BOLU'DAKİ LİSELERİN KONTENJANLARI AÇIKLANDI

4 Temmuz 2022 Pazartesi günü başlayacak olup 20 Temmuz 2022 saat 17.00'ye kadar sürecek olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için tercih kılavuzu açıklandı.

BOLU'DAKİ LİSELERİN KONTENJANLARI AÇIKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 5 Haziran’da gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı için hazırlanan 2022 tercih kılavuzu yayımlandı. Buna göre lise tercihleri 4 - 20 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek.

Merkezî yerleştirme; merkezî sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezî sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecekler. Merkezî sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda yerleştirme yapılacak.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezî sınav puanının eşitliği hâlinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, 8, 7 ve 6’ncı sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.


2 BİN 323 LİSE MERKEZİ PUANLA ÖĞRENCİ ALACAK
Türkiye genelinde 2 bin 323 liseye merkezî sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 192 bin 962 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 65 bin 866, fen liselerine 38 bin 850, sosyal bilimler liselerine 10 bin 380, Anadolu imam hatip liselerine 39 bin 676, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 38 bin 190 kontenjan ayrıldı.

Bolu'da bulunan Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu Meslek Programı'nın 2022 yılı liselere yerleştirme taban puan bilgileri ve kontenjanları ise şöyle:

Tercih Rehberi'ne ulaşmak için meb.gov.tr 'ye tıklayın.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2022, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER