BOLU EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU: “KADER DEĞİL KATLİAM”

Bartın Amasra'daki maden faciası, Bolu'da; Emek ve Demokrasi Platformu çağrısıyla protesto edildi. "Yaşanan katliamlar ‘fıtrat, kader’ denilerek geçiştirilmekte” denilen açıklamada, "Emek düşmanı sisteme karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizin altını bir kez daha çiziyoruz. " ifadeleri kullanıldı.

BOLU EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU: “KADER DEĞİL KATLİAM”

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen ve 41 işçinin yaşamını yitirdiği maden ocağındaki patlama Bolu'da protesto edildi.

Bolu Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Kardelen Meydanında gerçekleştirilen açıklama öncesinde, Amasra’da ki maden faciasında yaşamını kaybeden tüm işçilerin isimleri tek tek okunarak saygı duruşunda bulunuldu.

Platform adına basın açıklamasını gerçekleştiren Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, hayatını kaybeden maden emekçilerinin aileleri ve yakınlarına başsağlığı diledikten sonra “Ne yazık ki ülkemizde kaza sınırlarını çoktan aşarak adeta seri iş cinayetlerine dönüşen bir tablo ile karşı karşıyayız. Her yıl ortalama iki bin canımız göz göre göre kapı aralanan iş cinayetleri ile aramızdan koparılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“KAZA DEĞİL, CİNAYET”

“Kaza değil, cinayet diyoruz. Çünkü çalışma yaşamı özelleştirme, taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma, kayıt dışı, güvencesiz, esnek çalıştırma, kuralsızlaştırma gibi emek düşmanı politikalarla bir bataklığa dönüştürülmüştür. Ne için? İşverenlerin kar hırsı için, emeğin daha fazla sömürüsü için.” şeklinde konuşan Gezici, bugüne kadar başta Soma, Kozlu, Karadon, Ermenek, Torunlar olmak üzere yüzlerce iş cinayetinin kaynağında işçilere, emekçilere dayatılan azgın sömürü ve kar hırsının olduğunu ifade etti.

SORUMLULAR HESAP VERSİN

Yıllardır yaşanan her iş cinayetinin üzerinin kapatıldığını söyleyen Zehra Gezici “İktidarın tüm sözcüleri birkaç yıl önce Sayıştay tarafından yapılan denetimler sonucu hazırlanan raporlarda ifade edilen eksiklikleri, kusurları inkâr etmek için adeta birbiri ile yarışıyor. Amasra’da yaşananlara ilişkin her söz dün TBMM’den geçirilen sansür yasasına dayanarak susturulmak isteniyor. Daha 9 yıl önce yine Türkiye Taşkömürü Kurumu’na(TTK) bağlı Kozlu maden ocağında 8 maden işçisinin ölümü ile sonuçlanan iş cinayetinde sorumlulardan birisi olan Kozlu müessese müdürü Kazım Eroğlu yargılandığı süre içerisinde Türkiye Taşkömürü Kurumu genel müdürü olarak atandı.” diye konuştu.

TEK ÇÖZÜM EMEK KARŞITI BATAKLIĞI KURUTMAK

Yaşanılan maden faciasından 3 hafta önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in facianın yaşandığı Amasra maden sahasına gerçekleştirdiği ziyarette iş kazalarının bıçak gibi azaldığını dile getirmesinin hatırlatıldığı açıklamada “Çalışma hayatını daha fazla kuralsızlaştıran, çalışanları korumasız bırakan emek düşmanı sistem yapısal olarak işçi cinayeti, meslek hastalığı üreten bir sistemdir. Tek çözüm işçi cinayetlerini yaratan emek karşıtı bataklığı kurutmaktan geçmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

KADER DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katliamın yaşandığı Bartın’da “kader planı” diyerek sorumluları aklamaya çalıştığını söyleyen Gezici “Hayatını kaybeden madenci yakını soruyor: ‘Kardeşim 10 gün önce burada gaz kaçağı var bizi patlatacak’ demiş, nasıl oldu bu ihmal diyor. Canım kardeşim senin ihmal dediğin onlar maliyet, senin yanan yüreğinin maliyeti mi var? Bir kez daha söylüyoruz! İşçi ölümleri, iş cinayetleri kuralla, denetimle, hukukla, planla ve bilimle önlenir.  Kadere havale ederek değil!” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER