ÇALIŞMA BAKANI SENDİKA ŞART DİYORDU: 100 İŞÇİYİ KOVAN PATRONA CEZA YOK!

Çalışma Bakanı Bilgin’in “Emekçiyi sermayeye ezdirmeyeceğiz. Sendika şart” açıklamasından bir gün sonra Mas-Daf işvereni sendikalı 100 işçiyi tazminatsız kovdu. Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlü işçiler öfkeli.

ÇALIŞMA BAKANI SENDİKA ŞART DİYORDU: 100 İŞÇİYİ KOVAN PATRONA CEZA YOK!

Çalışma yaşamının yakıcı sorunları ücret düşüklüğü, ağır çalışma koşulları, iş kazaları ve güvencesizlik. Çözüm adresi olarak gösterilen sendikalarda örgütlenmek ise neredeyse imkansız. İşverenler önce itiraz davaları açarak sendikaların yetkisini reddediyor, yıllar süren davalar ardından ise toplu işten çıkarma yoluna gidiyor. Son olarak Düzce’de faaliyet gösteren Mas-Daf fabrikasında benzer bir durum gerçekleşti. Sendikalaşan 100 işçi tazminatsız işten atıldı.

Mas-Daf fabrikası pompa ve yangın söndürme sistemleri üretiyor. Fabrikada ücretler düşük, çalışma koşulları ağır ve yoğun bir üretim baskısı mevcut. İşçiler bu nedenle Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlendi. Örgütlenme tamamlandıktan sonra sendika Çalışma Bakanlığı’na başvurarak toplu sözleşme yetkisi başvurusunda bulundu. Bakanlık, sendikanın çoğunluğu örgütlediğini ve fabrikada Birleşik Metal-İş Sendikası’nın yetkili olduğuna dair belge verdi. İşveren ise Çalışma Bakanlığı’nın verdiği yetkiye karşı itiraz davası açtı.

DAVA SÜRECİ UZUN
Dava 1 yıldır görülüyor. Süreç uzatılıyor. Sendika yerel mahkemenin süreyi kasten uzattığını belirtiyor. Bu nedenle de işçiler 21 Temmuz’da eylemlilik süreci başlattı. İşçiler üretime devam etti ancak mesai saatleri bittikten sonra fabrikayı terk etmeyerek burada kalmaya başladı. İtiraz davalarının “Hukuk işletilmez hale getirildiği için yıllarca sürdüğünü” belirten işçiler işverenden sendikayı tanımasını ve toplu sözleşme talep etti. Bunun üzerine işveren sendikadan istifa etmeleri karşılığında işçilere yüzde 30 zam yapacağını belirtti. Ancak bu teklif reddedildi.

Eylemler sırasında işveren fabrikayı terk etmeyen işçileri fabrikaya kilitledi. Tuvaletleri kapattı. Eylemi sonlandırmak için girişimlerde bulundu. Kararlı bir şekilde devam eden eylemler üzerine ise işveren dün fabrikayı terk etmeyen 100’e yakın işçinin tamamının işten atıldığını tebliğ etti. Gerekçe olarak ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık’ gösterildi ve tazminatların ödenmeyeceği bildirildi. Fabrika önüne jandarma ve polisle yığınak yapıldı. Bunun üzerine işçiler fabrikadan çıktı. Mas-Daf işvereni 2010 yılında da 112 işçiyi sendikalaştığı için işten çıkarmıştı.

YAŞAM HAKKI TANIMADI
Düzce’de bulunan fabrikalardaki işçiler Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’ne bağlı. Şube Başkanı Talat Çelik bugün fabrika önünde direnişe başlayacaklarını belirterek şu açıklamada bulundu: “Bu işveren yıllardır böyle yapıyor. Nasıl olsa her yaptığı yanına kâr kalıyor. Biz dava açıyoruz, sendikal tazminat alıyoruz, iş yerinin suçunu ortaya koyuyoruz ama işveren bir yaptırım olmuyor. Devletin bütün imkânlarını bu manada kullanıyor. Biz artık öfkeliyiz. Nasıl eylemler yapacağımızı konuşacağız. Bizi gözaltına mı alıyorlar, tutukluyorlar mı, cezaevine mi atıyorlar? Ne yaparlarsa yapsınlar.”

İşçilerin artık tahammül sınırının dolduğunu aktaran Çelik, “Tazminatsız attı arkadaşlarımızı. Üretim devam etti. Ne yapmış arkadaşlarımız? Demokratik hakkını kullanmış, örgütlenmiş, eylem yapmış. Yetkiye itiraz davaları yıllarca sürüyor. Arkadaşlarımızın ne ekonomik olarak ne de fiziksel mecalleri kalmadı. Ne yapalım? Arkadaşlarımıza yaşam hakkı tanımadılar” diye konuştu.

YASALAR İŞVERENİ KORUYOR
Birleşik Metal-İş Sendikası’nın açıklaması şu şekilde: “Mas-Daf’da 2021’in Eylül ayında Bakanlık tarafından tescillenen yetkimiz hâlâ yerel mahkeme aşamasında sonuçlanmayı bekliyor. İşçilere önce fabrikanın tatil ilan edildiği bildirildi, ardından fabrikada çalışan tüm işçilerin işten çıkarıldığı mesajları gönderildi. Mas-Daf işçileri 12 yıldır Düzce’de bir onur mücadelesi veriyor. 2010’da 112 işçiyi tazminatsız olarak işten çıkaran Mas-Daf patronları, bugün itibariyle fabrikadaki sendika üyesi yaklaşık 100 işçiyi işten çıkardı. Mas-Daf’da yaşananlar bir kez daha gösteriyor ki, ülkemizde yasalar sadece işverenleri koruyor. Mahkemeler tarafından işçi düşmanlığı tescil edilen Mas-Daf patronu gözünü bile kırpmadan suç işlemeye devam edebiliyor.”

Haber:BirGün Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2022, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER