ÖDÜLLENDİRMEDE İKTİDAR ‘ÖZENİNE’ TEPKİ

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(Eğitim-Sen) Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici yaptığı açıklamada, 6 Şubat’ta yaşanan depremlerde kaç eğitim emekçisi ve öğrencinin yaşamını yitirdiği bilgisini veremeyen MEB’in Bolu’da İl Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere 90 eğitim emekçisinin kriterleri dahi belli olmayan bir yöntemle ödüllendirildiğini ifade etti.

ÖDÜLLENDİRMEDE İKTİDAR ‘ÖZENİNE’ TEPKİ

Deprem bölgesindeki yıkımı ve halkın içinde bulunduğu yoksulluğu vurgulayan Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, bu dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) uygulamalarına dikkat çekerek “MEB yaşanılan gerçekliği yok sayarak, öğrencileri ve eğitim emekçilerini yarıştırmaya ve ayrıştırmaya devam ediyor” dedi.

MEB tarafından 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 122’nci maddesi gereğince verilen maaş ödüllendirmesine tepki gösteren ve Bolu’da Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere 90 eğitim emekçisinin ‘sözde’ ödüle layık gösterildiğini belirten Gezici “Kriteri belli olmayan bu uygulamalar eğitim emekçilerinin itibarını artırmıyor, güçlendirmiyor aksine onları başarılı- başarısız diye ayrıştırıyor. Atomlarına ayırdığınız, türlü sıfatlarla böldüğünüz öğretmen odalarındaki iş barışını ve dayanışmayı bir de bu şekilde zedeleyemezsiniz.” diye konuştu.

‘BETON DÜZENİ’

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Maraş merkezli depremlerin yarattığı yıkıma dikkat çeken Gezici “Deprem bölgesinde nerdeyse sağlam bina kalmamış ve depremin üzerinden neredeyse 50 güne yakın bir zaman geçmesine rağmen hala insanca yaşayabilecek koşullar sağlanamamıştır. Geçen bunca zamana rağmen ne barınma ne temizlik ne de beslenme konusunda kalıcı çözümler üretilememiştir. Siyasi iktidar tarafından yine en kolay olanı seçilmiş ve depremin yarattığı yıkımı ortadan kaldırmak, afetle mücadele etmek yerine “algıyı yönetmek” tercih edilmiştir. Yaşanan acılar depremle de sınırlı kalmadı ve maalesef Şanlıurfa‘da da depremden sağ kurtulan yurttaşlarımızı sel yüzünden kaybettik. Plansız, bilimsel yaklaşımdan uzak, doğayı ve insanı hiçe sayan politikalar yaşamımızı koyu bir karanlığa sürüklüyor. Sınırsız ve denetimsiz kar elde etmenin aracı olması için oluşturulan rantçı, talancı “beton düzeni” her gün can almaya devam ediyor. Siyasi iktidarın ve egemenlerin tercihlerinin sonuçlarını neredeyse her gün canımızla ödüyor,  yaşanılan gerçeklikten uzak alınan kararları ve gerçekleştirilen uygulamaları da hayretle izliyoruz. “ ifadelerini kullandı.

‘SORUMLULAR EĞİTİMCİLER DEĞİL İMAR AFFI ÇIKARANLARDIR’

MEB Deprem bölgesinde görevli öğretmenlere gönderdiği yazıda, yaşadığı yıkım ve kayıp nedeniyle izin kullanmak isteyen öğretmenlerin ‘idari izinli’ sayılmayacağı belirtildi. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(Eğitim-Sen) Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici ‘idari izin yazısına tepki göstererek “Bu durumda bulunan ve depremden bu kadar ağır etkilenen eğitim emekçileri şimdi değil de ne zaman ‘genel idari izinli’ sayılacak?” diye sordu.

Depremin yarattığı ağır tahribatla mücadele eden eğitim emekçilerinin MEB’in deprem bölgesindeki öğretmenlere gönderdiği yazının şaşkınlığını yaşadığını belirten Gezici “Bu yazıda MEB, ’’ Deprem sebebiyle evi yıkık, yıkılacak, ağır hasarlı, orta hasarlı ya da birinci derece yakınlarını kaybetmesi nedeniyle izin kullanmak isteyenler ‘’ genel idari izinli ‘’ değil bireysel idari izinli sayılırlar” şeklinde bir uyarıda bulunuyor ve “Bakanlığımız tarafından aksi belirtilmedikçe toplu sözleşme hükmü gelmediğinden bu öğretmenler ek ders alamaz’’ anlamına gelecek bir tespite yer veriliyor.” diye konuştu.

Gezici “Kamuoyuna açık olarak sormak isteriz; bu durumda bulunan ve depremden bu kadar ağır etkilenen eğitim emekçileri şimdi değil de ne zaman “genel idari izinli” sayılacak? Arkadaşlarımızın içerisinde bulundukları durum görevlerini yapmaya engeldir ve bu durumun sorumlusu bu bölgede çalışan eğitim emekçileri değildir. Sorumlu aranıyorsa imar affı çıkaranlara, gerekli denetimleri yapmayanlara ve kısa yoldan zengin olmayı teşvik edenlere bakmak gerekir; arkadaşlarımıza değil. Bu durumda kamu üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve zaten depremden dolayı ağır bir yıkım yaşayan arkadaşlarımızı daha fazla mağdur etmemelidir. Vakit geçirmeden afet bölgesinde bulunan eğitim emekçileri genel idari izinli sayılmalıdır.” dedi.

‘ÖDÜLLENDİRMEDE İKTİDAR ÖZENİ(!)’

Deprem bölgesinde kaç eğitim emekçisinin, kaç öğrencinin yaşamını yitirdiği bilgisini bile vermeyenlerin öğretmenlerin ek derslerini kesmenin yolunu aradığını vurgulayan Gezici açıklamasında “Bu koşullarda dahi LGS’yi uygulamakta sakınca görmeyen MEB sadece “idari izin” ile ilgili yazıyı göndermekle kalmamış, böylesi bir dönemde eğitim emekçilerini sözde ödüllendirme listesini Tebliğler Dergisinde yayınlamıştır.

Söz konusu listeye göre MEB tarafından, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 122’nci maddesi gereğince 2022 yılının maaşla ödüllendirilen toplam personel sayısı 21.604’tür. Yayınlanan tablo incelendiğinde Bolu ilinde de 90 eğitim emekçisinin (45 öğretmen,35 müdür ve müdür yardımcısı,5 idari hizmetler personeli, 4 şube müdürü, 1 İlçe Milli Eğitim Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdürü) bu ödül listesinde olduğunu görmekteyiz.

Ödül listelerine baktığımızda; Türkiye geneli ve ilimiz özelinde ödüle layık görülenlerin ağırlıklı olarak iktidarın özenle(!) seçtiği okul idarecileri ve il eğitim yöneticileri olduğunu görüyoruz. Bu tabloya bakarak ödül verilenlerin hangi ölçülere göre seçildiğini kamuoyunun takdirine sunuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

MESLEĞİMİZİ VE KENDİMİZİ DEĞERLİ HİSSETTİRECEK OLAN DAYANIŞMADIR’

Zehra Kulalı Gezici eğitim emekçilerini yarıştıran, ayrıştıran uygulamalara karşı ilkesel olarak her zaman karşı çıktıklarını belirterek açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Israrla ve inatla ifade etmeyi sürdüreceğiz; çalışma barışını bozan, kimlerin kimleri takdir ettiğini bilemediğimiz bu uygulamalarınız eğitim emekçilerini motive etmiyor, eğitimin niteliğini arttırmıyor, kamu yararı sağlamıyor.

“Kriteri belli olmayan” bu uygulamalar eğitim emekçilerinin itibarını artırmıyor, güçlendirmiyor aksine onları başarılı- başarısız diye ayrıştırıyor. Atomlarına ayırdığınız, türlü sıfatlarla böldüğünüz öğretmen odalarındaki iş barışını ve dayanışmayı bir de bu şekilde zedeleyemezsiniz.  

Zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde, derin yoksulluk çeken halkımız elindeki bir ekmeği bölgeye ulaştırmanın yollarını ararken; depremden etkilenen halkımızla dayanışma seferberliği yaşarken MEB’in uygulamaları, yaşanılan gerçekliği yok sayarak, öğrencileri ve eğitim emekçilerini yarıştırmaya ve ayrıştırmaya devam ediyor.

MEB’e önerimiz eğer öğretmenleri değerli hissettirmek istiyorsa ödül için ayırılan bütçeyi bölgedeki ihtiyaç sahibi depremzede eğitim emekçilerimize dayanışma olarak aktarmasıdır. Mesleğimizi ve kendimizi değerli hissettirecek olan “dayanışmadır”.

Eğitim emekçilerinin ihtiyacı olanın; çalışma barışını bozan uygulamalardan vazgeçilmesi, sağlıklı çalışma ortamlarının sağlanması, öğretmenlik mesleğine ve emeğine gerekli itibarın gösterilmesi ve insanca yaşanacak bir ücret olduğunu hatırlatırız.

Emeğimiz ve mesleğimiz için mücadeleye devam edeceğimizi eğitim kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER