayıları itibariyle en az ,1 yardımcı personel covidpozitif Toplam: 63 sınıf karantinada 37 öğretmen  covid pozitif” ifadelerini kullandı.

Bolu’da karantinaya alınan ve covid hastası olan öğretmen sayısını açıklayan Gezici’nin açıklamasının devamı şöyle:

“Ortaokulda 16 sınıf karantinada, 11 öğretmen pozitif

İlkokulda 5 sınıf karantinada, 8 öğretmen pozitif

Anaokulu 4 sınıf karantinada, 4 öğretmen pozitif

Özel eğitim uygulama okulu  3 öğretmen pozitif”

YÜZ YÜZE EĞİTİM TEDBİRLERLE MÜMKÜN!
“Öğrencilerin sınavları ve ölçme-değerlendirmeleri ile ilgili yeni bir planlamaya ihtiyaç var. Ama bakanlık her konuda olduğu gibi bu konuda da sorun yokmuş gibi davranıyor. Bu konuda acilen bir planlama yapılması zorunluluktur.Kesintisiz yüz yüze eğitim ancak tedbirlerle önlemlerle mümkündür.MEB’in ‘’okullarımız pandemiye hazır ‘’ söyleminin hiçbir karşılığı yok. Önceki yıllara göre yardımcı personel sayısı yetersiz, bazı okullarımızda hiç yok.”

ARTAN VAKA SAYISI OKULLARA YANSIYOR
“Okullarımızda hijyen ve temizlik aksamaktadır. Eğitime bütçe ayırmadan , kadrolu güvenceli istihdam yaratmadan, mevcut öğretmen açığını kapatmadan, ek derslikler açmadan  önlemler aldık, okullar eğitim öğretime hazır demenin eğitim emekçileri ve öğrencilerimiz açısından bir karşılığı yoktur. İlimizde de her geçen gün vaka sayılarının arttığını, bunların okullara yansıdığını görüyoruz.”

KAYGILARIMIZI ARTTIRIYOR
“Salgının başından beri MEB’in süreç ‘’yönetimi’nin’ daha çok algı yönetimi olduğunu biliyoruz. Bu sürdürülebilir yüz yüze eğitim açısından da kaygılarımızı arttırıyor. Eğitim ve Bilim Emekçileri sendikası olarak ; eğitim emekçileri ve öğrencilerimizin öncelikli olarak; sağlık hakkı ve eğitim hakkı için kamuoyu ile sorunları ve önerilerimizi paylaşmaya devam edeceğimiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER