"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
EMEKLİ-SEN; 'BU SÖZLEŞME MEŞRU DEĞİLDİR”

Lütfiye Özkan “3 Ağustos 2015 tarihinde, kamu çalışanları sendikaları ile hükümet arasında başlayan ve 3 milyon Kamu Çalışanının, 2 milyon memur emeklisi ile bunların dul ve yetimlerinin 2016, 2017 yıllarında alacakları mali, sosyal ve özlük haklarının belirleneceği Toplu Sözleşme görüşmeleri halen yandaş Memur-Sen ile meşruiyetini kaybetmiş hükümet arasında kapalı kapılar ardında devam etmektedir.” Dedi.

 

“Meşru Değildir”

Özkan açıklamasına şu şekilde devam etti;

 

“Gerek bu görüşmeler ve gerekse görüşmeler sonucu imzalanacak olan Toplu sözleşme meşru değildir. Zira görüşmeleri yürüten hükümet, 7 Haziran seçimlerinde, dayandığı parlamento çoğunluğunu kaybetmiş ve istifa etmiş bir hükümet olup, seçimlerde ortaya çıkan parlamento yapısına göre, Türkiye en az iki partiden oluşan bir koalisyon hükümeti tarafından yönetilecektir. Bu parlamento yapısından dolayı, seçimlerden birinci parti olarak çıkmış olan AKP’yle muhalefet partileri arasında koalisyon görüşmeleri devam etmektedir. Dolayısıyla, istifa etmiş, yetkisiz tek parti hükümetinin Toplu Sözleşme yapmaya çalışması, aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon insanın iki yılının ipotek altına alınması ve yeni hükümetin, kendi ekonomik ve sosyal politikalarına uygun Toplu sözleşme yapmasının önünün kesilmesi anlamına gelmektedir.  

Halktan tek başına iktidar olma yetkisi alamamış AKP hükümetinin, Toplu Sözleşme yapmakta diretmesi boşuna değildir. Zira AKP, 2013 yılında oynanan orta oyununu tekrar sahneye koyma kararlığıyla, yandaş Memur-Sen Konfederasyonuyla milyonlarca Kamu Çalışanı ile Emeklinin haklarının tırpanlandığı satış sözleşmesi imzalamak için gözünü karartmış ve yeni hükümeti bekleme nezaketini bile göstermeyerek, koalisyon görüşmeleri yaptığı siyasi partileri yok saymıştır.    

Bunun yanı sıra, kamu Çalışanları sendikaları ile yapılan Toplu Sözleşmeyle, emeklerlin haklarının düzenlenmesi yetki yönünden sakattır. Çünkü bu görüşmelerde, hükümet tarafından, 2016 yılı için %4+4, 2017 yılı için ise %3+3 olarak teklif edilen maaş artış oranlarının dışında, emeklilerin mali, sosyal ve demokratik hiçbir sorunu ve talebi masada konuşulmamaktadır. Dolayısıyla emeklilerin kendi sendikaları tarafından temsil edildikleri, uluslararası standartlara ve sözleşmelere uygun, kamu çalışanları sendikalarıyla yapılan sözleşmeden bağımsız, gerçek bir TİS masasının kurulması için gerekli yasal düzenlemeler derhal yapılmalıdır.  

MEMUR EMEKLİLERİ İÇİN TALEPLERİMİZ;  

·      Tüm ek ödemeler emekliliğe ve emekli aylığına yansıtılmalıdır. Çalışanlara verilen banka promosyonları aynı şartlarla tüm emeklilere de verilmelidir.  

·      Anayasa Mahkemesinde kazanılan, otuz yılı aşan hizmetler için ikramiye ödenmesi kararının, karar tarihinden önce emekli olanları kapsaması için yasal düzenleme yapılmalıdır.  

·      TİS sonuçlarından etkilenen sendikamız üyesi emekliler ile emekli dul ve yetimler adına sendikamız TİS masasında yer almalıdır.   

·      2013 yılında MEMUR-SEN’le imzalanan Toplu Satış Sözleşmesi sonucu memur emeklilerinin alamadıkları 2014 yılı enflasyon farkından kaynaklı kayıpları karşılanmalıdır.   

·      TİS görüşmelerinde, emekli maaşları için günün koşullarında insanca yaşamaya yetecek bir alt rakam belirlemeli ve tüm maaşlar bu rakama çekildikten sonra, belirlenen oranlar eklenmelidir.    

·      Ayrımsız tüm emekli maaşları, ülkenin yaşam koşullarıyla uyumlu hale getirilmeli, bunun için gerçek bir intibak yasası derhal çıkarılmalıdır.  

  

EMEKLİLER;   

Bu talepler memur emeklileri için öncelikli taleplerimizdir. Asıl hedefimiz, 12 Temmuz 1995 tarihinde yola çıkan sendikamız kurucularının “DEMOKRASİ  

MÜCADELESİNDEN EMEKLİ OLUNMAZ” sloganının yol göstericiliğinde, SSK, BAĞ-KUR ve EMEKLİ SANDIĞI farkı gözetmeksizin tüm emeklilerin, sendikamız çatısı altında birleşmelerini sağlamaktır.  Çünkü biz biliyoruz ki, örgütlü toplum sorgulayan ve hakkına sahip çıkan toplumdur ve yine biz biliyoruz ki, örgütlü toplumu hiçbir güç yenemez.  

ve biz biliyoruz ki, ister çalışan olsun, ister emekli emeğin örgütü sendikadır.  bu neden sizleri, geçmiş emeğinize ve çocuklarınızın geleceğine sahip çıkmaya ve sendikamıza üye olmaya çağırıyoruz.” 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

FINDIK BAHÇESİNDEN YETKİLİLERE SESLENEN ÇİFTÇİ-SEN:TABAN...
“Fındık hasat mevsimine girildiği şu günlerde halen fındık taban fiyatının açıklanmaması ve fındıkçının...

Haberi Oku