"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
DİRENİŞ ESKİŞEHİRE SIÇRADI!

Eskişehir’in İnönü ilçesinde kurulu, ağır ticari araç üreten Ford Cargo fabrikasında da işçiler bugün saat 10.00’da üretimi durdurdu.

Fabrikada 8-16 ve 8-18 vardiyasında çalışan binin üzerindeki işçi “Türk Metal istifa” sloganlarıyla bahçeye çıktı. Kendi aralarında toplantı yaptıktan sonra işverenle görüşen işçi sözcüleri, görüşme sonrasında, patronun 16-24 vardiyasını tatil ettiğini, saat 16.00’da servisleri göndereceğini belirterek, “Ama biz sabaha kadar buradayız” açıklaması yaptılar. “Biraz geç kaldık ama, buradan Kocaeli ve Bursa işçilerine selam olsun. Gazamız mübarek olsun” diyen işçiler, Gölcük’teki arkadaşlarıyla taleplerinin aynı olduğunu, gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade ettiler.

İnönü fabrikasında da direniş başladığı haberi Kocaeli’deki işçiler tarafından sevinçle karşılandı.

Diğer gelişmeler...

TOFAŞ'TA ANLAŞMA SAĞLANDI!


Bursa’da süren metal direnişinin 8. gününde TOFAŞ’ta anlaşma sağlandı, direniş sona erdi. İşçiler yeni bir mücadeleye hazırlanıyor. Anlaşmanın özellikle ücret maddesi, işçileri tatmin etmese de kazanımlar da oldu. İşçiler, bu kazanımlarını korumanın ve ilerletmenin yolunun birliklerini ve güçlerini korumaktan geçtiğini söylüyor. Direnişte güçlerini de eksiklerini de gördüklerini anlatan işçiler, “TOFAŞ işçisi artık asla eski işçi olmayacak” dedi.

Patron temsilcileriyle yapılan görüşmede öncelikle kimsenin işten atılmaması konusunda anlaşma sağlandı. Patron temsilcileri, Türk Metal’in gitmesi konusunda “Zaten istifa ederek gönderdiniz” derken ve işçilerin temsilcilerinin muhatap alınacağını, ancak Türk Metal temsilciliğinin de muhafaza edileceğini dile getirdi. En fazla tartışılan ise ücretler konusu oldu. İşçiler ücretlerinin Bosch sözleşmesi kapsamında iyileştirilerek saat ücretlerine 3 liraya varan zam yapılmasını istiyordu. Saat ücretlerine zam patron tarafından kesinlikle reddedildi. Bunun yerine işçilere ilk yıl için 1000 lira, ikinci ve üçüncü yıllarda da işverenin belirleyeceği ve 2 bin 400 liraya varabileceği söylenen miktarda ikramiye verilmesi maddesi getirildi. Sözlü olarak anlaşılan bu maddelere ilişkin imzalanan bir protokol ise en azından şimdilik yok.

İŞÇİ MASAYA YARALI OTURDU

İşçileri, anlaşmaya iten koşullar dün sabahtan başladı. Polis baskısı, “İşten atarız” ve “Tazminatınız yanar” tehditleri, “TOFAŞ üretime başladı” şeklindeki yalan haberlerle kuşatılan işçiler, birliklerini koruyamadı. Direnişi bırakarak fabrikaya giren işçi sayısı sabah saatlerinde 150 iken bu rakam patronun her tehdidinde arttı ve akşam saatlerinde 500’e yükseldi. 500 işçi, 5 bin 200 işçinin çalıştığı fabrika için büyük bir rakam olmasa da işçilerde duygu kırıklığı yaratmak için yeterli oldu.
Temsilciler böyle bir baskılanmayla müzakere masasına oturdu. Görüşme arasında işçilerce yapılan “Türk Metal gidecek ve işçi atılmayacak maddeleri kabul edildi. Ücretler konusunda da elle tutulur gözle görülür bir artış yapılacak dendi. Şimdi bu madde görüşülecek.” açıklaması patronun baskısı altında bunalan işçilerde büyük bir beklenti yarattı.

KARAR ALMADAN KUTLAMA BAŞLADI

Saatler süren görüşmenin ardından patronun sunduğu teklif, 8 gündür içeride bekleyen işçiler tarafından kabul edildi. Temsilciler bu kez dışarıdaki işçileri toplayarak bir açıklama yaptılar. Ancak yapılan açıklama o kadar uzadı ki ilk iki maddeyi öğrenen işçiler, “Türk Metal baksana kaç kişiyiz saysana” sloganı ve alkışlarla kutlamaya başladı. İşçilere ücret maddesine ilişkin bilgi verilmeden “Renault işçileri bizden fazla alabilir. Birliklerini hiç bozmadılar. Biz istifaları bir haftada toplarken onlar iki günde hallettiler. Hiç kırılmadılar, üretime giren olmadı. Renault işçileri bizden fazla alırsa ne dersiniz?” sorusu yöneltildi. İşçiler hep bir ağızdan “Hakkımızı helal ederiz” yanıtını verdi. Ancak işçiler ücret maddesine ilişkin bilgi alamadı. Bu sırada içerideki işçiler direniş yerini terk ederek sevinç çığlıklarıyla dışarı çıktı. Aynı anda atılan havai fişekler ve çalınan davul zurna nedeniyle dışarıdaki işçiler, temsilcileri dinlemeyi bırakarak içeriden çıkan arkadaşlarına koştular. Direnişte öne çıkan arkadaşlarını havaya fırlatarak kutladılar. Bir temsilcinin “Sadece 1000 lira var. Başka kesin bir şey yok” açıklaması, işçilerin zafer şarkıları arasında kayboldu. Bu sırada içeriden çıkan temsilciler, dışarı çıkan işçilere seslerini duyurmaya çalışıyordu: “Arkadaşlar girin içeri. Daha protokol imzalanmadı.” Temsilcilerin havai fişeklere de tepkisi büyüktü: “Bunları biz attırmıyoruz. Düşük maddelere imza attık diye fabrika attırıyor bunları.”

Sonunda uyarılar duyuldu. Dışarı çıkan işçiler içeri geri döndü, dışarıda da zafer şarkıları yerini işçilerle temsilciler arası tartışmaya bıraktı. İkinci toplantı sırasında atılan havai fişekler bu kez yuhalandı. Üçüncü madde yine tam olarak konuşulamadan temsilciler yine fabrikaya çağırıldı. Ancak bir süre sonra yapılan üçüncü ve son toplantıda maddeler açıklandı. Direniş sırasında şimdiye kadar izlenen “Azınlık çoğunluğa uyar” anlayışı, yerini kimi temsilcilerin “Direnmek isteyen direnir, gitmek isteyen gider”, “Sen kaç kere savcılığa gittin” tartışmalarına bıraktı. Bu tartışma havai fişeklerle daha da artan beklentileri, bir anda aşağıya çekti. Bazı işçiler daha tartışma bitmeden direniş yerinden ayrılmaya başladı ve direniş böyle sona erdi.


ÖNCEKİ GÜNLERDE YAŞANANLAR

FORD OTOSAN’DA DİRENİŞE DEVAM

Ford Otosan işçisi, eylemlerinin 4. gününde kararlı bir şekilde  mücadelesini sürdürüyor. 

Dün İzmit merkezinde yüzlerce işçinin katılımıyla yaptıkları eylem ve büyük yürüyüş sonrası Gölcük fabrikası önüne gelen işçiler, buradan Bursa'da direnişte olan metal işçilerine desteğe gideceklerdi. Bursa'ya hareket sırasında Ford Otosan yönetimi tarafından gelen mesaj ile iş başı yapmaları istenen işçiler, fabrika önünde bir araya gelerek ne yapacaklarını tartıştı. Alınan karar sonrası iş başı yapmayarak direnişlerini sürdüreceklerini ifade eden işçilere fabrika yönetiminin yoğun baskısı söz konusu. Polis işbirliği ile işçilerin tır parkında ki direnişini kırmaya çalışan fabrika yönetimi, işçilere saat başı attığı mesajlarla iş başı yapmalarını, yaptıkları taktirde ödüllendirileceklerini söylüyor. 

Fabrikanın attığı her mesaj sonrası öfkesi daha da artan işçiler, mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini ifade ederken, tır parkındaki bekleyişlerini de dün akşamdan bu yana sürdürüyor. 

SENDİKACIDAN İŞÇİYE TEHDİT!

Dün 16.00-22.00 vardiyasına çağrılan ve fabrika içine girerek üretimi durduran az sayıda ki işçiye ise Türk Metal Sendikası yöneticileri ve usta başıları tarafından yoğun baskı yapıldığı ve tehditlerin yapıldığı bilgisi geldi. İçeride ki duruma ilişkin görüştüğümüz işçiler, sendika yöneticilerinin sözlü olarak kendilerinin çalışması yönünde tehdit edildiğini söyleyerek içerideki işçilerin baskıyla üretime zorlandığını aktardı. 

YENİKÖY FABRİKASI DA İŞ BAŞI YAPMADI 

İşçilerin aktardığı bir diğer bilgi ise Yeniköy fabrikası ile ilgili. Yeniköy fabrikasında sabah iş başı yapmak üzere işe çağrılan işçiler, iş başı yapmayarak fabrika bahçesinde bekleyişe geçti. Gölcük fabrikasına gelmek isteyen işçilere izin verilmezken, işçilerin fabrika içindeki bekleyişi sürüyor. 

TOFAŞ İŞÇİSİNE BASKI VAR!

İşçilere gelen yardımların engellenmesi, tazminatsız işten atarım tehditleri ve türlü baskılar metal işçilerine geri adım attıramayınca devreye yalan haberler ve polis girdi. “Tofaş’ta üretim başladı” yalanıyla birlikte, polis işçileri kışkırtmak için elinden geleni yaptı. Bu oyunu boşa çıkaran işçiler, talepleri kabul edilene kadar direnişi sürdüreceklerini bildirdiler. Direnişin başından bu yana Tofaş önünde bekleyen işçi eşleri de sonuna kadar direnen işçilerin arkasında olduklarını söylediler. 

POLİS DEVREDE

Tofaş işçileri güne gergin başladı. Patron temizlik işlerinde çalışan taşeron işçileri, başından bu yana Türk Metal’le davrananları ve emekli işçiler ile stajyerleri çalışmak için fabrikaya çağırdı. Taşeron işçiler de dahil pek çok işçi bu çağrıya uymadı. Ancak 150 kadar işçi Tofaş 4. kapısından içeri alındı. Burada bekleyen direnişçi işçileri itip kakmaya başlayan polis, işçiler tarafından büyük tepki çekti. Bir işçi eşi içeri giren işçilere tepki göstererek şunları söyledi: “Eşim 7 gündür içeride. Size hakkımı helal etmiyorum. Eşim de dışarı çıkarsa ona da etmem.”
5200 işçinin çalıştığı Tofaş’a giren az sayıda işçiyle üretim yapılamayacağı halde Tofaş yönetimi ajanslar aracılığı ile 1750 işçinin içeri girdiğini ve üretimin başladığı yalanını yaydı. Bazı polisler de fabrika girişinde tek tek işçilerle görüşerek üretimin başladığını söyleyip, işçilerden iş başı yapmalarını istedi.

RENAULT İŞÇİLERİNDEN ÇAĞRI VAR

Renault işçileri dün akşam Renault patronuyla yaptıkları görüşmeyle ilgili bir açıklama yaparak yapılan görüşmelerde anlaşma aşamasına gelindiği fakat MESS ve Türk Metal Sendikası’nın dayatmaları yüzünden protokol imzalanmadığını açıkladı

Renault işçileri tarafından diğer metal işçilerine direnişin devam ettiği bildirilen açıklama şöyle;

“Arkadaşlar direnişimizin 8.gününde tüm baskı ve tehditlere rağmen bölünmeden bu güne geldik. Mücadelemiz sonucu iş verenle taleplerimiz doğrultusunda belirli bir anlaşma yapma aşamasına geldiğimiz bir anda MESS VE Türk Metal'nin dayatmaları sonucu protokol imzalanamamıştır. Bizler de bunun üzerine içeride ve dışarıda direnişimizi devam ettirmekteyiz. 


MESS VE TM ABLUKASINI DAĞITACAĞIZ. 
ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK..”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

YÖRESEL ÜRÜNLER KADINLARA EMANET
Bolu’da çiftçilik ve hayvancılık yapan 47 kadın kooperatif kurarak el emeği ile yapılan yöresel ürünleri...

Haberi Oku