SAKARYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ'NDE HEKİMLERİN HİPOKRAT ANDI DEĞİŞTİRİLMEK İSTENDİ!

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde, genç hekimlerin mesleğe başlamadan önce okuduğu Hipokrat Yemini’nden “cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılamayacağına” yönelik bölüm çıkarıldı.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ'NDE HEKİMLERİN HİPOKRAT ANDI DEĞİŞTİRİLMEK İSTENDİ!

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreni öncesi, öğrencilerin mesleğe başlamadan önce okuduğu, “Hekimlik Andı” olarak bilinen Hipokrat Yemini’nden “cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılamayacağına” yönelik bölüm çıkarıldı. Öğrencilerin tepkisi üzerine, “mezuniyet töreni” programından çıkarılan yemin bir gün öncesinden öğrencilere okutuldu. Üniversitenin dayattığı metne tepki gösteren bazı öğrencilerin “Hipokrat Yemini”ni okuduğu öğrenildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), yüzyıllardan beri hekimlerin bu andı ederek mesleğe başladığını ve değiştirilmesinin kabul edilemeyeceğini belirtirken Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol da “Durum son derece vahim” değerlendirmesini yaptı.

‘BU KADAR PİŞKİNLİĞE YEMİN NE YAPSIN?’
Üniversite yönetiminin tavrını “ilkellik” olarak niteleyen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Hekimlik andı yüzyıldır mezuniyet töreninde ediliyor, bir gün öncesinde ve kapalı salonlarda değil. Öğrenciler dikte edilen ayrıştırıcı metni okumayınca çareyi yemin törenini yapmamakta buldular, yakalanınca da ‘Yemin dün edildi’ diyorlar. Bu kadar pişkinliğe yemin ne yapsın?” diyerek tepki gösterdi.

İddialara ilişkin telefonla ulaştığımız rektörlük yetkilileri, “Neden böyle bir uygulamaya gidildiği” konusundaki sorularımızı yanıtsız bıraktı. Durum, sosyal medyada da tepkilere yol açtı. Konuyu geçen günlerde sosyal medya hesabından dile getiren Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, “Sakarya Tıp Fakültesi mezunlarına, bu yıl farklı bir hekim andı yaptıracak. Özellikle cinsiyet ayrımı, etnik köken ayrımı ve cinsel yönelim ayrımı ile ilgili kısımlar çıkarılmış. Ben bu durumu vahim olarak değerlendirdim” paylaşımını yaparak Hekimlik Andı ile SAÜ Tıp Fakültesi’nde okunacak hekimlik andını yan yana paylaştı.

‘HACETTEPE’NİN BÖYLE BİR ANDI YOK’
Bunun üzerine bir grup tarafından hedef haline geldiğini anlatan Şenol, “Okunacak metnin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yemini olduğunu iddia ettiler. Oysa Hacettepe Üniversitesi’nin eski rektörü Haluk Özen ‘Bizim öyle bir andımız yok’ dedi. Tüm bu yaşananların ardından mezuniyet töreninden önce, çarşamba günü öğrencilerin üniversitenin kendisinin hazırladıkları metni okuduğunu öğrendim. ‘Bu metne itirazı olan varsa’, ‘bu maddeyi okumak isteyen varsa isteyen okuyabilir’ denilmiş. Hipokrat Yemini kanuni bir şey değil ancak köklü bir gelenek. İstanbul Sözleşmesi gibi... Kanuni yaptırım değil elbet değiştirebilir ama bu üç maddeyi çıkarınca o zaman niçin cinsiyet, cinsel yönelik ve etnik kökeni çıkarıyorsun diye sorulur” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER