GAZİPAŞA İLKOKULU HAKKINDA YENİ DETAY:OKUL ALANI OLMAKTAN ÇIKARILMIŞ!

GAZİPAŞA İLKOKULU HAKKINDA YENİ DETAY:OKUL ALANI OLMAKTAN ÇIKARILMIŞ!

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile Bolu Valisi Ahmet Ümit arasında Gazipaşa İlkokulu tartışması büyüyor.

Geçtiğimiz aylarda Gazipaşa İlkokulu için belediye tarafından yaptırılan karot incelemesi sonucunda, okulun çökme riski ile karşı karşıya olduğu açıklandı.Karot raporunun ardından Bolu Valiliği, eğitim faaliyetlerinin binanın bitişiğinde bulunan küçük binada devam etmesine karar verdi. Ancak aradan geçen süreye rağmen herhangi bir gelişme olmaması üzerine Gazipaşa İlkokulu Okul-Aile Birliği ve velileri bugün okul önünde bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.Açıklamada veliler, 6 bin 626 imza toplayarak okulun yerinde kalmasını, binanın yenilenmesini veya yeni bir bina yapılmasını talep etti. 

YIKILMASI GEREKİRSE YIKILIP YENİDEN YAPILACAK
Bolu Valisi Ahmet Ümit ise dün yaptığı açıklamalarda, "Gazipaşa İlkokulu, Milli Eğitim Bakanlığının bildirdiği güçlendirmeye tabii okullar içerisinde bulunmamaktadır. Bununla beraber İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bilgisi ve izni dışında Belediye tarafından Gazipaşa İlkokulunda karot alındığı, inceleme yapıldığı ve incelemenin de teknik olarak eksik yapıldığının Valiliğimizce anlaşılması üzere tedbiren okul boşaltılmış ve öğrenciler Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başka okullara alınmıştır. 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu‘nun 7. Bölümünün 62. maddesinde:Kanunun yürürlüğe girdiği 1961 yılından itibaren “İlköğretim okullarına tahsis edilmek üzere komisyonlarca belirlenen; Devlete, İl Özel İdaresine, Belediyeye veya Köy Tüzel Kişiliğine ait araziler, miktar ve mevkiini gösteren tutanak ile Maliye Bakanlığı’na (Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne) gönderilir. İlgili makamın tasdiki ile bu arazi parasız olarak okula tahsis olunur” denilmektedir. Ayrıca geçici 7. maddede: ilköğretim kurumlarına tahsis olunan arsalar, intifa hakkı Millî Eğitim Bakanlığı’na ait olmak üzere bulundukları yerlere göre bedelsiz olarak köy tüzel kişiliğine veya İl Özel İdaresi’ne tahsis edilir ve tapuya tescil edilir" ifadelerini kullanmıştı.

"BELEDİYEMİZCE YIKILMA TALEP EDİLECEKTİR"
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'dan Vali Ahmet Ümit'e yanıt gecikmedi. Bolu Belediye Başkanlığı'nın Valiliğe bağlı bir kurum olmadığını anımsatan Özcan, "Bu sebeple Bolu Valimizin ‘Bu alanın Özel İdareye verilmesi gerektiği’ açıklamaları bizi bağlamamaktadır. Bu alana yeni bir okul binası yapılması ya da mevcut binaya güçlendirme yapılması asla söz konusu olamaz.Söz konusu parsel Bolu Belediyesi’ne ait 12.01.2011 protokol tarih ve 2017 yılında alınan meclis kararı ile okul alanı olmaktan çıkarıldığından bu alana yeni bir okul binası yapılması ya da mevcut binaya güçlendirme yapılması asla söz konusu olamaz. Vatandaşlarımızın can ve mal kaybı düşünülerek mühürlediğimiz binanın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gereğinin yapılmadığı takdirde Belediyemizce yıkılma talep edilecektir"dedi.

"OKUL YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR"
Bolu Belediyesi tarafından elde edilen raporun resmi olduğunu kaydeden Özcan, "Raporda deprem sırasında göçme riski değil heran göçme riski olduğu acil kodu ile yer almıştır. İş bu rapor ivedi koduyla Bolu Valiliği’ne ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. Bu rapor “resmi” ve “kat-i” bir rapordur. Ancak bu rapora rağmen Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü duyarsız ve sorumsuz bir şekilde “acil göçme riski” olan binada eğitim öğretime devam etmiş, kurumumuz ise çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin can güvenliğini göz önünde tutarak, göçme riski olan binayı 14.01.2022 tarihinde mühürlemişlerdir. Bu rapor üzerine Sayın Valimizin başka bir kurumdan rapor istemesi anlaşılır değildir. Ayrıca ortada bir protokol varken ve imar planında okul alanı olmaktan çıkartılmış alana okul yapılması ve mevcut binanın güçlendirmesi hukuken mümkün değildir. Kaldı ki teknik olarak imkansızdır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2022, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER