RENAULT İŞÇİSİ KAZANDI

Renault işçileri 13 günlük direnişin bu sabah 9 maddelik protokol ile kazanımla sonuçlandığını açıkladı.

Metal İşçilerinin Sesi adlı Facebook hesabında yayınlanan açıklamada Renault işçileri direnişi bitirme kararının nasıl alındığını açıkladı.

Gece patron temsilcileriyle oluşturulan protokolün tartışılmaya başlandığı belirtilen açıklamada “Yöntem olarak önce üet'e sözcüleri öncülüğünde üet'lerin görüşlerini aldık. Orada bir eğilim ortaya çıkarmaya çalıştık. Sonra da bazı arkadaşların önerisi ile sandık kurma kararı aldık. Niyetimiz evet diyenlerle hayır diyenler arasında bir ayrışma yaşanmasını engellemekti. Sandık konusu bizleri birleştirme konusunda en iyi yöntemken bunu da iyi anlatamadık ve sandık oylaması yerine 08-16 vardiyasının genel eğilimi olarak ortaya çıkan protokolü kabul etme ve içeri girme kararı üzerine sabah işbaşı yapıldı” denildi.

'AÇIKLANAN PROTOKOL, DİRENİŞ SONUCU KABUL EDİLEN EN İYİ BELGE' 

Tartışmaların sonucunda “5 bin kişilik fabrikada daha iyisi olabilirdi” diyenlerin olduğu gibi “Bu protokol kabul edilsin” diyenlerin de olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi;

“Açıklanan protokol bizim direnişimiz sonucu eksikleri olsa da kabul edilen en iyi belge oldu.
Bu protokol MESS ve ihanetçi Türk Metal Sendikasına rağmen kabul edilmiştir ve bir çok sendikanın yapamadığı maddeleri içermektedir

Buna göre, 

1- Türk Metal Sendikası’na Allah rahmet eylesin. Sendikanın bu fabrikada bittiğinin ilanı olmuştur. Artık kendi sözcülerimizle (seçimle yeni sözcülerde seçilebilir ve mevcut temsilciler buna katılarak güven tazeleyebilirler) haklarımızı aramaya devam edeceğiz.

2- İçeride 3 ekip de eylemi değerlendirecektir. Önemli olan aramızdaki birliği bozmadan daha güçlü olarak, protokolde yazılı ücret ve diğer maddelerin takipçisi ve uygulayıcısı olmalıyız. Bunu sağlayamadığımız anda herkes bilmeli ki asıl o zaman Türk Metal yine başımızda boza pişirmeye devam edecek.

3- Başından beri ortaya koyduğumuz 3 talep daha da genişletilerek 9 maddeye çıkarılmış üzerinde anlaşamadığımız tek konu saat ücretlerine yapılması gereken maddenin ucu açık ve henüz belirsiz olmasıdır. Sözcülerimizin muhatap kabul edilmesi sağlandığına göre bütün ekiplerde hızlı bir biçimde bu maddeyi lehimize dönüştürmek için hazırlık yapmalıyız. O zaman bu konudaki kazanımlarımızı daha da artırmış olacağız

Burukluk içerisinde olan ve ‘daha iyisi olabilirdi’ diyen arkadaşlarımıza hak vermiyor değiliz. Ancak kendi aramızda bazı kararları almak ve uygulamak konusunda da eksiklerimiz oldu.

Bütün Metal işçilerinin gözü bizim üzerimizde kimse bizim 13 gün önceki noktada olduğumuzu söyleyemez. Dişimiz tırnağımızla bu noktaya geldik daha fazlasını mücadele ederek kazanacağız.” 

ANLAŞMAYA VARILAN PROTOKOL MADDELERİ

1- Kimse işten atılmayacak

2- İşçiler aleyhine yapılan şikayetten vazgeçilecek

3- Tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınacak

4- Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleri ile kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak bir ay içinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacaktır. Düşük aylık ücret alanlara daha yüksek ve yüksek aylık ücret alanlara daha düşük prim olmak üzere ayrıştırılma yapılacaktır ve iç kategorizasyon sistemindeki geçişleri hızlandırma üzerine çalışılacaktır.

5- 4 NO’lu madde kapsamında yapılacak iyileştirmelere mahsuben 1 hafta içerisinde tüm çalışanlara bin lira avans ödemesi yapılacak.

6- Her yıl sonunda çalışanlara kalite işgüvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek olup prim miktarı asgari net 600 TL olacaktır.

7- İşyerinde çalışan ancak mevcut toplu iş sözleşmesinde dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanan sendikasız işçilerin serbestçe sözcü seçmeleri halinde, yasal mevzuat çerçevesinde seçilen sözcüler, işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap kabul edilecekler ve mevcut sözcüler seçime kadar işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap olacaklardır.

8- Banka maaş ödemeleri promosyonu olarak çalışanlara net 480 TL prim ödenecek

9- Oyak Renault süreç içerisinde yaşadığı zararla ilgili çalışanlardan hiçbir talepte bulunmayacak. Aynı şekilde çalışanlar da süreçle ilgili Oyak Renault’dan şikayetçi olmayacak. 

OYAK RENAULT DA AÇIKLAMA YAPTI
Oyak Renault Fabrikası da varılan uzlaşmaya dair yazılı açıklama yapıldı. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda, 26 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşen toplantı sonucunda eylemlerin sona erdirildiğinin bildirildiği duyuruda şu açıklama yapıldı:

"Fabrikamız içindeki eylemlere bugün itibariyle son verildi. Oyak Renault, 27 Mayıs 2015 tarihinde, saat 08.00 - 16.00 vardiyasıyla normal üretim düzenine geçmiş bulunuyor. Yaşanan süreçten dolayı hiçbir çalışanın iş sözleşmesi feshedilmeyecek ve cezai başvurular geri alınacak. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları tarafından tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınmaktadır. Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konu ile ilgili talepleri ile kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak,1 ay içerisinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacak. Analizi yapılacak iyileştirmelere mahsuben; 1 hafta içinde, çalışanlara net bin TL avans ödemesi yapılacak. Her yıl sonunda çalışanlara kalite, iş güvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek olup, prim miktarı asgari net 600 TL olacak. Ayrıca banka maaş ödemeleri promosyonu olarak net 480 TL ortalama bir prim ödemesi de yapılacak. İş bu şartlar, 27 Mayıs tarihinde işbaşı yapan mavi yakalı çalışanlarımız için geçerli olacak."ÖNCEKİ GELİŞMELER


Renault'da dün akşam saat 20:00 civarında başlayan işçi temsilcileriyle patron temsilcileri arasındaki görüşme sabah 3:50’de sona erdi. Görüşmelerde patron temsilcisi ilk iki talebe olumlu cevap verirken saatlik ücrete zam yansıtılamayacağını ve kendilerine bir ay süre tanınmasını isteyip işbaşı yapılmasını istedi.

Patron temsilcisi işçilere 1000 TL avans 600 TL prim 480 TL banka promosyonu teklif ederken, saat ücreti çalışmaları için de 1 ay süre istedi. Saat ücreti için rakam vermedi.

Avukatlar ve fabrika yönetimiyle yapılan toplantıya katılan işçi temsilcisi Ekrem Salım, toplantıya ara verildiği sırada dışarıda bekleyenlerin yanına gelerek, "İşveren bize 1000  lira avans, 480 lira banka promosyonunu ve yıl sonu 600 lira para vermeyi teklif etti. Şu anda bizim elimizde bu 3 madde var. Saat ücretlerine yansıtılacak miktar hakkında kesin bir rakam vermediler, bir ay süre istediler. Bir ay süre içerisinde analiz yapacaklarını söylediler" dedi. 

Aylık ücretlerde kademeli iyileştirme ve saat ücretlerinin artırılması konusunda somut bir açıklamanın olmadığını belirten Ekrem Salım, "Karar hepimizin. Bu sürece 'tamam' ya da 'devam' diyeceğiz' dedi.

Renault patronunun temsilcisinin bu teklifini halen fabrika içinde direnişte olan 310 işçi görüşerek oylama yaptı ve “Teklifiniz sizin olsun, biz daha direniyoruz” cevabını verdi. Bu karar dışarıdaki işçilere de duyuruldu.

“HER YER RENAULT HER YER DİRENİŞ”

Dışarıdaki işçiler için içerde direnen işçiler için "Onlar Renult direnişinin can damarı haline geldi. Bütün direnen işçiler onların gözünün içine bakıyor ve onlardan cesaret alıyor. Direnişte kararlılı ve dirayetliler" diyor.

Bu arada direnişteki işçiler direnişe destek olmak isteyenlerin direniş alanına battaniye getirilmesini  istedi. İçerde direnişte olan işçilerin beton üstünde uyuduğu ve direnişin 13. gününde hala içeride naylonlara sarılıp uyumaya çalışan işçilerin olduğu belirtilen açıklamada “Hali hazırda bir içerde direnen bir çok işçi rahatsızlanarak çıkmak zorunda kaldı zaten. Direnişe destek olmak istiyorsanız, Renault'a battaniye getirin. Makbule geçecek” denildi.

Patrondan gelen teklifi kabul etmeyen Renault işçisi ayrıca yaklaşan Gezi Direnişi yıl dönümü sebebiyle de her yer Renault her yer direniş” sloganları attı. Hatırlanacağı üzere gezi direnişi sürecinde ülkenin her yerinde “her yer taksim her yer direniş” sloganı yaygınlaşmış ve her yerde kitlesel katılımlar olmuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

YÖRESEL ÜRÜNLER KADINLARA EMANET
Bolu’da çiftçilik ve hayvancılık yapan 47 kadın kooperatif kurarak el emeği ile yapılan yöresel ürünleri...

Haberi Oku