"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
İŞ CİNAYETLERİ ARTIYOR!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) temmuz ayında en az 166 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini açıkladı.
Meclis tarafından her ay düzenli olarak açıklanan raporlara göre, 2015’in ilk 7 ayında en az 971 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

İSİG karafından yapılan açıklamada, “Ülkemizde her gün kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden işçiler çalışırken can veriyor. Temmuz ayında en az 166 işçi yaşamını yitirdi” dendi.

SÜREKLİ ARTIYOR

2012 yılından bugüne kadar temmuz aylarında iş cinayetlerinin düzenli olarak arttığının belirtildiği rapora göre, 2012 yılının temmuz ayında en az 110 işçi, 2013 yılının temmuz ayında en az 120 işçi, 2014 yılının Temmuz ayında en az 130 işçi, 2015 yılının Temmuz ayında ise en az 166 işçi yaşamını yitirdi.

TARIM, İNŞAAT, TAŞIMA

Temmuz ayında yaşanan iş cinayetleri en fazla tarım, inşaat ve taşımacılık sektörlerinde yaşandı. Bu üç sektörde meydana gelen iş cinayetlerinde 121 işçi ve emekçi yaşamını yitirdi..

“Aylar ilerledikçe bu üç işkolu yaşanan emekçi ölümleri ile öne çıkıyor. Güvencesizlik temel karakter halinde ve çalışma süresi en az 12 saat. Mevsimlik tarım işçileri özellikle göçer olanlar çok kötü koşullarda. Barınma, ulaşım, beslenme sorunları had saftada. Yine uygulanan politikalar çiftçilerin belini bükmüş ve aile emeği ile kıt kanaat geçinmek için seferber olunmuş durumda. Kent ve doğa yağmasının işkolu olan iktidarın gözbebeği inşaatlarda ise işçinin payına yine ölüm düştü. Taşımacılık ise sürekli büyüyen ve yolların işçilere mezar olduğu bir sektör” denilen raporda, işkollarındaki iş cinayetleri şu şekilde yer aldı:
Tarım, orman işkolunda 60 emekçi; inşaat, yol işkolunda 37 işçi; taşımacılık işkolunda 24 işçi; madencilik işkolunda 8 işçi; ticaret, büro, eğitim, sinema işkolunda 8 emekçi; gıda, şeker işkolunda 4 işçi; petro-kimya, lastik işkolunda 4 işçi; enerji işkolunda 4 işçi; metal işkolunda 3 işçi, belediye, genel işler işkolunda 3 işçi;  tekstil, deri işkolunda 2 işçi; çimento, toprak, cam işkolunda 2 işçi; gemi, tersane, deniz, liman işkolunda 2 işçi; konaklama, eğlence işkolunda 2 işçi, savunma, güvenlik işkolunda 2 işçi; çalıştığı işkolu belirleyen 1 işçi.
Rapora göne, temmuz ayında yaşamını yitiren 166 emekçinin 140’ı işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 21’i çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 5’i esnaflardan olmak üzere 26’sı kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor. İşçiler en çok trafik/servis kazaları, ezilme/göçük, düşme ve diğer nedenlerden dolayı can verdi.

TRAFİK VE SERVİS İLK SIRADA

Yine rapora göre, trafik, servis kazası nedeniyle 54 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 25 işçi; düşme nedeniyle 24 işçi;  diğer nedenlerden dolayı (kene ısırması, yıldırım düşmesi, intihar, silahlı saldırı, kalp krizi) 21 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 17 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 11 işçi; patlama, yanma nedeniyle 6 işçi; kesilme, kopma nedeniyle 5 işçi; nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 3 can verdi.

Temmuz ayında iş cinayetlerinde 24 kadın ve 142 erkek işçi hayatını kaybetti.

Yine rapora göre, temmuz ayında iş cinayetlerinde 8 çocuk ve 45 yaşlı işçi yaşamını yitirdi.
İş cinayetleri en çok İzmir, İstanbul, Adana ve Antalya’da can aldı.

7 AYDA 971 CAN

İSİG’in verilerine göre 2015 yılının ilk yedi ayında yaşanan iş cinayetleri şöyle:
Ocak ayında en az 127 işçi, Şubat ayında en az 85 işçi, Mart ayında en az 139 işçi, Nisan ayında en az 134 işçi, Mayıs ayında ise en az 167 işçi, Haziran ayında ise en az 153 işçi,
Temmuz ayında ise en az 166. Böylece 2015 yılının ilk yedi ayında iş cinayetlerinde en az 971 işçi yaşamını yetirdi.

YENİ SEÇİLEN MECLİS’E ÇAĞRI

Raporda yeni seçilen Meclis’e şu çağrı yapıldı:
* İş cinayetlerinin sorumlusu siyasiler, patronlar ve bürokratlar yargılanmalıdır...
*  İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanmasının en temel unsuru işçilerin sendika seçme özgürlüğüdür. İşçiler üzerinde örgütlenme özgürlüğüne dair her türlü baskı sona ermelidir...
*   İşyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği kurulları kurulmalı, işler hale getirilmeli ve en az yarısını işçiler oluşturmalıdır...
*  Başta taşeronlaştırma olmak üzere güvencesiz çalıştırma biçimleri yasaklanmalıdır...

İSİG: SAVAŞA KARŞI BARIŞ

İSİG tarafından yapılan açıklamada son günlerde yaşanan savaş ortamına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi olarak dört yılı aşkın bir süredir mücadele veriyoruz. Bu dönemde işe bağlı ölüm ve hastalıklar sonucu yaşanan acıları derinden yaşadık. Benzer bir acının ‘savaş acısının’ bugünlerde ülkemizde ve içinde bulunduğumuz coğrafyada büyütülmeye çalışıldığına şahit oluyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesi savaşa karşıdır. Savaş politikaları uygulandığında insanlarımızı özellikle gençlerimizi toprağa veriyoruz. Bu dönemlerde işçi sınıfının hak ve özgürlüklerine de yönelik saldırılar artıyor. Kent ve doğanın yağma süreci derinleştiriliyor. Yani acı çeken hep yoksullar, ezilenler oluyor. Tam da bu noktada işçi sınıfı olarak her alanda olması gerektiği gibi işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesinde de tekrar altını çiziyoruz: Savaşa karşı barışı, şovenizme karşı halkların kardeşleşmesini savunduk ve savunmaya devam edeceğiz...”
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

BOLU'DA SEMT PAZARINDA BAYRAM YOĞUNLUĞU
Kurban Bayramı’na saatler kala Bolu’da vatandaşlarda alışveriş telaşı devam ediyor. Giyimden, kozmetiğe,...

Haberi Oku