"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Eğitim:
'RESMEN PROMOSYONLU REKLAM'

İşte Korkmaz’ın açıklaması;

Eğitim sistemini ve toplumsal yaşamı “tek din, tek mezhep” anlayışına uygun olarak dini kurallar ve referanslara göre biçimlendirme konusunda geçtiğimiz 13 yılda epey mesafe alınmıştır. Bütün eğitim kurumları karşısında eşit mesafede olması gereken Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise, imam hatip okulları için devletin bütün olanaklarını seferber etmektedir. Yıllardır eğitimin biriken ve acil çözüm bekleyen sorunlarına çözüm üretmeyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), işi gücü bırakmış, bütün enerjisini imam hatip okullarını ve bu okullara gidecek öğrenci sayısını arttırtmaya harcamaya başlamıştır. 

“İMAM HATİPLER ARTIYOR”

Eğitimde 4+4+4 dayatmasının bütün itirazlarımıza rağmen ısrarla uygulandığı son üç yılda yaşananlar, özellikle imam hatip sayılarındaki belirgin artış, eğitim sisteminin yoğun bir dinselleştirme operasyonu ile karşı karşıya kaldığını göstermektedir. MEB tarafından bütün ortaokullarda imam hatip sınıfları açılması için yoğun bir mesai harcanmaktadır. Okul kayıtları öncesinde çeşitli illerde yapıldığı gibi, Bolu’da da iktidara yakın sivil toplum örgütleri tarafından ailelerin çocuklarını imam hatiplere göndermesi için kampanyalar düzenlenmekte, promosyonlar üzerinden reklamlar yapılarak imam hatiplerin öğrenci sayısı arttırılmak istenmektedir. 

“ARKA BAHÇELERİ”

AKP’nin ve yandaş kuruluşların yıllardır “arka bahçesi” olarak gördüğü ve siyaseten sömürü malzemesi yaptığı imam hatip okullarına yönelik “pozitif ayrımcılık” her fırsatta karşımıza çıkmaktadır. Çok sayıda devlet okulu ödenek yetersizliği ile karşı karşıya kalırken, bugüne kadar hiçbir imam hatip okulunun kaynak sıkıntısı çekmemiş ve talepleri anında yerine getirilmiştir. 

Son yıllarda özellikle imam hatibe giden öğrenci sayısındaki artışın temel nedeni normal ortaokullar içinde imam hatip sınıflarının açılmaya başlanması ve öğrencilerin buralara yönlendirilmesidir. MEB’in başta Bolu olmak üzere, Türkiye’nin tamamında bütün ortaokullar içinde imam hatip sınıfları açılması ve öğrencilerin bu sınıflara yönlendirilmesi yönünde ciddi çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. 

“İMAM, MEB, BİHOKKB”

Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yürüten “Bolu İmam-Hatip Okulları Koordinasyon Kurulu Başkanlığı” muhtemelen Müftülükten izin alarak, Cuma namazı öncesinde, Bolu’daki bütün camilerde imam ve vaizlere promosyon reklamlarını okutmuştur. Bolu’da eğitim veren İmam Hatip Kız Lisesi ve İmam Hatip Lisesine kayıt yaptıran öğrenciler için camilerde resmen promosyonlu reklam yapılmıştır. Görevli imam ve vaizler ellerine tutuşturulan kağıttan, bu okullara kayıt yaptıracak olan öğrencilere hayırsever kişiler tarafından umre ziyareti, laptop, burs ve hediye çeki verileceği belirtilerek velilerin çocuklarını imam hatip okullarına kayıt yaptırılması istenmiş, cemaate çocuklarını imam hatibe göndermeleri yönünde çağrılar yapılmıştır. Söz konusu reklam çağrıları cami cemaati tarafından da tepkiyle karşılanmış ve tartışmalara neden olmuştur. 

Yıllardır imam hatip okullarının ve bu okullarda okuyan öğrencileri kendilerine siyaset malzemesi yapanlar, bekledikleri ilgiyi göremeyince çareyi camilerde reklam yapmaya kadar vardırmış olması düşündürücüdür. Okulların ve öğrencilerin birilerinin siyasal-ideolojik çıkarları için istismar edilmesi kabul edilemez bir durumdur. 

Eğitim Sen olarak çağrımız, Türkiye’de her konuda ve her alanda yaşanan ayrımcı uygulamaların hiçbir alanda, özellikle toplumun geleceğinin şekillendiği eğitim konusunda yapılmamasıdır. Türkiye’de hiçbir okul türü diğerlerine göre ayrıcalıklı olmamalı, bakanlık politika geliştirirken ve bu politikaları uygularken bütün eğitim kurumlarına eşit mesafede yaklaşmalıdır. 

Öğrenci ve velilerimizi AKP’nin ve onun “sivil” uzantılarının her türlü siyasal istismar uygulamalarına karşı uyanık olmaya çağırıyor, okul tercihlerinde çocuklarının geleceğini düşünerek ve onların isteklerini dikkate alarak adım atmalarını öneriyoruz.   “

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
filinta 6 yıl önce

bu ülke demokratik bi ülke isteyen istediği okula gider.. sizin zorunuza giden ne ? bu islam düşmalığı neden ? insanların dinini öğrenmesi neden bu kadar kötü olsun ?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

GEZİCİ'DEN MEB'E TEPKİ:"SINAVLAR...
Sınavla öğrenci alacak okullar için belirlenen toplam 174 bin 160 kontenjanın yüzde 40’ını imam hatip...

Haberi Oku