Eğitim:
BOLU EĞİTİM-SEN:AŞILAMADA İSTENİLEN HIZA ERİŞİLEMEDİ

1 Mart 2021’de anasınıflarının, ilkokulların ve 8. sınıflar ile 12. sınıfların mekân ve zaman açısından kademeli bir biçimde açılması kararına Eğitim-Sen Bolu Şube Sekreteri Dilek Çakman, tepki gösterdi.

ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMENLER KISITLAMALARDAN BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLENİYOR
Toplumsal yaşamı ve toplumsal kurumları etkisi altına alan koronavirüs salgını pek çok alanı derinden etkiledi. İlişkide oldukları kişilerle birlikte neredeyse tüm nüfus ile temas halinde olan okullar ve üniversitelerin bileşenleri, yani öğrenciler, öğretmenler ve veliler salgın nedeniyle yapılan kısıtlamalardan çok büyük ölçüde etkilenmeye devam ediyor.

OKULLARIN KADEMELİ AÇILMASI NÜFUS HAREKTLİĞİNE YOL AÇACAK!
Okullar ve üniversitelerde büyük eşitsizliklerin eşlik ettiği bir uzaktan eğitim sürecinin yaşandığını belirten Çakman, “Okul öncesi eğitim kurumları ve köy okulları yüz yüze eğitime başladı ve 1 Mart 2021’de anasınıflarının, ilkokulların ve 8. sınıflar ile 12. sınıfların mekân ve zaman açısından kademeli bir biçimde açılacağı açıklandı. Yükseköğretimde uygulamalı bölümlerin yüz yüze eğitime başlayacak olması, ayrıca okulların kademeli biçimde açılması, etkileyeceği ekonomik ve sosyal alanlarla birlikte büyük bir nüfus hareketliliğine yol açacaktır” dedi.

AŞILAMADA İSTENİLEN HIZA ERİŞİLEMEDİ!
Koronavirüs aşı temininin ve aşılamada istenilen hıza erişilememesinin toplum sağlığı açısından kaygıların artmasına neden olduğunu dile getiren Çakman’ın açıklamasının devamı şöyle:

AŞI TEMİNİ VE AŞILAMADA İSTENİLEN HIZA ERİŞİLEMEDİ
“COVID-19 ile mücadelede, toplum sağlığı için kitlesel ve hızlı bir aşılamanın önemi Sağlık Bakanlığınca da ifade ediliyor. Ne var ki gerek yeterli aşı temini ve gerekse aşılamada istenilen hıza erişilememesi toplum sağlığı açısından kaygıların artmasına yol açıyor. 24 Şubat tarihi itibariyle “öğretmenlere aşı uygulaması başladı” şeklinde çıkan haberlerin ardından sisteme giren öğretmenler "COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz." cevabı ile karşılaşmıştır. 15 Şubat'tan beri yüz yüze eğitime geçen köy okullarında çalışan öğretmenlere yönelik aşı uygulaması için sistemin bugün açıldığı bilgisini edinmiş bulunmaktayız.”

AŞININ BİRİNCİ DOZU DAHİ YAPILMADI!
“1 Mart’a sayılı günler kalmışken aşının birinci dozunun dahi yapılmadığı tedbirsiz bir ortamda yüz yüze eğitime başlanacak olması geri dönüşünün mümkün olmayacağı sorunları beraberinde getirecektir. Vaka sayılarının yeniden artışa geçtiği bir dönemde yüz yüze eğitimin ertelenmesi ve sınavların iptali konusunda yeniden değerlendirme yapılmalıdır. Aynı zamanda sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamını oluşturmak için eğitim ve bilim emekçilerinin hızlı bir biçimde aşılanması gerekmektedir.

Bu sebeplerle ve sırasıyla;
Yüz yüze eğitime başlanmasının ertelenmesini ve sınavların iptal edilmesini,

Yüz yüze eğitime başlayabilmek için, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bünyesinde çalışan kadrolu, sözleşmeli ve ücretli farketmeksizin tüm eğitim ve bilim emekçilerinin aşılanmasına bir an önce başlanmasını,

Yüz yüze eğitim öğretime geçilmeden meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencilerinin aşı programına alınmasını,

Üniversiteler de dahil olmak üzere eğitim kurumlarının tamamında görev yapan, taşeron işçilere, servis, kantin, yemekhane vb. alanlarda çalışanların aşı programına dahil edilmesini, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak talep ediyoruz.

Eğitim ve öğretim gibi önemli bir hizmet alanına dair alınacak kararlarda eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin karar süreçlerine katılmasının gerçekçi politikalar üretilmesinde hayati önemde olduğunu bilmenizi ve alanın öznelerinin sesini biran önce duymanızı isteriz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ 31 ÖĞRETİM...
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yayınlanan ilana göre, üniversite bünyesine...

Haberi Oku