BOLU ARÇELİKTE MESS SEVİNCİ!

Bolu’da bulunan Arçelik fabrikası işçileri, MESS grup sözleşmesinin imzalanmasının ardından kutlama yaptı.Sözleşmenin imzalanmasının ardından Arçelik pişirici cihazlar işletmesine gelen Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, "Biz bu gücü tamamen sizden alıyoruz. Allah güle güle yemeyi nasip etsin. Hepimize hayırlı olsun” dedi.

BOLU ARÇELİKTE MESS SEVİNCİ!

Türk Metal, Birleşik Metal-İş, Özçelik-İş ve MESS arasında dün yapılan son tur görüşmenin sonucu bugün sabah saatlerinde açıklandı. Türk Metal'in açıklamasına göre ilk 6 ay saat ücretine yüzde 10 artı 3 lira 70 kuruş seyyanen zam ile toplamda yüzde 27,44 zam yapılacak. İkinci 6 ay ise enflasyon yüzde 30'un üzerinde gerçekleşirse enflasyon oranında zam alınacak, altında gerçekleşirse yüzde 30 zam alınacak.

Türk Metal, sosyal haklarda ise birinci yıl yüzde 35 oranında, ikinci yıl ise enflasyon oranında artış yapılacağını duyurdu. İşçilere verilecek erzak çekinin bedeli ise 2022 ve 2023 için yalnıza 400 lira olarak belirlendi.

İŞÇİLER İLK 6 AY YÜZDE 50 ZAM İSTİYORDU
MESS grup sözleşmesi kapsamında Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş’in hazırladığı taslaklarda ücretlere ilk 6 ay yüzde 27-30 civarında zam istenmişti. Metal işçileri ise bu oranın kayıplarını bile karşılamayacağını belirterek taslağın yenilenmesini, istenen oranın yüzde 50 şeklinde artırılmasını talep etmişti. Sendikalar işçilerin bu talebine olumlu yanıt vermezken MESS önce yüzde 12, sonra yüzde 17, en son yüzde 21 zam dayatmasında bulunmuştu.

"BU GÜCÜ SİZDEN ALIYORUZ"
MESS grup sözleşmesinin sonuçlanmasının ardından Bolu Arçelik pişirici cihazlar işletmesine gelen Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, işçiler tarafından törenle karşılandı. İşçilerin “İşte başkan, işte sendika” ve “Türk Metal nerede, biz oradayız” sloganlarının ardından açıklamalarda bulunan Elçi, “Gece saatlerinde anlaşmaya vardık. Hayırlı uğurlu olsun. Ücret zamlarında en yüksek alan fabrikalardan biriyiz. Bunun parasal olarak karşılığı bin 722 TL yapıyor. Sosyal haklarda teklifim yüzde 35’ti,tamamını aldık. Kurban Bayramı parası, Ramazan Bayramı parasından fazla olacak. Ocak ayı içinde herkese 400 liralık erzak parası yatacak. 2023’ün ocak ayında tekrar 400 liralık erzak parası alınacak. Ocak ayı zamlı yatırılacak. Biz bu gücü tamamen sizden alıyoruz. Allah güle güle yemeyi nasip etsin. Hepimize hayırlı olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER