"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Eğitim:
BOLU'DA OKUL MÜDÜRÜ HAKKINDA 'MOBBİNG' İDDİASI!

Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram, Emine Mehmet Baysal Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nde görev yapan öğretmenlerin okul müdürü tarafından hem okulda hem de okul dışında sistematik psikolojik baskıya uğrayarak rencide edici davranışlara maruz kaldığını belirtti.

HEM OKULDA HEM DIŞARDA BASKI YAPILIYOR!
Okul Müdürü Murat Bulut’un kamu yararı ve hizmet gerekleriyle bağdaşmayan uygulamalar sebebiyle okuldaki çalışma ortamının bozulduğunu ifade eden Türk Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erhan Bayram, öğretmenlerin kendilerini psikolojik baskı altında hissetmeye başladığını kaydetti.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan Bayram, Okul Müdürü Murat Bulut’un okuldaki uygulamalarını şöyle sıraladı;

“Okul müdürü Murat Bulut;

1-Okulda görev yapan öğretmenlere bir yöneticiye yakışmayacak şekilde argo ve küfürlü konuşmakta , ‘‘yata yata para kazandınız. Hiçbir iş yaptığınız yok!’’ şeklinde onur,şeref ve haysiyet kırıcı sözler söylemekte; bu davranışlarına hem sosyal medyada öğretmenlerin paylaşımlarına yorum yaparak , hem de zoom toplantılarında ve velilerin yanında devam ettirmektedir. Yine öğretmenlerin yaşam tarzlarına karışarak küpe takmak, sigara içmek vb. konular hakkında toplum önünde yargılayıcı ve küçük düşürücü ithamlarda bulunmaktadır.

2-Aday ve sözleşmeli öğretmenleri haklarında idari soruşturma başlatmakla tehdit etmekte, danışman öğretmenin aday hakkında sistemine girdiği notları değiştirmektedir. (Ekte sunduğumuz ekran görüntülerinde verilen her iki ayrı puan görülebilir.)

3- Okulda görev yapan öğretmenleri belirli bir sendikaya üye olmaya zorlamaktadır. Bilindiği üzere; öğretmenleri herhangi bir sendikaya katılım ve teşvik mevzuat hükümlerine, Anayasaya aykırı olup, Türk Ceza Kanunu uyarınca da suç teşkil etmektedir.

4-Öğretmenler ve okul yönetimi arasında koordinasyonu sağlayamayıp, zoom toplantıları, ders çizelgeleri vb. konularda öğretmenler doğrudan bilgilendirilmediği gibi öğretmenlerin arasını bozacak şekilde konuşmalarla çalışma barışını bozup bir tarafın lehine diğer tarafın aleyhine olacak şekilde davranarak ayrımcılığa sebebiyet vermektedir.

5-İhtiyaç olmamasına rağmen ücretli öğretmen alımı yaparak kamu zararına sebebiyet vermektedir.

6-Okulda mevcut olan müzik odası ve materyalleri gürültü sebebiyle kaldırılmış, her sınıfa ait tablet olmasına rağmen kullanımı yasaklanmıştır. Bu durum eğitim-öğretimin zenginleştirilmesi, yöntem-tekniğe uygun materyal kullanımını kısıtlayarak, monoton ve verimsiz eğitim verilmesine öğretmenlerin sevkinin kırılmasına öğrencilerin imkânlarının kısıtlanmasına yol açmaktadır.

7-EBA üzerinden yapılan canlı derslerin planlanmasında, Bakanlık tarafından hazırlanan çerçeve programda belirtilen usuller, öğrencinin performansı, öğretmen ve velilerin görüşleri dikkate alınmaksızın, bir sınıf dışında diğer sınıflarda her düzeyden öğrenciyle en az 3 saat canlı ders yapılması zorunlu tutulmuştur.

8-Whatsapp grubundan idareciler tarafından gönderilen yönergeye göre hazırlanan uzaktan eğitim ek ders çizelgesinin öğretmenler tarafından doldurulmasının ardından yapılan çizelge ek bir belge istenerek kabul edilmemiş; öğretmenlere ‘‘Bu böyle yapmayacaktınız, kabul etmiyorum. Yarım saat içinde yenisini yapmazsanız size ek ders falan vermiyorum, çıktıları da okuldan alamazsınız nerden alıyorsanız alın’’ denilerek rencide edici sözler söylenmiştir.

9-Birden fazla öğretmen tarafından verilen derslerde öğretmenlerin dersi birlikte anlatması gerektiği söylenmiş, çeşitli sebeplerle bir araya gelemeyen öğretmenlere ek ders ücreti tahakkuk edilmemiştir.

10-Fotokopi makinasının kullanımı kısıtlanmış, çay içmeyen öğretmenlere musluktan su alınması  yasaklamıştır

11-15.03.2021 tarihinde pandemi süreci sebebiyle spor salonunda kalabalık oluşturmamak için koridorda İstiklal Marşı okuyan öğretmenlerden yalnızca kişisel husumet besleklerine uyarı yazısı göndermiştir.”

Açıklamada, yukarıda izah edilen sebeplerle; okul müdürünün sistematik şekilde devam eden bahsi geçen psikolojik baskılarının personelin motivasyonunu ve verimliliğini düşürdüğü göz önüne alındığında bu durumun devam etmesi halinde telafisi imkânsız ve güç zararlar doğacağı açık olduğundan görevinin ivedilikle sonlandırılması, hakkında disiplin soruşturması açılarak akıbeti hakkında sendikamıza bilgi verilmesi hususunda; Gereğini bilgilerinize arz ederiz.” denildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Hatce 2 ay önce

bıyıklar berbat duruyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

UZAKTAN EĞİTİME ARA VERİLDİ!
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm resmi ve özel okullar, kamu çalışanlarının idari izinli...

Haberi Oku