"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Eğitim:
'ŞARK KURNAZLIĞI”

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz yaptığı yazılı açıklamada,

“AKP 7 Haziran seçimlerinin üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen, hükümet kurmada ipe un seren, bütün bakanlıklar ve kamu kurumlarında olduğu gibi, Milli Eğitim Bakanlığı`nda da hukuksuz ve keyfi adımların atılmasında ise yangından mal kaçırırcasına aceleci davranıyor.” Dedi.

Korkmaz, Milli Eğitim Bakanlığı`nın eğitim yöneticilerinin görevlerine iadesi ile ilgili yüksek yargı kararlarını fiilen uygulamaması, okul müdürlerini değiştirmek için telaşlı bir acelecilik içinde olması, eğitim ile ilgili yönetmeliklerde yapılan tartışmalı değişikliklerin son bir ay içinde peş peşe gerçekleşmesinin dikkat çekici olduğunu söyledi.

“TAM BİR KEYFİLİK ÖRNEĞİ”

Korkmaz açıklamasına şu şekilde devam etti;

“Henüz koalisyon hükümeti kurulmamış olmasına rağmen MEB`in sanki AKP tek başına iktidarmış gibi davranmaya devam etmesi, yargı kararlarını yok sayması tam bir keyfilik örneğidir. Eğitim Sen`in zorunlu rotasyon uygulamasının kaldırılması, en azından hükümet kurulana kadar bu konuda herhangi bir işlem yapılmaması yönündeki talebine rağmen bakanlık, 4 Temmuz`da MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yaptığı değişiklik ile rotasyon süresini 15 yıla çıkarmıştır. Hafta başından itibaren aynı eğitim kurumunda 15 yılı dolduran öğretmenlere okul yönetimleri tarafından, cep mesajı (SMS) gönderilerek "gerekli iş ve işlemler için okul idarelerine başvurmaları" istenmiştir. Okullara bugün gönderilen yönerge ile bu durumdaki öğretmenlerin tespitinin 13 Temmuz 2015 saat 17:00‘ye kadar tamamlanması ve onaylanması gerektiği belirtilmiştir.”

“ZORLA SÜRGÜN DEMEKTİR!” 

“Öğretmenlerin tatilde olduğu dönemde bakanlığın aceleci bir şekilde zorunlu rotasyon uygulamasını hayata geçirmesi demek, ilk etapta 13 bin deneyimli öğretmenin kendi isteği ve iradesi dışında zorla sürgün edilmesi anlamına gelmektedir ve böylesi bir dayatmanın kabul edilmesi mümkün değildir.”

“ŞARK KURNAZLIĞI”

MEB, hükümetin bir aydır kurulamamış olmasını fırsat bilerek ve açıkça "şark kurnazlığı" yaparak eğitim alanında attığı adımların tamamı hukuksuzdur. Önce eğitim yöneticilerini tasfiye eden ve AKP`nin siyasal kadrolarını eğitim yöneticisi yapan bakanlık, şimdi de deneyimli öğretmenleri çalıştıkları okullardan resmen sürgün etmektedir. Hiç kimsenin hem öğretmenlerin aile yaşantısını hem de okullardaki çalışma ortamını alt-üst etmeye hakkı yoktur. “

“CİDDİYETE DAVET EDİYORUZ”

“Bugüne kadar attığı her adımda, aldığı her kararda hayal kırıklığı yaratan, tüm eğitim bileşenlerini öğretmenleri, öğrencileri ve velileri sürekli mağdur etmeyi adeta görev edinen MEB`in sorumsuz tavrına ve uygulamalarına bir an önce son vermesini istiyor ve bakanlığı ciddiyete davet ediyoruz. “

“Yeni hükümet kurulana kadar yönetici atamaları ve zorunlu rotasyon uygulaması başta olmak üzere mağduriyet yaratacak bütün adımlar derhal durdurulmalıdır. Bu dönemde alınan tüm yargı kararları derhal yerine getirilmeli, hukuksuz uygulamalara son verilmelidir. Aksi takdirde yaşanan haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı demokratik tepkimizi göstermekten çekinmeyeceğimiz bilinmelidir.”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
göynüklü 6 yıl önce

taş kalfalar ölünce camiye gelmeyi kiliseye gidersiniz artık

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

KAPANAN ÖZEL OKULLARI ZİNCİR MARKALAR ALIYOR
Koronavirüs salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021’de yüzlerce özel okul kapandı veya devredildi. Eğitim...

Haberi Oku