GEİZİCİ:BANKA PROMOSYONLARI EKONOMİK KOŞULLARA GÖRE GÜNCELLENMELİDİRİ!

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında ‘enflasyon farkı’ nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonların düşük kalmasına tepki gösterdi. Gezici, promosyon sözleşmelerinin 3-4 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre bankalar ile yapılan promosyon sözleşmelerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

GEİZİCİ:BANKA PROMOSYONLARI EKONOMİK KOŞULLARA GÖRE GÜNCELLENMELİDİRİ!

Yıl başından bu yana Türk lirasında yaşanan değer kaybı ve yüksek enflasyon nedeniyle, daha önce imzalanan ve halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmeleri nedeniyle kamu emekçileri ekonomik zararla karşı kaldı.

"YENİ KOŞULLARA UYARLANMAK ZORUNDADIR"
Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, banka promosyonlarının mevcut ekonomik koşullara göre düzenlenmesi konusunda yazılı bir açıklamada bulundu.Enflasyonun yüzde 20’nin altında olduğu ve çalışanların bu enflasyona göre maaş ve ücret zammı aldığı dönemde imzalanan sözleşmelerin bütün anlamını yitirdiğini kaydeden Gezici, "Kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında ‘enflasyon farkı’ nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonlar komik düzeyde kalmıştır. Promosyon sözleşmelerinin 3-4 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlama bulunmaması nedeniyle milyonlarca çalışan ciddi anlamda mağdur olmuştur. Bankalarla imzalan promosyon sözleşmeleri ekonomide beklenmeyen olağanüstü durumlar (yüksek enflasyon, döviz krizi) nedeniyle yeni koşullara uyarlanmak zorundadır"dedi.

"BANKALARIN RI YÜZDE 300'LERİ AŞAN ORANLARDA"
Sözleşmelerin 3 ile 5 yıl gibi uzun süreli olması nedeniyle beklenmeyen durumlar ortaya çıktığını belirten Gezici, "Banka promosyon sözleşmelerindeki koşullar çalışanlar açısından ciddi gelir kayıplarını gündeme getirmiştir. Bu nedenle başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar, maaş ödediği emekli ve çalışanlara verdiği promosyonları, geçmişe yönelik olanları da kapsayacak şekilde güncellemelidir.İktidarın benimsediği sermayeye dost, emekçiye düşman ekonomi politikaları sonucunda bankaların kârlılık oranları yüzde 300’leri aşan oranlarda artmıştır" ifadelerine yer verdi.

MİLYONLARCA ÜCRETLİ ÇALIŞAN BÜYÜK EKONOMİK KAYIPLAR YAŞIYOR
Eğitim ve bilim emekçilerinin ekonomik kayıplarının giderilmesi için gerekli adımların en kısa sürede atılması gerektiğine vurgu yapan Gezici,"Bir yandan milyonlarca ücretli çalışan açısından büyük ekonomik kayıplar söz konusuyken, diğer yandan bankaların bilançolarında dikkate değer kar ve kazançların ortaya çıkması, promosyon sözleşmelerinin mevcut ekonomik koşullara uygun olarak güncellenmesini gerektirmektedir.Resmi verilere göre yıllık tüketici fiyat enflasyonunun (TÜFE) %79,60 ve üretici fiyat enflasyonunun (ÜFE) %144,61 olarak açıklandığı bir ortamda eğitim ve bilim emekçilerinin maaş, ek ders ve diğer ödemelerdeki artışlar dikkate alınarak bankalar ile yapılan promosyon sözleşmeleri yeniden değerlendirilmeli, eğitim ve bilim emekçilerinin ekonomik kayıplarının giderilmesi için gerekli adımlar en kısa sürede atılmalıdır"diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2022, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER