Eğitim:
İMAM HATİP TEPKİSİ

Açıklamayı yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şubesi Başkanı Sündüs Çalikoğlu ;

“ 18 mayıs tarihli  okuduğumuz haber bizi dehşete düşürdü. Bolu valiliği ve milli eğitim müdürlüğü işbirliğiyle ilkokulların 4. Sınıfını bitirecek öğrenci velilerine “Bu okulda İmam Hatip Ortaokulu programı olsa veya yürüyüş mesafesinde İmam Hatip Ortaokulu bulunsa çocuğunuzu gönderir misiniz?” diye bir anket yapıldığını öğrendik. Bakanlığın bu konuyla ilgili hiçbir genelgesinin olmamasına rağmen bu anketi yapan bolu valisi ve milli eğitim müdürünün tavrı gösteriyor ki bunlar devletin değil siyasi iktidarın memurlarıdır Bu da şunu göstermektedir: Eğitimin niteliğini yükseltmek ve çocukların özgür, akılcı ve sorgulayan bireyler olarak yetiştirilmesi için hiçbir bir adım atmayan siyasi iktidar, “dindar ve kindar nesil” yetiştirme hedefine uygun olarak ortaçağ eğitim anlayışını yaygınlaştırmaya hızla devam etmektedir.”

“Ucube Yasa”

 “AKP iktidarının 4+4+4 olarak adlandırılan ucube yasa ile öğrencileri çağdaş, bilimsel, akılcı laik eğitim sistemini okullardan kapı dışı etmesi yetmemiş ki; her gün okullarımızda karşılaştığımız yeni bir gerici uygulamayla kendini göstermektedir. Daha geçenlerde gazetelerden okuduğumuz Kayseri’deki Hacı Sami Boydak İlkokulu ve Ortaokulu’nda gerçekleştirilen Nevruz etkinliklerinde, ilkokul çocuklarının ellerinde bıçakla kurban kesme oyunu oynaması eğitim sisteminin geldiği nokta açısından çarpıcı bir örnektir. Öte yandan her okulda mescit açma zorunluluğunun getirilmesi, anaokulu dahil ortaokullarda ve liselerde başörtüsünün serbest bırakılması, AİHM’nin zorunlu din dersleri ile ilgili kararına rağmen seçmeli din derslerinin ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflar ve anaokullarında dayatılması, okulların imam hatibe dönüştürülmesinden istenen sonucun alınamaması üzerine normal okullar içinde şimdi de imam hatip şubelerinin açılması, anasınıfı öğrencilerinin cami gezilerine götürülmesi, öğrencileri imam hatiplere yönlendirme uygulamaları, eğitimin “tek din, tek mezhep” anlayışına göre nasıl biçimlendirildiğini ortaya koymuştur. Cumhuriyetin hiçbir iktidarı döneminde eğitim sistemi bu kadar siyasileşmemiş ve böylesine bir kadrolaşmaya sahne olmamıştır. Eğitim sistemi aklın, bilimin ve sanatın ışığında değil, dogma, hurafe ve dayatmalar içinde yönetilmektedir. Siyasal iktidarın elinde bir oyuncak haline gelen eğitim sistemi, AKP’ye oy ve seçmen devşirilecek bir mekanizmaya dönüştürülmüştür.” 

“Öğrenciler Birbirine Düşman Olacak”

“ Bu da yetmemiş olacak ki şimdi de okullarda iş barışının yok edilmesi için Sayın Bolu Valimiz ve Milli Eğitim Müdürümüz ortaokul biriminde velileri öğrencileri bir arada yaşamaktan uzaklaştıracak, birbirlerine düşman hale getirecektir. Bu şubeler açıldığında imam hatip şubesi öğrencileri diğerlerini dinsiz olarak görecek, velilerin diğer velilere bakış açısı bile birbirlerini ötekileştirmeye ve ayrıştırmaya yetecektir. Eğitimin gericileştirilmesi ve ticarileştirilmesi, eşitsizlikleri giderek daha da derinleştirmektedir. Bugün, eğitimin niteliğini yükseltmek ve çocukların özgür, akılcı ve sorgulayan bireyler olarak yetiştirilmesi için bilimsel düşünmeye ve üretmeye dayalı bir eğitim sisteminin gerekliliği kaçınılmaz hale gelmiştir. Kamusal, parasız, bilimsel ve laik eğitim hakkından tüm yurttaşlarımızın yararlanabilmesi mutlaka sağlanmalı, inanç alanı ile eğitim alanı birbirine karıştırılmamalıdır.” Bolu Valisi’ne hatırlatmak isteriz. İktidarla gelen, iktidar değişince gider. Lütfen AKP’nin parti-devlet rejiminin valisi gibi davranmaktan vazgeçip laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin valisi gibi hareket edin. Sizden her ortaokulda imam hatip şubesi açılması projenizden derhal vazgeçmenizi bekliyoruz.” Dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
muro bey 6 yıl önce

isabetli olmuş ben yollarım çocuğumu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

ÖĞRETMENLERİN ÜCRETLERİ KESİLMEYE BAŞLANDI
MEB tarafından, öğrencileri derse katılmayan öğretmenlerden ücret kesileceği açıklanmıştı. Öğrencileri...

Haberi Oku