KYK BORÇLULARI BİRLEŞTİ:YASA DEĞİL,KYK BORÇLARI SİLİNSİN!

Kredi Kurtlar Kurumu (KYK) Borçluları Hareketi, borçlarına her ay uygulanan faizlere ilişkin açıklama yaptı.

KYK BORÇLULARI BİRLEŞTİ:YASA DEĞİL,KYK BORÇLARI SİLİNSİN!

“Söz, vaat, müjde değil; yasa istiyoruz: KYK borçları silinsin” sloganıyla sosyal medyadan açıklama yapan gençler, borçların silinmesini talep etti. 5 milyondan fazla öğrencinin borcunu ödeyemediğini belirten Hareket, 280 binden fazla gencin ise borçları nedeniyle icraya verildiğini açıkladı.

İŞSİZLİĞİN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ!
Yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Biz, KYK borcu olan 5 milyondan fazla genciz. Üniversitede okurken temel,ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için öğrenim kredisi almak zorunda kalıyoruz. Mezun olduktan sonra iş bulamıyoruz. İş bulabilenlerimiz ise asgari ücretle çalışıyor.Aldığımız krediyle bir ay geçinmek mümkün değilken, bir de bu borcu yüksek faizle geri ödememiz bekleniyor. İşsizliğin, düşük ücretlerin geçinememenin, borçluluğun sorumlusu biz değiliz.”

BORÇLARA FAİZ İŞLERKEN ÇÖZÜM YOLU GÖRÜNMÜYOR
"Biz bu borcu ödeyemiyoruz. Sesimizi duyurmak için 3 yılı aşkın süredir bir çok şey yaptık. KYK binaları önüne gidip derdimizi de anlattık, sosyal medya üzerinden milyonlarca paylaşım da yaptık.Konunun TBMM'ye taşınması gibi daha birçok yolu denedik. Sözler aldık, vaatler duyduk, her ay bir "müjde" haberi izledik. Ama borçlarımıza faiz işlemeye devam ederken hiçbir çözüm yolu görmüyoruz.”

BORÇLAR, BİR GÜNDE TEK BİR KANUN DEĞİŞİKLİĞİ İLE SİLİNEBİLİR
"Biz bu borçların bir günde, tek bir kanun değişikliğiyle silinebileceğini biliyoruz. Bugüne kadar silinmediyse sesimizi birleştirmediğimiz için silinmedi, bunun da farkındayız. KYK borçluları olarak olarak KYK Borçluları Hareketi’nde birleşiyoruz! Milyonlarca genci, ailelerini, yakınlarını ilgilendiren bu sorun çözülmeden, öğrenci borçluluğuna karşı hiçbir öğrenciyi mağdur etmeyecek bir çözüm bulunmadan durmayacağız.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2021, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER