IŞIK CEMAATİNDE İLAHİYAT HESAPLARI!

Işık cemaatinin yayın organı Türkiye gazetesinde son zamanlarda ilahiyat fakülteleri hedef alınıyor. Yazılarda ‘AKP’nin fetvacısı’ olarak bilinen Hayrettin Karaman dahi hedef gösteriliyor. Fakülteler ‘sapkınlıkla’ suçlanıyor.

IŞIK CEMAATİNDE İLAHİYAT HESAPLARI!

HABER MERKEZİ

Işık cemaatinin yayın organı Türkiye gazetesi son zamanlarda İlahiyat fakültelerini hedef alıyor. C. Ahmet Akışık imzasıyla 14 Ağustos’tan bugüne yayımlanan yazılarda ilahiyat fakültelerinin sapkınlık yaptığı dile getiriliyor.

İlk olarak 14 Ağustos’ta “Samsun İlahiyat”ta “Ilımlı İslam” Patentli Sünnî İslam’a Karşı “Sapkın Din” Anlayışı başlığıyla yayımlanan yazıda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Okuyan’ın fikirleri ele alınıyor. Yazıda ayrıca Mustafa İslamoğlu ve İsrafil Balcı’nın düşüncelerine de değiniliyor. Ayrıca bu kişiler “Batı’nın şer odaklarının hedefleri doğrultusunda bilimsel(!) çalışmalar yapıldığı görülmüş ve tespit edilmiştir” ifadeleri kullanılıyor.


YALNIZCA İLAHİYAT DEĞİL
Öte yandan aynı gruba ait olan İhlas Haber Ajansı da dönem dönem bazı üniversitelerle ilgili yolsuzluk haberlerini servis ediyor. İlk yazının yayımlandığı tarihe çok yakın olarak 15 Ağustos’ta Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’yle ilgili servis edilen haber dikkat çekti. Haberde şu ifadeler kullanıldı: “Yükseköğretim Kanunu’nda yer alan ilke ve esaslara riayet edilmeden açıldığı ve kurulduğu günden bugüne kadar öğrencisi olmayan teknoloji fakültesine 2019 yılında dekan ve fakülte sekreteri görevlendirilerek maaş ödemesi yapıldı. Fakültenin öğrencisi olmadığı ve atıl kaldığı halde personel istihdam edilerek maaş ödenmesi Sayıştay raporunda ortaya çıktı.” Sayıştay raporlarının yayımlanmasından aylar sonra yapılan bu haber merak konusu oldu.

Bir diğer konu da Siirt Üniversitesi’nin eski rektörüyle alakalıydı. Birçok üniversitede yapılan işten çıkarmaları ve mobbingi dikkate almayan İHA eski Rektör Prof. Dr. Murat Erman’ın koronavirüs nedeniyle üniversitenin anaokulunda görevli öğretmen ve personeli işten çıkarmasını haberleştirdi. Ayrıca benzer koşullarda birçok rektör olmasına ragmen Erman’ın konutunda sürdürdüğü iddia edilen lüks yaşamı servis etti. Bu haberlerin ardından Erman görevinden istifa etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER