"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Eğitim:
'Tasfiye Operasyonu Derhal Durdurulmalıdır!”

Korkmaz süreci daha önce de “Şark Kurnazlığı” başlığı ile verdiğimiz haberde değerlendirmişti. Eğitimde zorunlu rotasyonun tatil dönemine denk getirilmesini eleştiren Korkmaz’ın açıklaması;

 

 

 

“MEB’in bugüne kadar eğitim alanında yaptığı her değişiklik, attığı her adım doğrudan doğruya AKP’nin eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojik amaçları doğrultusunda biçimlendirmesi hedefine uygun olarak hayata geçirilmiştir. Eğitimde 4+4+4 dayatmasıyla yap-boz tahtasına dönen eğitim sistemi, son yıllarda hızlanan siyasal kadrolaşma uygulamaları ile tam bir sorun yumağı haline getirilmiştir.

MEB tarafından eğitimde siyasal kadrolaşma hedefiyle başlatılan tasfiye adımları, rotasyon adı altında şube müdürlüklerinden başlayarak okul müdürleri, müdür yardımcıları, atölye bölüm şeflerine kadar uzanmış, son olarak sıra deneyimli öğretmenlere gelmiştir. Öğretmenler açısından açıkça sürgün anlamına gelen ve on binlerce öğretmeni yakından ilgilendiren rotasyon dayatmasının kabul edilmesi mümkün değildir. 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 17 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliği ile öğretmenlerin, hizmet sürelerine bağlı olarak, kademeli bir şekilde zorunlu rotasyona tabi olacağını açıklanmıştır. 7 Haziran seçimleri sonrasında, 4 Temmuz 2015’te yönetmelikte yapılan bir değişiklikle aynı eğitim kurumunda 15 yıl görev yapan öğretmenlerin kendi isteği ile okul değiştirmemesi durumunda zorunlu rotasyona, başka bir ifade ile sürgüne tabi tutulacağı belirtilmiştir.

 

KISA MESAJLA SÜRGÜN

Eğitim Sen`in zorunlu rotasyon uygulamasının kaldırılması, en azından hükümet kurulana kadar bu konuda herhangi bir işlem yapılmaması yönündeki talebine rağmen bakanlık, anlaşılması güç bir acelecilik içinde, aynı eğitim kurumunda 15 yılı dolduran öğretmenlere bakanlık tarafından kısa mesaj göndererek “gerekli iş ve işlemler için okul idarelerine başvurmaları”nı istemiş, bu durumdaki öğretmenlerin tespitinin en kısa sürede tamamlanması gerektiği belirtilmiştir. 

Öğretmenlerin tatilde olduğu dönemde bakanlığın aceleci bir şekilde zorunlu rotasyon uygulamasını hayata geçirmek istemesi ve ilk aşamada 13 bin deneyimli öğretmenin kendi isteği ve iradesi dışında zorla sürgün edilmesi için neden bu kadar ısrarcı olduğunu anlamak mümkün değildir.

 

MEB’in henüz hükümet kurulmamış olmasına rağmen, AKP tek başına iktidarmış gibi hareket etmeyi sürdürmesi ve siyasal kadrolaşma hedefiyle yaptığı usulsüz atamalar yargıdan dönmesine rağmen, yargı kararlarını açıkça yok sayması dikkat çekici bir durumdur.

 

MEB, hükümetin kurulamamış olmasını kendince fırsata çevirerek “şark kurnazlığı” yapmakta, eğitimde bu kez de deneyimli öğretmenleri hedef alarak yeni bir tasfiyeye girişmektedir. Önce eğitim yöneticilerini haksız bir şekilde görevden alan ve AKP’nin siyasal kadrolarını eğitim yöneticisi yapan bakanlık, şimdi de deneyimli öğretmenleri çalıştıkları okullardan sürgün ederek, bu okullardaki güçlü örgütlü yapıyı dağıtmak istemektedir.

 

HER ADIMDA HAYAL KIRIKLIĞI

Bugüne kadar attığı her adımda, aldığı her kararda hayal kırıklığı yaratan, tüm eğitim bileşenlerini eğitim yöneticilerini, öğretmenleri, öğrencileri ve velileri mağdur etmeyi adeta kendisine görev edinen Milli Eğitim Bakanlığı, hukuk dışı ve sorumsuz uygulamalarına bir an önce son vermelidir. Hiç kimsenin mesleki deneyime sahip öğretmenlerin aile yaşantısını ve okullarındaki çalışma ortamını alt-üst etmeye hakkı yoktur.

Eğitim Sen olarak, zorunlu rotasyon adı altında hayata geçirilmeye çalışılan sürgün ve tasfiye operasyonunun derhal durdurulmasını talep ediyoruz. “

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

ÖSYM'DE KILAVUZ SKANDALI: YÜZBİNLERCE...
2021 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Kılavuzu’nda 2 yıllık 9 bin 964 bölümden 1811’inin...

Haberi Oku