CHP’Lİ VEKİLDEN BOLU BELEDİYESİ’NE:PARKLAR, KALDIRIMLAR SONUCA GÖTÜRMEZ!

Halkçı Liseliler tarafından Bolu’da düzenlenen “Cumhuriyet’in Geleceği İçin Öğrencilerin Eğitim Hakkı” başlıklı öğrenci çalıştayında konuşan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’dan Bolu Belediyesi’ne: “Bir Belediye eğer kreş açmamışsa, yurt açmamışsa, okul öncesi eğitime yüzünü dönmemişse yaptığınız parklar, kaldırımlar attığınız adımlar sonuca götürmez.”

CHP’Lİ VEKİLDEN BOLU BELEDİYESİ’NE:PARKLAR, KALDIRIMLAR SONUCA GÖTÜRMEZ!

Özel Haber:Ahin ASLAN

Gezi olayları sırasında kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Halkçı Liseliler, “Cumhuriyet’in Geleceği İçin Öğrencilerin Eğitim Hakkı” öğrenci çalıştayının ilkini Bolu’da gerçekleştirdi.

Pazar günü saat 10.00’da başlayan toplantıda “Kamusal eğitim hakkı; Eğitimde işçileştirme ve çocuk işçiliği; Eğitimde piyasalaşma, dinselleşme ve laiklik; Eğitimde sınavlar ve eşitsizlik; Köyde yaşayan çocuklar ve dezavantajlı çocukların eğitim hakkı ve Öğretmenlik mesleğinde yaşanan dönüşüm ve eğitim” konuları anlatıldı.

KAYA’DAN BOLU BELEDİYESİ’NE GÖNDERME
Çalıştayda kamusal eğitim hakkı ile ilgili konuşmak üzere kürsüye çıkan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili ve Eğitim Sen Kurucu Genel Başkanı Yıldırım Kaya, Bolu Belediyesi’nin kreş, yurt ve okul öncesi eğitim projelerinde eksikliği olduğuna dikkat çekti.

“BOLU BELEDİYESİ’NİN KREŞİ VAR MI?”
Kamusal eğitimin kamunun eliyle yapılması gerektiğine vurgu yapan Kaya, “Bolu Belediyesi’nin kreşi var mı? Yok. Yurdu var mı? Yok. Bir belediye eğer kreş açmamışsa yurt açmamışsa, okul öncesi eğitime yüzünü dönmemişse yaptığınız parklar, yaptığınız kaldırımlar attığınız adımlar hepimizi bir sonuca götürmez. Çünkü kamusal eğitim demek kamunun eliyle yapılır. Yani parasız eğitim hakkı demek. Parasız eğitim hakkı yoksa parasız sağlık hakkı yoksa yaşam hakkımız da yok demektir” dedi.

“KAMU ELİNİ ÇEKERSE,TİCARET PATRONU GELİR”
Kamunun eğitim ve sağlık alanında elini çekmesinin ardından ticarethane patronunun sol alacağına dikkat çeken Kaya, “Suyu en pahalıya içmeye başlamışsak ki su bir insan hakkıdır, su içmeden yaşayamazsınız. Ekmek yemeden de yaşayamazsınız. Ekmek kadar su kadar eğitim de sağlık da kamu eliyle yürütülmek zorunda. Eğer kamu bu alanlardan elini çekerse o zaman Mahmut hoca gider, yerine bir ticarethane patronu gelir. O alacağı paraya bakar. Aldığınız eğitime, onun içerisinde yetişme koşullarınıza asla bakmaz” ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2022, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER