EĞİTİM EMEKÇİLERİ:ÖĞRETMENLERİ AYRIŞTIRAN UYGULAMAYA DERHAL SON VERİLMELİ

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin, Eğitim Sen Bolu Şubesi basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, öğretmenleri ayrıştıran ve ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesiyle çelişen her türlü uygulamaya derhal son verilmesi gerektiği vurgulandı.

EĞİTİM EMEKÇİLERİ:ÖĞRETMENLERİ AYRIŞTIRAN UYGULAMAYA DERHAL SON VERİLMELİ

Eğitim Sen Bolu Şubesi, öğretmenler arasında rekabeti artırmayı hedefleyen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin basın açıklaması yaptı.Üyeler adına açıklamayı Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici okudu.

Öğretmenlerin ekonomik iyileştirmelerin bütün eğitim ve bilim emekçilerine ayrımsız ve eşit bir şekilde sağlanmasını istediklerini söyleyen Gezici, kanunun eğitim emekçilerini kariyer basamakları üzerinden ayrıştırarak böldüğünü ve aynı işi yapan emekçiler arasında kadrolu, sözleşmeli, ücretli öğretmen ayrımlarına ‘uzman öğretmen’ ve ‘başöğretmen’ ayrımı ekleyerek kariyer basamaklarına göre ücret ve sosyal haklar getirerek ücret uçurumunu arttırdığını, iş güvencesini ve ekonomik talepleri güvenceye almadığını ifade etti.

Bütün eleştiri ve itirazlara rağmen öğretmenlik meslek kanunu ve yönetmeliğinin TBMM’de kabul edildiğini hatırlatan Gezici, “bütün meslek kanunları, kamu özel ayrımı yapmaksızın ilgili mesleğe ilişkin ayrıntılı düzenlemeler içerirken, Öğretmenlik Meslek Kanunu sadece kamuda çalışan öğretmenlere yönelik olarak ve dar bir çerçevede düzenlenmiştir. Özel sektörde çalışan öğretmenlere yazılı sınava katılma hakkı tanınması bu eksikliği gidermediği gibi, ÖMK ve yönetmelik içerik olarak son derece sığ ve yetersizdir” diye konuştu.

Gerçek bir meslek kanununun biçim ve içerik açısından eğitim emekçilerinin temel haklarını, ekonomik talepler ve iş güvencesi başta olmak üzere sosyal, demokratik, mesleki ve özlük haklarını güvenceye almak durumunda olması gerektiğini kaydeden Gezici, “Öğretmen atamalarında olduğu gibi, bu konuda da ayrımcı ve haksız uygulamaların önünü açacaktır. Siyasal iktidara her koşulda biat eden, eleştirmeyen, sorgulamayan, adaylık sürecinden itibaren iktidara yakın sendikalara üye olmaya yönlendirilen bir düzenlemenin eğitim sistemini ileriye taşıması mümkün değildir. Yapılması gereken ÖMK’da yer alan ekonomik iyileştirmelerin bütün eğitim ve bilim emekçilerine ayrımsız ve eşit bir şekilde sağlanması, öğretmenleri ayrıştıran ve ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesiyle çelişen her türlü uygulamaya derhal son verilmesidir”dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2022, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER