EĞİTİM-SEN’DEN SÖYLEŞİYE DAVET

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(Eğitim-Sen) Bolu Şubesi tarafından düzenlenecek söyleşide, son olarak çocuk istismarı skandalının ardından bir kez daha gündeme gelen tarikat ve cemaatlerin eğitim üzerindeki etkisi tartışılacak.

EĞİTİM-SEN’DEN SÖYLEŞİYE DAVET

Eğitim-Sen Bolu Şubesi 14 Aralık Çarşamba günü saat 19.00’da ‘Tarikat ve Cemaat Kıskacında Laik Eğitim Mücadelesi’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde düzenlenecek söyleşiye Akademisyen-Yazar Fatih Yaşlı ve Eğitimci Özgür Bozdoğan konuşmacı olarak katılacak.

Düzenleyecekleri söyleşiye tüm Bolu Halkını davet eden Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici “İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın onursal başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının, babası tarafından 6 yaşındayken ‘evlendirilmesi’, ve ‘ailesinin onayıyla’ çocukluğu boyunca istismar maruz bırakılması ülke gündeminde infial yarattı. Daha önce istismarcılara af getirilmesi teklifini Meclis’e getiren siyasi iktidar yıllarca hem çocuk hem de kadın düşmanı politikalar yürütürken, eğitimin kapılarını da iktidarda bulunduğu süreçte ‘dindar nesil’ yetiştirme projesine uygun olarak tarikat ve cemaatlere açtı. Diğer taraftan ise MEB, adı çocuk istismarı ile anılan tarikat ve cemaatlerle iş birliği protokollerini uzatmaya, yeni protokoller imzalamaya devam ediyor. Bugün geldiğimiz noktada laikliğe, özellikle de çocuklarımızın laik bir sistemde eğitim almalarına her zamankinden fazla ihtiyaç var. Bu karanlıkla ancak birlikte mücadele edebilir ve birlikte durdurabiliriz. Bizlerde ülkenin bu yakıcı gündemini konuşmak, laik eğitim mücadelesinin önemini anlatmak için bir araya geliyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER