EĞİTİM EMEKÇİLERİ:KARİYER HİYERARŞİSİNE HAYIR

Eğitim-Sen Bolu Şubesi üyeleri, Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) kapsamında yapılan başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavının iptal edilmesi için Kardelen Meydanı'nda bir araya gelerek bir kez daha iktidara seslendi:Kariyer hiyerarşisine hayır, Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal edilsin!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Eğitim-Sen Bolu Şubesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında yapılan başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavının iptal edilmesi talebini bir kez daha yineledi.

Kardelen Meydanı'nda bir araya gelen eğitim emekçileri "Birleşe birleşe kazanacağız" ve "Direne direne kazanazağız" slognları attı.Daha sonra üyeler adına açıklamayı Eğitm Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici okudu. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun muhatabı olan öğretmenlerin iradesi dışında, onların hakları ve taleplerinin dikkate alınmadan hazırlandığını belirten Gezici, " Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce bu haksız süreci durdurmaya yönelik olarak karar sürecini hızlandırmasını talep ediyoruz. Ayrıca sendikamız tarafından yönetmeliğin bütün maddelerine ilişkin Danıştay’a açılan iptal davası da kamu vicdanını yaralayacak eşitsizlikler ortaya çıkmadan bir an önce sonuçlanmalıdır" dedi.

Kapsamlı ve bütüncül bir Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun, tüm eğitim emekçilerinin ekonomik taleplerini ve başta iş güvencesi olmak üzere öğretmenlerin temel haklarını, sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye almak zorunda olduğuna dikkat çeken Gezici, "Mevcut meslek kanununun öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamadığı açıkça ortadadır. Bundan dolayı yeni bir meslek kanunu düzenlenmek zorundadır. Öğretmenler lehine bir içerik taşıması gereken meslek kanunu, ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966’da kabul edilen “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı”na uygun şekilde düzenlenmelidir" diye konuştu.

Tüm eğitim ve bilim emekçileri için, hiçbir ayrım yapılmadan yoksulluk sınırının üzerinde insanca yaşanabilir bir ücret düzenlemesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi çalışmasının ivedi biçimde yapılmasını gerektiğini ifade eden Gezici, şu ifadelere yer verdi:

"Eğitim emekçilerinin bu kanun ve yönetmelik kapsamında gerçekleştirilecek sınava da, kariyer basamaklarına da karşıyız. Bu kanunun bir an önce iptal edilmesini, öğretmen emeğini değersizleştiren bu sürecin bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz.

Ekonomik, sosyal, mesleki, özlük haklarımızla ilgili taleplerimiz, eleştirilerimiz ve önerilerimiz doğrultusunda demokratik ve katılımcı bir anlayışla hazırlanacak gerçek bir meslek kanunu istiyoruz.

Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin, Ayrımsız Bütün Eğitim ve Bilim Emekçilerine Bir Maaş Tutarında ve Yılda İki Kez Ödenmesi Sağlanmalıdır

2020 yılında 1210 TL, 2021 yılında 1250 TL olarak verilen eğitim ödeneği, günümüz enflasyon oranları ve kırtasiye kalemlerindeki ciddi artışlara rağmen, yandaş sendika sayesinde 2022 yılında sadece 1325 TL olarak ödenecektir. Ekonomik krizin geldiği düzey ve enflasyon oranları dikkate alındığında bu rakamın komik denecek bir düzeyde olduğu açıktır. Gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalı ve eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesi sağlanmalıdır.

Eğitim Sen, tüm eğitim emekçilerinin sesi olmaya devam edecek ve ekonomik, özlük, mesleki, sosyal ve demokratik haklarımız için mücadelesini yükseltecektir."

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2022, 19:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER