EĞİTİM SEN BOLU ŞUBESİ'NDEN MEB'E ÇAĞRI:MEB YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN TÜM TEDBİRLERİ ALMAK ZORUNDADIR!

EĞİTİM SEN BOLU ŞUBESİ'NDEN MEB'E ÇAĞRI:MEB YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN TÜM TEDBİRLERİ ALMAK ZORUNDADIR!

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, koronavirüs salgını gölgesinde başlayan yüz yüze eğitimin salgın koşullarına hazır olmadığını, sağlıklı ve güvenli bir şekilde tam zamanlı yüz yüze eğitim için tüm eğitim bileşenlerinin aşı olması, her şeyden önce toplumsal bir sorumluluktur diyerek MEB’in yüz yüze eğitim için tüm tedbirleri almak zorunda olduğunu vurguladı.

Eğitim Sen Bolu Şube Yürütme Kurulu 6 Eylül’de başlayan yüz yüze eğitime ilişkin basın açıklamasında bulundu. Şube binasında “MEB YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN TÜM TEDBİRLERİ ALMAK ZORUNDADIR!” başlığı ile gerçekleştirilen basın açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’e çağrıda bulunuldu.

TÜRKİYE, OKULLARI EN UZUN SÜRE KAPATAN ÜLKELERDEN BİRİ
Yürütme Kurulu adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, “Eğitim öğretim yılı Kovid-19 salgınının gölgesinde açılırken, salgınla ilgili kaygılar,  aşı ve test tartışmaları, LGS sonrası istediği okul türüne yerleşemeyenler, kalabalık sınıflar, öğretmen açıkları, eğitimden kopmuş öğrencilerimiz, derinleşen eşitsizlikler, yoksulluğun pençesine milyonlarca öğrencimiz, velimiz ve her geçen gün satın alma gücünü ve mesleki doyumunu kaybeden eğitim emekçileriyle birlikte bir dolu sorunun gölgesinde başladı. Okulların salgın koşullarına karşı hazır olduğunu söylemek de mümkün olmadı. Kovid-19’un pandemi olarak ilan edildiği Mart 2020’den bugüne, dünyanın pek çok ülkesinde sağlıkla birlikte eğitim sorunları öncelikli olarak değerlendirilip öğrencilerin salgın sürecinden en az etkilenmesi için gerekli tedbirler alınmış, çok sayıda ülke okulları açık tutabilmek için büyük çaba sarf etmiştir.  Türkiye ise iş günü itibariyle bakıldığında, salgın süresince okulları en uzun süre kapatan ülkeler arasında yer almıştır” dedi.

OKULLARIN TEMİZLİĞİ VELİ, İDARECİ VE ÖĞRETMENİN SIRTINDA!
Türkiye çapında okulların salgın koşullarına uygun hale getirilmediğini ifade eden Gezici, “Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ‘Okullarda gerekli önlemleri aldık’ açıklamasını yapsa da Türkiye çapında ve ilimizde okulların salgın koşullarına uygun hale getirilmediği, gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmadığı gerçeğiyle bir kez daha yüzleştik. MEB okulların yüz yüze eğitime hazır olmasından sadece  “maske, mesafe ve hijyen” kurallarına uymayı anlamaktadır.Ancak bırakın hijyeni, standart temizlik yapacak bir tane dahi personeli olmayan okullarımız olduğu gibi neredeyse yeterli personeli olan okulumuz yok denecek kadar az. 1,5 yıldır yüz yüze eğitimden uzak, yaşanan kayıpların artık telafisi yok derken, okulların açılacağı tarih belliyken İş-Kur’dan yapılan toplum yararına hizmet alımı her zaman olduğu gibi Ekim ayına bırakılmıştır. Okulların temizliği ve hijyen malzemeleri yine okul idarecilerine, öğretmenlere ve velilerimizin sırtına yüklenmiştir” ifadelerini kullandı.

OKULLARIN MEVCUT KAPASİTESİ SINIRLI
Açıklamasında okullarda mevcut kapasitesin sınırlı olduğuna dikkat çeken Gezici, “Okullarımızın mevcut kapasitesi zaten sınırlıyken, sürdürülebilir yüz yüze eğitim için ek derslik ve seyreltme talep ederken 1,5 yıldır güçlendirme yapılacak okullar bekletilerek, ‘’güçlendirmelere’’ okulların açılmasıyla birlikte başlanmıştır. Bırakın seyreltmeyi bir okul başka bir okulun içine taşınarak yığılmalara sebep olmuş, okulların sağlıksız izbe ve havalandırması dahi olmayan eklentileri dersliğe çevrilmiştir. Bu uygulamanın mazereti ve izahı olamaz. Bu bir tercihtir. Her geçen yıl artan öğretmen ihtiyacı salgınla birlikte artmış ancak yeterli öğretmen ve personel ataması yapılmamıştır. Mevcut öğretmen açığı, ücretli öğretmenlik gibi kabul edemeyeceğimiz ucuz emek sömürüsüyle giderilmeye çalışılmaktadır. Görüyoruz ki eğitim öğretimin başlamasına rağmen bir günün hesabı yapılarak ücretli öğretmenler dahi istihdam edilmemiştir. Personel planlaması yapılmamış ve hazırlanmamıştır.Eğitime ek bütçe taleplerimizi mevcut iktidar duymamaktadır” şeklinde konuştu.

EĞİTİMİN YÜKÜ VELİLERİN ÜZERİNE YIKILDI
“Eğitime yeterli bütçe ayrılmaması, okullara gerekli ek ödeneğin gönderilmemesi nedeniyle, eğitimin bütün yükü, bir kez daha çocuğunun cebine, tost parası dahi koyamayan velilerimizin üzerine yıkılmıştır” diye konuşan Gezici’nin açıklamasının devamı şöyle:

“Nitekim Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı açıklamada; “Servislerdeki ve okullardaki hijyen tedbirleri, maske kullanımı, havalandırma gibi tüm ayrıntıları Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışarak alınması gereken önlemleri tüm valiliklere, tüm illerimize, tüm ilçelerimize bildirdik.” ifadesiyle bütün sorumluluğu mülki amirlere ve eğitim yöneticilerine bırakmıştır. MEB sanki salgın yokmuş gibi davranmaya devam etmekte ve sürdürülebilir yüz yüze eğitim koşullarına dair 1,5 yıldır hiçbir hazırlık yapmadan, hatta koşulları daha da kötüleştiren uygulamalara imza atarak okulları açmıştır. 1. haftayı bitirirken maalesef okullarımızdan vaka ve karantina haberleri de gelmeye başladı.”

BİR VAKANIN TÜM OKULA YAYILMASI SÜRPRİZ OLMACAK!
“MEB’in Covid takip rehberinde görüyoruz ki sınıfta bir kişinin pozitif çıkması halinde o öğrenci karantinaya alınıyor ve temaslılar için test ve tanılama işlemi yapılmıyor. Sadece semptom takibi öneriliyor. 14 gün içerisinde aynı sınıfta başka bir pozitif olması halinde sınıf karantinaya alınıyor. Semptom vermeyen ve test yapılmadığı için bilemediğimiz olası vakalar bu sürede okulda olmaya devam edecek maalesef. Olası 1 vakanın birkaç gün içerisinde tüm okula yayılması da sürpriz olmayacak. Sendikamız, salgın sürecinin başından itibaren bilim insanlarının ve Türk Tabipleri Birliği’nin salgın yönetimine ve alınması gereken tedbirlere ilişkin raporlarını, çözüm önerilerini ve uyarılarını kendisine referans almıştır. Ancak siyasi iktidarın ve özellikle de Sağlık Bakanlığı’nın bilimsel verilere dayanmayan, birbiriyle çelişen açıklamaları ve uygulamaları ile salgın yönetiminin şeffaf yürütülmemesi gibi sorunlar çok sayıda eğitim emekçisinin aşı ve yan etkilerine dair çeşitli kaygılar taşımasına neden olmuştur.”

TÜM EĞİTİM BİLEŞENLERİ AŞI OLMALI
“Salgın gibi toplum sağlığını tehdit eden bir konuda, her bireyin sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını, çalışma hakkını ve eğitim hakkını savunması gerektiği açıktır. Sağlıklı ve güvenli bir şekilde tam zamanlı yüz yüze eğitim için tüm eğitim bileşenlerinin aşı olması, her şeyden önce toplumsal bir sorumluluktur. Eğitim Sen olarak okulların yüz yüze eğitime hazır hale getirilmesi ve sürdürülebilmesi için atılması gereken somut adımları her fırsatta MEB ve kamuoyu ile paylaşmayı sürdürüyoruz. Kamusal, parasız eğitim hakkı için; Eğitime bütçe talep ediyoruz. İktidarların en politik belgeleri hazırladıkları bütçelerdir. Kamu kaynakları halk için kullanılmalı, öğrencilerimizin nitelikli eğitim hakkı için eğitme yeterli bütçe ayrılmalıdır. Okullarımız krizlere dayanıklı hale getirerek eğitim hakkı güvence altına alınmalıdır.”

“EĞİTİM ORTAK GELECEĞİMİZ”
“Yeterli derslik sayısı oluşturmanın koşulları bir an önce yaratılmalı seyreltilmiş sınıf uygulamasının koşulları alanın özneleriyle birlikte tartışarak hayata geçirilmelidir. Mevcut iktidar ve bakanlığımız bazı okulları ayrıcalıklı görmeyi bırakarak kontenjanları boş kalan, tercih edilmeyen okulların dönüşümlerini gerçekleştirmelidir. Ders saat süreleri eğitim emekçilerinin talepleri dikkate alınarak yenide düzenlenmelidir. Okul öncesinde öğretmenlerimiz yıllardır ‘’nefes almak istiyoruz ‘’ diye seslerini yükseltirken, pandemiyle birlikte ders süreleri kelimenin tam anlamıyla nefes aldırmamaktadır. Okulöncesinde ders sürelerinin değerlendirmesi ve destek personel ihtiyacının karşılanması sağlanmalıdır. Okulların yardımcı personel ihtiyacı derhal karşılanmalı salgın koşullarına uygun temizlik ve hijyen sağlanmalıdır. Eğitim ve bilim emekçileri sendikası olarak bu süreçte; bu ülkeye onurlu bir gelecek bırakma sorumluluğumuzun bilinciyle, eğitim hakkı için taleplerimizi örgütlemeye, eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrencilerimizin sağlık hakkı başta olmak üzere hakları için yetkilileri uyarmaya, eğitimde yaşanan sorunları şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Eğitim ortak geleceğimiz, birlikte mücadele çağrımızı buradan velilerimiz ve tüm kamuoyu ile saygıyla paylaşıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2021, 20:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER