GEZİCİ:EYLÜL’DE GEREKLİ TÜM ÖNLEMLER ALINARAK YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇILMALIDIR!

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yüz yüze eğitim ve telafi eğitimi ile ilgili açıklamalarını gazetemize değerlendirdi. Gezici açıklamalarında , “16 Mart 2020 tarihi itibariyle çoğunlukla uzaktan devam eden eğitim, artık telafisi zor kayıplar, derinleşen eşitsizlikler, okul terki ile birlikte henüz yüzleşmediğimiz yığınla problem de çözümsüz bir şekilde büyümeye devam ediyor” dedi.

GEZİCİ:EYLÜL’DE  GEREKLİ  TÜM ÖNLEMLER  ALINARAK  YÜZ YÜZE EĞİTİM  AÇILMALIDIR!

Özel Haber:Ahin ASLAN

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un "Telafi eğitimine ihtiyaç olduğunu tespit ettik. 2 Temmuz'da eğitim dönemi sona erecek. Yaz döneminde isteğe bağlı telafi programı başlatıyoruz" açıklamalarını değerlendirdi.

TELAFİ EĞİTİMLER,GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYANIYOR
AKP’li Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim ve telafi eğitimi ile ilgili "Telafi eğitimine ihtiyaç olduğunu tespit ettik. 2 Temmuz'da eğitim dönemi sona erecek. Yaz döneminde isteğe bağlı telafi programı başlatıyoruz" diye konuştu. MEB’in açıklamalarına gazetemize değerlendiren Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, “MEB ‘in yaptığı açıklamada bağımsız anaokulları ve köy  ilkokullarının bugünden itibaren tam zamanlı yüz yüze eğitime geçildiği, 7 haziran pazartesinden itibaren  ilkokullar bünyesindeki anaokulları, orta okullar ve liselerin   haftada 2 gün yüz yüze eğitme geçildiğini,  en sonunda da 2020-2021 eğitim öğretim yılının 2 Temmuzda sona ereceğini duyurdu. Normal takvimde 18 Haziran’da bitecek olan takvim 2 Temmuz’a uzatılmış oldu . Bakanlığın açıklamasından sonra AA haber 2 Temmuz’a kadar yapılacak telafi eğitiminin gönüllülük esasına dayandığını bildirdi” ifadelerini kullandı.

EĞİTİMDE ÇÖZÜMSÜZLÜK DEVAM EDİYOR!
MEB’in eğitim kurumlarının açılmasına bir gün öncesinden karar vermesini eleştiren Gezici, “Bir gün sonra açılacak okullar için akşamın o saatinde açıklama yapılması, telafi eğitimiyle ilgili belirsizlik, aslında sürecin başından beri devam eden belirsizlik ve yöntemsizliğin devam ettiğini bir kez daha gösterdi. 2020 16 Mart’tan itibaren çoğunlukla uzaktan devam eden eğitim, artık telafisi zor kayıplar, derinleşen eşitsizlikler, okul terki gibi ciddi problemlerle birlikte henüz yüzleşmediğimiz yığınla problemi de çığ gibi büyüten çözümsüzlük devam ediyor” diye konuştu.

TÜRKİYE, OKULLARIN KAPALI OLMA SÜRESİNDE ZİRVEDE
Türkiye’nin dünya genelinde okulların kapalı olma süresinde zirvede olduğunu vurgulayan Gezici, “Dünyada okulların kapalı kalma süresine baktığımızda tüm kademelerde zirvedeyiz. Hal böyleyken telafi diye bahsedilen içeriği yöntemi belirsiz ve gönüllük esasıyla bu açığın kapanması imkansız. Bu konun ciddiyetle ele alınması alanın bilgisine sahip eğitim emekçileri ve eğitimin tüm bileşenleri ile birlikte planlanması ve yürütülmesi gerekmektedir. TED’in önerisi ile biçimlenen telafi eğitimi   öğrencinin üstün yararını ve emekçilerin haklarını gözeten bir öneri değildir. Öneri tamamen özel okulları gözeterek yapıldığı açıktır” şeklinde konuştu.

EĞİTİME GEREKLİ KAYNAKLAR SAĞLANMALIDIR!
Eylül ayında gerekli tüm tedbirlerin alınarak yüz yüze eğitimin açılması ve kesintisiz devam etmesi için gerekli adımları sıralayan Gezici, “Bizim açımızdan süreç; Artık eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin bu kaotik süreçten biraz uzaklaştıracak ve planlandığı gibi 18 Haziran’da derslerin kesilmesidir.  Ve en önemlisi Eylül’de gerekli tüm önlemler alınarak ve aşılanma tamamlanarak okulların yüz yüze açılması ve kesintisiz devam etmesi için tüm imkanlar seferber edilmelidir. Öğrenme kayıplarının tespiti ve giderilmesi konusunda da alanın öznelerinin söz, karar ve uygulama hakkının olması. Tüm bunların gerçekleşmesi için eğitime gerekli kaynağın ayrılması gerekmektedir” değerlendirmelerinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER