BOLU VALİSİ ÜMİT'TEN GAZİPAŞA İLKOKULU AÇIKLAMASI

Bolu Valisi Ahmet Ümit, çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Gazipaşa İlkokulu hakkında açıklamalarda bulundu. Ümit açıklamasında, "Gazipaşa İlkokulu'nun depreme dayanıklılık testinin yapılması çalışmaları sürmektedir. Test sonucuna göre hareket edilecektir.Binanın standartlara uygun olduğu görülür ise eğitim-öğretime devam edilecek, güçlendirilmesi gerekirse güçlendirme yapılacak, yıkılması gerekirse yıkılıp yeniden yapılacaktır" dedi.

BOLU VALİSİ ÜMİT'TEN GAZİPAŞA İLKOKULU AÇIKLAMASI

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan,Gazipaşa İlkokulu için belediye tarafından yaptırılan karot incelemesi sonucunda, okulun çökme riski ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

VELİLERDEN OKUL ÖNÜNDE AÇIKLAMA
Karot raporunun ardından Bolu Valiliği, eğitim faaliyetlerinin binanın bitişiğinde bulunan küçük binada devam etmesine karar verdi. Ancak aradan geçen süreye rağmen herhangi bir gelişme olmaması üzerine Gazipaşa İlkokulu Okul-Aile Birliği ve velileri bugün okul önünde bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.Açıklamada veliler, 6 bin 626 imza toplayarak okulun yerinde kalmasını, binanın yenilenmesini veya yeni bir bina yapılmasını talep etti. 

YIKILMASI GEREKİRSE YIKILIP YENİDEN YAPILACAK
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit ise, "Gazipaşa İlkokulu, Milli Eğitim Bakanlığının bildirdiği güçlendirmeye tabii okullar içerisinde bulunmamaktadır. Bununla beraber İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bilgisi ve izni dışında Belediye tarafından Gazipaşa İlkokulunda karot alındığı, inceleme yapıldığı ve incelemenin de teknik olarak eksik yapıldığının Valiliğimizce anlaşılması üzere tedbiren okul boşaltılmış ve öğrenciler Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başka okullara alınmıştır. Gazipaşa İlkokulu'nun depreme dayanıklılık testinin yapılması çalışmaları sürmektedir. Test sonucuna göre hareket edilecektir.Binanın standartlara uygun olduğu görülür ise eğitim-öğretime devam edilecek, güçlendirilmesi gerekirse güçlendirme yapılacak, yıkılması gerekirse yıkılıp yeniden yapılacaktır" dedi.

DEVREDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR!
Bolu Belediye Meclisi tarafından Gazipaşa İlkokulu binasının bulunduğu arsanın belediyeye bedelsiz olarak devredilmesi kaydıyla halen Gazipaşa Ortaokulu‘nun bulunduğu 7500 metre² arsanın bu okula tahsis edilmesine karar verilmesinin mümkün olmadığını anımsatan Vali Ümit, "Çünkü 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu‘nun 7. Bölümünün 62. maddesinde:Kanunun yürürlüğe girdiği 1961 yılından itibaren “İlköğretim okullarına tahsis edilmek üzere komisyonlarca belirlenen; Devlete, İl Özel İdaresine, Belediyeye veya Köy Tüzel Kişiliğine ait araziler, miktar ve mevkiini gösteren tutanak ile Maliye Bakanlığı’na (Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne) gönderilir. İlgili makamın tasdiki ile bu arazi parasız olarak okula tahsis olunur” denilmektedir. Ayrıca geçici 7. maddede: ilköğretim kurumlarına tahsis olunan arsalar, intifa hakkı Millî Eğitim Bakanlığı’na ait olmak üzere bulundukları yerlere göre bedelsiz olarak köy tüzel kişiliğine veya İl Özel İdaresi’ne tahsis edilir ve tapuya tescil edilir"ifadelerine yer verdi.

GEREKİRSE YARGI YOLUNA BAŞVURU YAPILACAKTIR!
Gerekirse yargı yoluna başvurulacağını belirten Vali Ümit, "Milli Eğitim Bakanlığı’nın muvafakati olmadan bu arazi ya da binalar satılamazlar. Başka hizmetlere de tahsis edilemezler’ denilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’na görüş sorulmuş Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2009 yılında mevcut ilkokulun arsasının devredilmesinin uygun olmadığı belirtilmiştir. Belirtilen gerekçelerle Gazipaşa İlkokulu’nun bulunduğu arsa ilköğretim okuluna tahsis edilmiş ve İl Özel İdaresi adına tescil edilmiş bir arazi olması gerekirken fiili olarak yaklaşık 53 yıldır kullanılmakta ise de her nasılsa bu tahsis ve tescil işleminin yapılmadığı anlaşılmıştır. Buna göre Gazipaşa İlkokulu binası ve yerinin intifa hakkı Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olmak kaydıyla mülkiyeti Belediye tarafından İl Özel İdaresine tescil edilmesi gerekmektedir. Aksine davranış yasal olamaz. Gerekirse yargı yoluna başvurularak Okulun ve öğrencilerimizin hakları korunacaktır”" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2022, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER