ÖRNEKBAŞ,KAYNAK KİTAP DAYATMASINA İSYAN ETTİ!

İYİ Parti Bolu İl Başkanı Ahmet Örnekbaş, öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından dağıtılan ücretsiz kitapların yanında farklı kaynak kitapları almak zorunda bırakılmasına tepki gösterdi. Örnekbaş, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz kitapları dururken kaynak kitap denilerek vatandaşa kitap dayatmayı yapmak yanlış” dedi.

ÖRNEKBAŞ,KAYNAK KİTAP DAYATMASINA İSYAN ETTİ!

Okulların yüz yüze eğitime açılmasıyla birlikte velilerin zorlu günleri de başladı. Kırtasiye masraflarıyla beli bükülen ailelerin başı şimdi de kaynak kitaplar ile dertte.

Ekonomik olarak yükü ağır olan ailelerin kaynak kitap dayatması ile daha fazla ezileceğini belirten İYİ Parti Bolu İl Başkanı Ahmet Örnekbaş, “Milli Eğitim bakanlığı bu uygulamadan haberdar mıdır? Herhangi resmi bir izin almadan kitapları tavsiye eden öğretmenlere herhangi bir yaptırım yapılacak mı?” diyerek MEB’e çağrıda bulundu.

KAMUOYUNA BİLGİ VERİLMELİ
MEB tarafından öğrencilere dağıtılan ücretsiz kitapların içeriğinin zenginleştirilmesi gerektiğini ifade eden Örnekbaş, “Milli Eğitim Bakanlığı kendi dağıtmış olduğu kitaplar yetersiz ise bu kitapları zenginleştirmeli ve yeterli hale getirmelidir. Bu kitapları tavsiye eden öğretmenler, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden veya kendi okul müdürlerinden herhangi bir izin almışlar mıdır? Herhangi resmi bir izin almadan kitapları tavsiye eden öğretmenlere herhangi bir yaptırım yapılacak mı? Eğitim/öğretim yılının oldukça sancılı bir şekilde açıldığı bu günlerde konunun enine-boyuna incelenerek sonuçtan kamuoyuna bilgi verilmesi talebimizdir” dedi.

“KAYNAK SETLERİ 180 LİRADAN BAŞLIYOR”
Kaynak kitap setlerinin 180 liradan başladığını anımsatan Örnakbaş, “Öğrencilere ücretsiz olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan kitaplar dururken öğretmenlerin bu kitaplar yetersiz deyip kaynak kitap arayışına geçmeleri özellikle dar gelirli ailelerin belini bükmektedir. Kaynak kitap setleri ilkokul ikinci sınıf dâhil öneriliyor adeta dayatılıyor. Bu kaynak setleri 180 liradan başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı olmayan kitapların okullarda öğretmenler tarafından tavsiye edilmesi, Milli Eğitim bakanlığı bu uygulamadan haberdar mıdır?" ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2021, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER