BOLU'DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR!

Üniversitelerde örgün öğretime geçilmesi, öğrencilerin barınma sorununu gündeme getirdi. Barınma sorunun yaşandığı illerden biri olan Bolu’da öğrencilerin barınma ve ulaşımı için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade eden valiliğe ulaşamayan öğrenciler isyan etti.

BOLU'DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR!

Türkiye’de son yıllarda istikrarlı bir şekilde artmaya devam eden enflasyon oranları ve Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ekonomik olarak birçok alanı olduğu gibi konut ve kira fiyatlarını da etkiledi. Bolu’da koronavirüs nedeniyle evini kiraya veremeyen ya da düşük fiyata kiralayan ev sahipleri, öğrencilerin okula dönüşünü fırsata çevirerek kira fiyatlarına neredeyse yüzde 100 zam yaptı.

“TÜM TEDBİRLER ALDIK”
Geçtiğimiz günlerde üniversite güvenlik tedbirleri toplantısı sonrasında yazılı bir açıklamada bulunan Vali Ahmet Ümit, öğrencilerin güvenli eğitim almaları için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade etti.

MİSAFİRHANELER AÇIK TUTULACAK
Barınma ve ulaşım konusunda ilgili kurumlara gerekli talimatın verildiğini vurgulayan Ümit, “İlimizdeki mevcut KYK ve özel yurt kapasitemiz öğrencilerimizin taleplerine karşılık verebilecek nitelikte ve donanımdadır. Öğrencilerimiz tarafından konaklama taleplerinin yoğun olma ihtimaline karşılık ihtiyaç halinde kamu kurumlarımızın misafirhanelerini 15 Kasım 2021 tarihine kadar öğrencilerimizin hizmetlerine açık tutacağız” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRENCİLER VALİLİĞE ULAŞAMADI!
Yerel bir internete gazetesinde yer alan bilgiye göre Vali Ümit’in, barınma ve ulaşım konusunda gerekli tedbirlerin alındığını belirtmesi üzerine AİBÜ’yü tercih eden öğrencileri sevindirdi. Vali Ümit’in açıklamalarının BAİBÜ öğrenci bilgi platformlarında paylaşılması sonrası barınma sorununu çözemeyen öğrenciler Bolu Valiliği’ne ulaşmaya çalıştı. Valiliğe hiç ulaşamayan veya Valilik’ten bekledikleri olumlu yanıtı alamayan öğrenciler sosyal medya platformlarında duruma isyan etti.

Şikayetlerini öğrenci bilgi platformlarında dile getiren öğrencilerin bazıları tepkilerini şu ifadelerle dile getirdi:
“-Aradım ben bugün. Valilik KYK’yı arayın dedi, KYK Valiliği arayın dedi. Hiçbir şey anlamadım. Arayıp da sonuca ulaşan var mı?
-Ben aradım ama yardımcı olmadılar.
-Maalesef orman işlerinin misafirhanesini aradım 10 kişilik yeri varmış dolmuş. Öğretmenevi telefonları açmıyor. Polisevi zaten dağın başında çok uzak oradan okula gidip gelmesini geçtim otobüs geçmiyor.
-Bu sabah aradım ve dedikleri şu: ‘Misafirhaneler direkt otel. Yani sen aynı para ile gidip kalıyorsun. Burada Valiliğin yardımı yok.’ Ben otele gecelik 200 vereceksem ne anlamı var. Siz de arayın Valiliği ve 116’yı tuşlayın. Açık kapıya yönlendiriyor. Bu cevabı duyarsınız. Bir öğrenci nasıl versin otele o parayı. Bir oteli aradım, valiliğin açıklamasına göre bir indirim yok mu dedim yok dediler.”

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2021, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER