BOLU EĞİTİM SEN’DEN PROMOSYON VE ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU TEPKİSİ

Eğitim Sen Bolu Şube Yürütme Kurulu, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve promosyonlara ilişkin basın açıklaması düzenledi.

BOLU EĞİTİM SEN’DEN PROMOSYON VE ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU TEPKİSİ

Haber:Ahin ASLAN

Eğitim Sen Bolu Şubesi’nde saat 17.30’da “Öğretmenlik Meslek Kanunu İptal Edilmeli, Öğretmenlere Angaryaya Dönüşen Seminer-Sınav Süreci Durdurulmalıdır” ve 
“Ekonomik ve Özlük Hak Kazanımları Ayrımsız Uygulanmalıdır” başlıkları ile düzenlenen basın açıklamasını, Şube sekreteri Dilek Çakman okudu. Çakman,Öğretmenlik Meslek Kanunu için eğitimin asli bileşenlerinin görüşünün alınmadığını, masa başında hazırlanmış meslek kanunu ile eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarının tek taraflı olarak düzenlendiğini söyledi.

“EŞİTSİZLİKLER ÇIKMADAN SONUÇLANDIRILMALIDIR”
Kanunun eğitim emekçilerinin bütün eleştirilerine rağmen, yandaş sendikanın desteği ile Anayasa Mahkemesi süreci devam ederken yasalaştırıldığını kaydeden Çakman, “Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce bu haksız süreci durdurmaya yönelik olarak karar sürecini hızlandırmasını talep ediyoruz. Ayrıca sendikamız tarafından yönetmeliğin bütün maddelerine ilişkin Danıştay’a açılan iptal davası da kamu vicdanını yaralayacak eşitsizlikler ortaya çıkmadan bir an önce sonuçlanmalıdır” diye konuştu.

“KARİYER BASAMAKLARINA VE SINAVLARA ENDEKSLENMESİ KABUL EDİLEMEZ”
Eğitim emekçilerinin bu kanun ve yönetmelik kapsamında seminer kıskacına alındığını vurgulayan Çakman, “Sınava da kariyer basamaklarına da karşı olan sendikamız, bu kanunun ve yönetmeliklerin bir an önce iptal edilmesini, öğretmenlere yaşatılan anlamsız, nitelik kazandırmayan ve tersine öğretmen emeğini değersizleştiren bu sürecin bir an önce durdurulmasını talep etmektedir. Ekonomik krizin derinleştiği bu dönemde eğitim emekçilerinin ekonomik ve özlük hak kazanımlarının kariyer basamaklarına ve sınavlara endekslenmesi asla kabul edilemez”dedi.

HALK ZAMLAR ALTINDA EZİLDİ
Yıl başından bu yana derinleşen ekonomik krizle beraber enflasyonun kontrolden çıktığını, işçi ve emekçiler başta olmak üzere geniş halk kitlelerinin zamlar altında ezilerek geçim derdine düştüğünü ifade eden Çakman, kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında ‘enflasyon farkı’ nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonların düşük kaldığını söyledi.

“PROMOSYONLAR GÜNCELLENMELİDİR”
Daha önce imzalanan ve halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmeleri nedeniyle, kamu emekçilerinin ciddi anlamda ekonomik zararla karşı karşıya olduğunu belirten Çakman, “Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu ve çalışanların bu enflasyona göre maaş ve ücret zammı aldığı dönemde imzalanan sözleşmeler, resmi enflasyonun yüzde 80’leri aştığı ve çalışanların maaşlarının enflasyon farkı nedeniyle arttığı dönemde bütün anlamını yitirmiştir. Bu nedenle başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar, maaş ödediği emekli ve çalışanlara verdiği promosyonları, geçmişe yönelik olanları da kapsayacak şekilde güncellemelidir”şeklinde konuştu.

“YILDA İKİ KEZ ÖDENMESİ SAĞLANMALDIR”
2020 yılında bin 210 TL, 2021 yılında bin 250 TL olarak verilen eğitim ödeneğinin günümüz enflasyon oranları ve kırtasiye kalemlerindeki ciddi artışlara rağmen, yandaş sendika nedeniyle 2022 yılında sadece bin 325 TL olarak ödeneceğini vurgulayan Çakman, “Ekonomik krizin geldiği düzey ve enflasyon oranları dikkate alındığında bu rakamın çok yetersiz olduğu açıktır. Gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalı ve eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesi sağlanmalıdır. Eğitim Sen, tüm eğitim emekçilerinin sesi olmaya devam edecek ve ekonomik, özlük, mesleki, sosyal ve demokratik haklarımız için mücadelesini yükseltecektir” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2022, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER