"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Eğitim:
GEZİCİ'DEN MEB'E TEPKİ:'SINAVLAR SEÇMEYE,ELEMEYE VE REKABETE DAYALI!'

Eğitim Sen Bolu Şube Yürütme Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın sınavla öğrenci alacak okulların kontenjanının yüzde 40’ını imam hatip ve meslek liselerine vermesine tepki göstererek “Seçmeye, elemeye, rekabete dayalı merkezi, standartlaştırılmış sınavlar eğitimin piyasalaştırılmasını hızlandıran ve başta yoksul ailelerin çocukları ve geniş halk kesimi olmak üzere dezavantajlı tüm çocukların;  kamusal, nitelikli eğitim hakkını elinden alan, örgün eğitim dışına çıkartan veya istemediği okul türüne zorunlu bırakan bir araçtır” dedi.

KONTENJANIN YÜZDE 40’I İMAM HATİP VE MESLEK LİSELERİNE VERİLDİ!
MEB, öğrencilerin büyük oranda Anadolu liselerini tercih ettiğini ortaya koyan verileri yine yok saydı. Kontenjanlar belirlenirken öğrenci ve velilerin büyük oranda Anadolu ve fen liselerini tercih ettiği gerçeği yine görmezden gelindi. Buna göre, sınavla öğrenci alacak okullar için belirlenen toplam 174 bin 160 kontenjanın yüzde 40’ını imam hatip ve meslek liseleri için ayrılan kontenjan oluşturdu.

TÜRKİYE’DE 1 MİLYON 243 BİN 801 ÖĞRENCİ BAŞVURU YAPTI
Belirlenen toplam 174 bin 160 kontenjanın yüzde 40’ının imam hatip ve meslek liselerinin oluşturmasına tepki gösteren Eğitim Sen Bolu Şube Yürütme Kurulu, Eğitim Sen Bolu Şubesi’nde basın açıklamasında bulundu. Yürütme Kurulu adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, 6 Haziran Pazar günü gerçekleşen Liselere  Geçiş Sınavı’na tüm Türkiye’de 1 milyon 243 bin 801 öğrencinin başvuru yaptığını belirterek imam hatip ve meslek liselerine verilen kontenjana ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BOLU’DA 450 ÖĞRENCİ İMAM HATİP VE MESLEK LİSESİNE YERLEŞEBİLİR
Sınava katılan öğrencilerden, 174 bin 160’ı yani; öğrencilerin yalnızca yüzde 14,1’ inin merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleşebileceğini ifade eden Gezici, “Merkezi sınavla öğrenci alan okulların toplam kontenjanının 70 bin 642’ si ise meslek liseleri ve imam hatip liselerine ait. İlimizde ise 2021’de LGS'na başvuru yapan öğrenci sayısı 3 bin 663. Bolu ili için düşünüldüğünde; sınava giren her 4 öğrenciden 1’inin  yani yüzde 25,38’inin toplam 930 öğrencinin  merkezi sınavla bir liseye girebileceği görülüyor. Bunlardan 480 öğrencinin toplamın %51’nin Akademik eğitim veren liselere, 450 öğrencimizin de Mesleki Teknik Anadolu Liselerine ve İmam Hatip  liselerine ( bu  kontenjanlarının  büyük çoğunluğu karma eğitim vermeyen liseler) yerleşebileceğini görüyoruz” dedi.

BOLU’DA İMAM HATİP VE MESLEK LİSELERİNE BİN 394 KONTENJAN!
Bolu’da; sınavsız, adrese dayalı olarak kayıt yapacak akademik liselerin kontenjanının bin 88, Mesleki Teknik Anadolu ve İmam Hatip Liselerinin toplam kontenjanın bin 394 olduğunu ifade eden Gezici, “Türkiye genelinde öğrencilerin birincil tercihi akademik liseler olmasına rağmen okullaşma politikası meslek liselerinin ve imam hatip liselerinin artırılması üzerinden yaşama geçiriliyor. Bizler biliyoruz ki bu kontenjanlar veli ve öğrenci tercihlerine rağmen sınavla ya da sınavsız öğrencilerimize dayatılıyor.Salgının ülkemizde görülmeye başladığı 16  Mart 2020  tarihinden beri 1.5 eğitim öğretim döneminin çok az bir kısmında yüz yüze eğitime geçebildiğimiz, sadece akademik kayıpların değil, ciddi can kayıplarının yaşandığı sosyal,psikolojik ve ekonomik olarak  tüm yurttaşların zor bir süreç yaşadığı dönemde, öğrenci ve velilerimizi tüm bu yaşananlardan azade değerlendiremeyiz” şeklinde konuştu.

SINAVLAR SEÇMEYE,ELEMEYE VE REKABETE DAYALI!
Uzaktan eğitimde var olan eşitsizliklerin daha da derinleştiğini vurgulayan Gezici, “MEB’in kendi rakamlarıyla milyonlarca öğrencinin eğitime ulaşamadığı, kayıpların ve telafi eğitimin konuşulduğu bu koşullarda tüm bunları yok sayan bir anlayışla devam edildi. Sınav; sanki bir fırsat, çalışanın başaracağı bir imkan gibi gösterilerek tüm bu eşitsizliklerin üstünü örten ve var olan eşitsizlikleri kalıcı hale getiren  bir araca dönüştü.Seçmeye, elemeye, rekabete dayalı merkezi, standartlaştırılmış sınavlar eğitimin piyasalaştırılmasını hızlandıran ve başta yoksul ailelerin çocukları ve geniş halk kesimi olmak üzere dezavantajlı tüm çocukların;  kamusal, nitelikli eğitim hakkını elinden alan, örgün eğitim dışına çıkartan veya istemediği okul türüne zorunlu bırakan bir araçtır.Ayrıca sınav güvenliğine dair tartışmalar, sınavın içeriğine dair süren tartışmalara halen  MEB’ lığından  açıklama gelmiyor” diye konuştu.

“KAMUOYUNU ÖĞRENCİLERİMİZE, GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”
“14 yaşındaki çocuklarımız ve aileleri bu zorlu süreci çok farklı travmalarla şimdilik birinci kısmını geride bıraktı” diyen Gezici kamuoyunu öğrencilere sahip çıkmaya davet ederek şunları kaydet: “Ancak asıl süreç sınav sonuçlarının açıklanacağı 30 Haziran’da başlayacak. Velilerimiz ve öğrenciler istedikleri okul türüne yerleşebilmek için başka bir mücadeleye girecek. Eğitim Sen  olarak ; kuruluşumuzdan bu yana kamu kaynaklarıyla ayrıcalıklı okullar yaratılmasına , eğitim  hakkının piyasaya açılmasına karşı mücadele ettik ve edeceğiz.Her öğrencinin kamusal, nitelikli eğitim hakkı; istediği okulda ve okul türünde eğitim görme hakkı en temel haktır. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da öğrencilerimizin  bu hakkı için velilerimizin ve öğrencilerimizin yalnız ve yardımsız olmadıklarını, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak her zaman yan yana ve dayanışma içerisinde olacağımızı bir kez daha hatırlatıyor, kamuoyunu  ortak geleceğimiz olan öğrencilerimize, geleceğimize birlikte sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

ÖSYM'DE KILAVUZ SKANDALI: YÜZBİNLERCE...
2021 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Kılavuzu’nda 2 yıllık 9 bin 964 bölümden 1811’inin...

Haberi Oku