DUMLUPINAR İLKÖĞRETİM OKULU:DEVLETİN PARALARI BİRİLERİNE Mİ AKTARILIYOR?

Mudurnu’da 1959 yılında taşlarla inşa edilen 2 katlı Dumlupınar İlköğretim Okulu’nda yapılan onarım ve güçlendirme çalışmaları hakkında konuşan İnşaat Yüksek Mühendisi Nevzat Anlıtan, binada çatlak, dökülme ve ayrışma olmadığına dikkat çekerek güçlendirme çalışmalarının anlamsız olduğunu söyledi.

DUMLUPINAR İLKÖĞRETİM OKULU:DEVLETİN PARALARI BİRİLERİNE Mİ AKTARILIYOR?

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde hizmet veren 2 katlı Dumlupınar İlköğretim Okulu’nda Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onarım ve güçlendirme çalışmaları başlatıldı.

ÇATIDA SÖKÜM İŞLEMLERİ TAMAMLANDI
İl Özel İdaresi tarafından 29 Haziran 2022 tarihinde yapılan paket ihalenin ardından okulda onarım ve güçlendirme çalışmaları başladı. Okulda eğitim gören 6 sınıfın öğrencileri, yaklaşık 2 sene önce Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan ve Dumlupınar İlkokulu’na isminin verildiği okula nakledildi. Çalışmalara tepki gösteren Mudurnu halkı, okulun mimari yapısının korunması gerektiğini ve dış cephesini süsleyen taşların sıva ile kapatılacak olmasına tepki gösterirken binanın çatısında söküm işlemleri tamamlandı, çelik konstrüksiyon ile desteklenerek sıva yapılacağı öğrenildi.

Güçlendirme ve onarım çalışmaları hakkında konuşan İnşaat Yüksek Mühendisi Nevzat Anlıtan ise, mühendislik tekniğine uymayan uygulamaların olduğunu ve binanın birçok deprem atlattığını ifade etti.

“ÇATLAK,DÖKÜLME VE AYRIŞMA YOK”
Bina duvarlarının 50-60 santimetre kalınlığında ve özel işçilik ile kayrak taşı kaplama olduğunu vurgulayan Anlıtan, “Bina güya güçlendiriliyor. Hayır. Mühendislik tekniğine uymayan farklı bir uygulama var. Binanın güçlendirme inşaatı baştan aşağı hatalı, anlamsız, sebepsiz ve akıldışı. Bina 70 senelik ve birçok deprem atlattı. Gidin inceleyin. Hiçbir çatlak, dökülme ve ayrışma yok. Taş yığma duvarlar 50-60 santimetre kalınlığında. Ayrıca dışı özel işçilik ile kayrak taşı kaplama. Çok özel bir yapı, bir müze” dedi.

“DEVLETİN PARALARI BİRİLERİNE Mİ AKTARILIYOR"
Onarım çalışmaları ile birilerine para aktarılma ihtimali olabileceğine dikkat çeken Anlıtan, “Yapılan uygulama acaba neden? Sebepsiz, anlamsız ve pahalı. İç ve dışı beton ile kaplanıyor. Yani beton bir bina olacak. Yık yeniden yap aklım erer. Bu uygulamaya cevap bulamıyorum. Akla gelen tek şey birilerine devletin paraları mı aktarılıyor? Bolu’da 200 adet okulun benzer akıbette olduğu söyleniyor. Mudurnu'da herkes haklı olarak infialde. Yazık” diyerek tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2022, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER