BOLU'DA,63 YILLIK OKULUN MİMARİ YAPISININ DEĞİŞTİRİLMESİNE TEPKİ

Mudurnu’da 1959 yılında taşlarla inşa edilen 2 katlı Dumlupınar İlköğretim Okulu’nun onarım ve güçlendirme çalışmaları kapsamında sıva yapılacak olmasına vatandaşlar tepki gösteriyor.

Haber:Ahin ASLAN

Ekonomideki kötü gidişat nedeniyle yeni okul yapımı zora girerken mevcut okullarda güçlendirme ve onarım yapılmaya devam ediliyor.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde hizmet veren 2 katlı Dumlupınar İlköğretim Okulu’nda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onarım ve güçlendirme çalışmaları başlatıldı.

İl Özel İdaresi tarafından 29 Haziran 2022 tarihinde yapılan paket ihalenin ardından okulda onarım ve güçlendirme çalışmaları başladı.

Okulda eğitim gören 6 sınıfın öğrencileri, yaklaşık 2 sene önce Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan yeni bir Dumlupınar İlkokulu’na nakledildi. 

Çalışmalara tepki gösteren Mudurnu halkı, okulun mimari yapısının korunması gerektiğini ve dış cephesini süsleyen taşların sıva ile kapatılacak olmasına tepki gösterdi.

Yaklaşık 63 yıl kullanılan binada eğitim gören okulun mezunlarından Ömer Atabey, “Köy Enstitüleri mezunu Mustafa Büyükkırlı’nın öğrencisiydim. 1975 yılında Dumlupınar İlköğretim Okulu’ndan mezun oldum. Kesinlikle okulun yıkılmasını ya da sıvalanması istemiyorum. Aslına uygun bir şekilde yaşatmalıyız. Yoksa kimse bunun vebalinin altında kalamaz” dedi.

Okulun bir diğer mezunu Sinan Cantürk, “İlkokulu burada okudum. Mudurnu’nun en eski binalarından biri. Burayı yıkmak veya mimarı yapısını değiştirmek yerine korumalıyız. Tarihi bir bina değil ama binlerce insan yetiştirmiş bir okul. Güçlendirme çalışmaları yapılsa bile dış cephesindeki taşların sıvalanmaması gerekir. Bu okulun aslına uygun şekilde güçlendirilmesini veya onarılmasını istiyoruz”  diye konuştu.

Mudurnu’da TOKİ tarafından inşa edilen Dumlupınar İlköğretim Okulu’nun ise “döküldüğü” ortaya çıktı. İki yıl önce yapılan Dumlupınar İlkokulu’nun tavanındaki sıvalar, ders sırasında öğrencilerin üstüne düştü. Öğrenciler, deprem olduğunu sanarak sıraların altına saklanmıştı.

Yaşanan olayın ardından herhangi bir önlem alınmazken, yetkililer de açıklama yapmadı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2022, 16:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mükerrem Dedevelioğlu
Mükerrem Dedevelioğlu - 1 yıl Önce

Daha çok paylarınsın ki sıva yapılmasın.Bu tip binalar çok az.

SIRADAKİ HABER